Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 9. Підсумкова оцінка фінансового стану комерційного банку

Система рейтингу банків CAMEL отримала назву відповідно до назви її компонентів:

“С” (Capital adequacy) - адекватність капіталу; оцінка капіталу банку з погляду його достатності для захисту інтересів вкладників;

“A” (Asset quality) - якість активів; можливість забезпечення повернення активів, а також вплив проблемних кредитівна загальний фінансовий стан банку;

“М” (Management) - менеджмент; оцінка методів управління банківської установи з урахуванням ефективності її діяльності, порядку роботи, методів контролю і виконання встановлених законів і правил;

“Е” (Earnings) - надходження або рентабельність; оцінка рентабельності банку з погляду достатності його доходів для перспектив розширення банківської діяльності;

“L” (Liquidity) - ліквідність; система визначає рівень ліквідності банку з погляду її достатності для виконання як звичайних, так і непередбачених зобов’язань.

Деякі компоненти системи CAMEL можна оцінити за даними звітності, наданої банком в НБУ, а деякі вимагають проведення перевірок на місцях для більш точної оцінки. Таким чином, оцінка банку за даною системою є безперервним процесом.

Постановою Правління НБУ № 171 від 8 травня 2002 р. затверджено Положення про порядок визначення рейтингових оцінок, в якому поряд із зазначеними раніше компонентами розглядається також шостий компонент чутливість до ринкового ризику (S). Ця система дістала назву CAMELS.

Рейтингова система дає можливість Національному банку України оцінювати загальний стан та стабільність банківської системи. Така оцінка ризиків дає змогу отримати інформацію для визначення пріоритетів у діяльності банківського нагляду та необхідних матеріальних і людських ресурсів для здійснення належного контролю за банківською системою.

Рейтингова система передбачає ретельний аналіз стану банку. Здійснення такого аналізу можна провести лише під час комплексної інспекційної перевірки, яка дає змогу повною мірою визначити, як керівництво банку ставиться до ризиків і як здійснює управління ними.

Основою рейтингової системи є оцінка ризиків та визначення рейтингових оцінок за такими основними компонентами:

1) достатність капіталу (С);

2) якість активів (А);

3) менеджмент (М);

4) надходження (Е);

5) чутливість до ринкового ризику (S).

Для визначення сукупного рейтингу банку потрібно розглянути кожні з цих компонентів, а саме :

1. Один з головних напрямів банківського нагляду - визначення якості активів, що передбачає виявлення таких із них, які не можуть бути стягнені або реальна вартість яких нижча зазначеної в банківській звітності.

2. Банк із міцним капіталом може витримати значні втрати без ризику для вкладів своїх клієнтів. Для оцінки достатності капіталу органи нагляду використовують головним чином коефіцієнтний аналіз.

3. Третім компонентом системи рейтингу CAMEL є управління. Як правило, управління оцінюють в останню чергу, оскільки при цьому узагальнюють інші важливі компоненти аналізу. Зрозуміло, що методи управління оцінюються суб’єктивно, і для цього не можна використовувати коефіцієнтні показники (як по інших компонентах системи CAMEL).

4. Оцінювання управління починається з вивчення ефективності роботи банку. Не менш важливо, оцінюючи методи управління, проаналізувати банківську політику і його організаційну структуру, включаючи систему контролю. Політика банку визначає основні напрями банківської діяльності (наприклад, надання кредитів, участь у валютно-фінансових операціях, управління ліквідністю) і, таким чином, є основою для прийняття управлінських рішень менеджером банку.

Надходження, як і капітал, можна розрахувати кількісно за допомогою коефіцієнтів. Найбільш широко використовують показник рентабельності банку. Його розраховують як відношення суми прибутку після сплати податків до вартості активів, за якими він був отриманий.

5. Завершальним компонентом оцінки системи рейтингу CAMEL є оцінка ліквідності,що вказує на спроможність банку оперативно виконувати свої зобов’язання

Рейтинг банку, визначений за системою CAMELS, є власністю Національного банку і конфіденційною інформацією, призначеною тільки для внутрішнього використання та не підлягає опублікуванню у засобах масової інформації.

Комплексна рейтингова оцінка та рейтингові оцінки компонентів рейтингової системи визначаються для банку як єдиної установи і не можуть використовуватися для оцінки стану філій банку.

Капітал банку - це залишковий інтерес банку в активах за вирахуванням зобов’язань. Він визначається як різниця між загальними сумами активів та зобов’язань банку.

Відповідно до вимог Законів України “Про Національний банк України” та “Про банки і банківську діяльність” та з метою забезпечення стабільної діяльності банків і своєчасного виконання ними зобов’язань перед їх вкладниками НБУ затвердив Інструкцію про порядок регулювання діяльності банків в Україні.

Ця Інструкція вводиться з метою забезпечення стабільної діяльності банку та своєчасного виконання ними зобов’язань перед вкладниками, а також запобігання неправильному розподілу ресурсів і втраті капіталу через ризики, що притаманні банківській діяльності.

Інструкція розроблена відповідно до загальноприйнятих у міжнародній практиці принципів і стандартів.

Низька якість активів є найтиповішою проблемою для нестійких і погано керованих банків, хоча це й не єдина причина їхньої фінансової слабкості. Якість активів банку аналізують, щоб визначити його життєздатність, а також правильність відображення вартості активів у звітності. Щоб зробити якнайточніший аналіз якості активів, застосовують систему класифікацію щодо кредитів, інших видів активів та позабалансових статей.

Зважування на ризик за кожною класифікацією активів проводиться так:

Таблиця 9.1. Класифікація активів банку.

Класифікація активів Оцінка ризику, % Сума, млн.грн. З урахуванням ризику, млн.грн.
Задовільні 10,47
Особливо згадані -
Субстандартні 3,71 1,86
Сумнівні 71,23 49,86
Збиткові 94,08 94,08
Всього:   179,49 145,8

 

Ліквідність банку - це його здатність своєчасно виконати свої грошові зобов’язання.

Визначається збалансованістю між строками і сумами погашення активів та строками і сумами виконання зобов’язань банку, а також строками і сумами інших джерел та напрямів використання коштів, на зразок видачі кредитів та понесених витрат.

Таким чином, для даного банку характерне оптимальне співвідношення позик і депозитів.

Коефіцієнт миттєвої ліквідності допомагає оцінити спроможність банку одночасно погасити всі свої зобов’язання.

Аналіз ліквідності проводиться, щоб визначити, чи спроможний банк відповідати за своїми зобов’язаннями у строки і без втрат.

Найпростіший метод роботи Банку “Львів” - збереження певної частини своїх активів у ліквідній формі.

Наш банк отримує Рейтинг 2 (задовільний). В нього:

- достатній рівень ліквідних активів;

- постійно дотримуються нормативи ліквідності активів;

- рівень коштів, залучених як основні депозити, вищий від середнього;

- є певна можливість залучати кошти за першою вимогою;

- коефіцієнти ліквідності вищі від середніх порівняно з іншими банками.

При оцінці управління неможливо застосувати коефіцієнтний показник. Але, оцінюючи методи управління за системою рейтингу, необхідно враховувати рейтинг за всіма зазначеними напрямами, адже оцінка менеджменту прямо залежить від якості активів, капіталу, надходжень банку.

Дохідність комерційного банку - це сумарний позитивний сукупний результат його господарсько-фінансової та комерційної діяльності. За рахунок доходів банку покриваються всі його операційні витрати, формується прибуток, обсяг якого визначає рівень дивідендів, зростання капіталу, розвиток пасивних та активних операцій.

Двома найважливішими показниками аналізу прибутковості банку є дохід на активи та дохід на капітал. За допомогою першого визначають рівень рентабельності сукупних активів, а другий - дає змогу визначити ефективність використання коштів власників комерційного банку.

Стан банківської діяльності як об’єкта управління характеризують:

- види активних операцій (напрями розміщення коштів банку) та їх структура;

- види пасивних операцій (джерела коштів банку) та їх структура;

- показники достатності капіталу і платоспроможності;

- показники ліквідності балансу банку;

- прибутковість банку;

- рівень адміністративно-господарського управління.

Сукупний рейтинг банку ПАТ АКБ “Львів”:

Якість капіталу = 1, якість активів =3, якість ліквідності = 2, якість управління = 2, ефективність діяльності банку = 3.

Рейтингова оцінка = (1+3+2+2+3)/5 = 11/5 = 2,2

Банк отримує рейтинг 2 (задовільного).

Він має таку характеристику:

- в основному їхній фінансовий стан є задовільним;

- виявлені проблеми незначні і можуть бути врегульовані керівництвом банку;

- фінансовий стан банку є по суті стабільним, отже, він може бути пристосованим до умов економічної кон’юнктури і роботи банківського сектора;

- органи нагляду турбує лише те, щоб недоліки, виявлені під час перевірки на місцях чи аналізу звітності, були виправлені керівництвом банку.

- в основному в усіх аспектах фінансовий стан надійний;

- виявлені проблеми, які може вирішити керівництво банку;

- фінансовий стан в основному стабільний, отже, банк може пристосуватися до умов економічної кон’юнктури, що змінюється.


Читайте також:

  1. IV. Загальна оцінка діяльності вчителя
  2. IV. Оцінка вигідності залучення короткотермінових кредитів
  3. IV. Оцінка привабливості стратегічних зон господарювання підприємства на ринку.
  4. IІI розділ. Аналіз стану маркетингового середовища підприємства
  5. А) Грошова оцінка земель по Україні
  6. Авалювання та акцептування векселів банку.
  7. Адміністративно-правове регулювання державної реєстрації актів цивільного стану, державної виконавчої служби, нотаріату та адвокатури.
  8. Активи та пасиви банку
  9. Активи як об’єкт фінансового менеджменту
  10. АКТИВИ ЯК ОБ’ЄКТ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ
  11. Акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком у торговому портфелі банку
  12. Алгоритм формування статутного фонду банку




Переглядів: 546

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.