Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



МЕТОДОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ПОБУДОВИ ТА ФУНКЦІОНУВАННЯ СУОП

ТЕМА 3. СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ ОХОРОНОЮ ПРАЦІ

(СУОП)

Наказом Мінпраці від 22.10.2001 р. № 432 затверджена Концепція управління охороною праці, яка визначає, що управління охороною праці - це підготовка, прийняття та реалізація правових, організаційних, науково-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних та лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на збереження життя, здоров'я та працездатності людини в процесі трудової діяльності.

Міжнародні стандарти 180 9000 з управління якістю продукції обумовили необхідність інтеграції охорони праці в єдину систему управління виробництвом, розглядаючи при цьому і можливість отримання додаткової кваліфікації, підтвердженої відповідним сертифікатом.

Ці ідеї привели до того, що питання про систему управління у сфері охорони праці відіграє все більш важливу роль.

Основні виробничі процеси, починаючи від отримання замовлення та організації виробництва, вимагають виваженої, цілеспрямованої і систематичної розробки технологічних процесів на виробництві.

Зрозуміло, що для ефективної діяльності підприємства необхідні цілеспрямоване визначення повноважень і системна організація охо­рони праці. При цьому досить часто недооцінюється включення вимог охорони праці в технологічний цикл підприємства. Аналіз європейського досвіду останніх років довів, що саме інтеграція цих питань в організацію управління підприємством має вирішальне значення для підвищення рівня продуктивності праці.

Особливості організації охорони праці на підприємстві відіграють важливу роль. Простої та зниження ефективності праці, викликані аваріями, нещасними випадками на виробництві, професійними захворюваннями, не тільки уповільнюють виробничі процеси, а й стають причиною високих додаткових витрат для підприємства. Крім того, ці явища значною мірою негативно впливають на безпеку виробництва, якість продукції та ставлення до роботи працюючих.

Вдосконалення охорони праці на підприємстві має не тільки соціальне, а й безпосередньо економічне значення. Тому ключовим завданням повинна стати організація охорони праці — як внутрішня, так і між підприємствами, сформована таким чином, щоб охорона

праці була інтегрована у виробничі процеси кожного підприємства і сприяла вдосконаленню загальної продуктивності.

Введення Системи управління охороною праці (СУОП) знижують ризик нещасних випадків і можливостей заподіяння шкоди здоров'ю, забезпечують усунення зупинень у виробничому процесі і пов'язаних із цим виробничих витрат.

Управління охороною праці може бути викладено у Положенні про управління охороною праці, яке повинне з методологічних позицій системного підходу визначити загальні структури системи, основні цілі, функції і завдання, в їх безпосередньому зв'язку з функціональними підсистемами управління підприємством зі встановленням локальних цілей роботи, органів і критеріїв ефективності управління за кожною спеціальною функцією, докладно пояснювати процеси і заходи, необхідні для досягнення поставлених завдань у сфері охорони праці, спираючись при цьому на міжгалузеві та галузеві нормативно-правові акти з питань охорони праці, а також на нормативні акти з охорони праці, що діють в межах підприємства.

Необхідно визначити також склад і зміст основних функцій управління охороною праці, які виступають як спеціалізовані етапи управлінської діяльності. Для ринкових умов господарювання це планування - організація - мотивація - контроль.

Нормативні акти з охорони праці підприємства визначають по­рядок безпечного виконання робіт на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до вимог міжгалузевих і галузевих нормативних актів про охорону праці. Нормативні акти з охорони праці, що діють в межах підприємства, розробляються на підприємстві з урахуванням вимог Порядку опрацювання та затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві, який затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 21 грудня 1993 року № 132.

Проведений аналіз ефективності роботи на підприємствах показав, що планування роботи з охорони праці ведеться нецілеспрямовано, і тому вся робота не дає суттєвого зниження рівня виробничого травматизму.

Функція планування має вирішальне значення для підвищення ефективності роботи з охорони праці. На підприємствах не проводиться необхідна аналітична передпланова робота і зокрема прогнозування цієї діяльності.

Потрібно застосувати методи інженерного прогнозування небезпечних і шкідливих виробничих факторів шляхом аналізу проектно-конструкторських і технологічних розробок та діючих виробничих процесів, визначення головної і локальних стратегій роботи з охорони праці на підставі вивчення причин виробничого травматизму і профзахворювань, вивчення стану умов праці за результатами атестації робочих місць, збору пропозицій від працівників, уповноважених з охорони праці і профспілок, аналізу експертних оцінок. На підставі прогнозування розробляються цільові програми щодо запобігання травматизму тощо.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про охорону праці" ро­ботодавець повинен забезпечити функціонування системи управління охороною праці (СУОП). Він очолює роботу з управління охороною праці та несе безпосередню відповідальність за її функціонування в цілому на підприємстві. З цією метою на підприємствах всіх форм власності розробляються відповідні положення. Служби охорони праці підприємств повинні систематично перевіряти ефективність функціонування СУОП.

СУОП - це механізм реалізації вимог законодавства і нормативної документації про охорону праці на підприємстві, а положення про СУОП- це документ, який узагальнює цю діяльність.

В основу побудови та функціонування СУОП покладено такі основні методологічні принципи:

- структура та функціонування запроектованої системи не повинні суперечити теорії побудови та функціонування систем (принцип відповідності);

- інформація про стан охорони праці на об'єкті управління постійно за зворотним зв'язком повинна надходити до органу управління (принцип безперервності потоку інформації);

- заходи щодо запобігання наслідкам потенційних небезпек та шкідливостей повинні вживатися негайно після їх виявлення на об'єкті управління (принцип оперативності);

- вибір певних видів засобів і заходів для запобігання наслідкам потенційних небезпек та шкідливостей здійснюється в залежності від особливостей та масштабу небезпек (принцип адекватності).

При обґрунтуванні структури і особливостей функціонування СУОП використано спеціально розроблені наукова концепція про можливість управління процесами зародження, формування та виникнення виробничих небезпек та шкідливостей, теорія

ситуаційного аналізу та методологія оцінки кількісних і якісних показників виробничих небезпек, визначення рівня ризику на будь-якому робочому місці тощо.

Виходячи з цього. СУОП розглядається як сукупність, що утворена з певної кількості відповідно розміщених елементів (підсистем) і призначена для запобігання аваріям, травмам і захворюванням на підприємстві. Досягнення цієї мети здійснюється шляхом своєчасного вжиття ефективних заходів для усунення небезпек, виявлених на виробництві шляхом ретельного постійно діючого контролю.

Дослідження показали, що саме відсутність необхідного наукового обґрунтування побудови і функціонування раніше розроблених СУОП стала однією з основних причин їх низької ефективності.

Для надійного функціонування СУОП повинна бути оперативною (заходи вживаються негайно після виявлення потенційних небезпек), не допускати помилок при аналізі небезпечних ситуацій та у вживанні необхідних заходів щодо запобігання їх наслідкам.

СУОП - складна, штучна, відкрита, недетермінована комплексна система, яка представляє собою регламентовану законодавчими актами, нормативними і організаційно-


Читайте також:

  1. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.
  2. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.
  3. Алгоритм побудови сітьових графіків.
  4. Алгоритми побудови дерев екстремальної ваги
  5. Антропічні аспекти
  6. Антропічні аспекти
  7. Антропічні аспекти. Забруднення та самоочищення геосистем
  8. АРХІВОЗНАВЧІ АСПЕКТИ ІНФОРМАТИЗАЦІЇ
  9. Аспекти вибору системи складування
  10. Аспекти незалежності аудиторської професії
  11. Аспекти незалежності аудиторської професії.
  12. Аспекти організаційного порядку




Переглядів: 703

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПРАЦІВНИКІВ ТА ПОСАДОВИХ ОСІБ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА НОРМАТИВНИХ АКТІВ З ОХОРОНИ ПРАЦІ | ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ТА ФУНКЦІЇ СУОП

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.