Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ТА ФУНКЦІЇ СУОП

Соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів, методів і засобів, спрямованих на збереження здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності у всіх ланках виробничого процесу.

Розпорядчими документами сукупність взаємопов уязаних

СУОП має орган управління, виконавчий орган, механізм і об 'єкт управління, вхід, вихід, прямий і зворотний зв 'язок.

Система є інформаційною (заходи вживаються на підставі збирання і аналізу інформації про стан охорони праці), а також вона одночасно може бути віднесена до систем типу ''процес ".

Система має складну структуру. До її складу, крім основних підсистем (орган управління, виконавчий орган і об'єкт управління) слід віднести і підсистеми, без яких неможливе функціонування СУОП: система фінансування охорони праці; система навчання працюючих з охорони праці; система контролю і розробки заходів з охорони праці; система розробки нормативних документів з охорони праці на підприємстві. Кожна з зазначених підсистем фактично є нижчою окремою системою по відношенню до СУОП з ознаками, що характерні для системи.

Орган управління СУОПє багаторівневим, бо до його складу відносяться службові особи усіх рангів управління підприємством (в залежності від рівня управління): перший керівник, замісники керівника, головні спеціалісти (керівники окремих виробництв), керівники виробничих підрозділів (дільниць).

Виконавчий орган розробляє і впроваджує організаційно-технічні заходи з охорони праці відповідно до вимог нормативних актів. До його складу входять службові особи, а також служби, які безпосередньо здійснюють контроль і аналіз стану охорони праці на підприємстві та розробляють заходи для підтримання цього стану на рівні нормативних вимог.

Об'єктом управління СУОПє стан охорони праці на робочих місцях у виробничих підрозділах, включаючи стан будівель, споруд, територій, устаткування та інших об'єктів виробничої сфери.

Загальна (функціональна) блок-схема СУОП показана на рис.2.1.

Вхідна інформація являє собою комплекс вимог з охорони праці, визначених чинним законодавством і іншими нормативними актами та документами. Ця інформація (Вхід) приймається керівником підприємства і направляється відповідним службам і керівникам певних виробництв безпосередньо або через службу охорони праці за допомогою внутрішніх зв'язків, де вона відповідно обробляється і у вигляді конкретних пропозицій направляється в окремі виробництва і виробничі підрозділи для реалізації. Вихідна інформація (Вихід) характеризує стан охорони праці на підприємстві, який оцінюється за кількістю і характером виявлених потенційних небезпек (шкідливостей) та іншими показниками.

Надійність функціонування СУОП досягається завдяки застосуванню удосконаленої системи контролю за станом охорони праці на підприємстві.

При цьому на об'єктах управління заздалегідь (спеціальною методикою) виявляються потенційні небезпеки та шкідливості, визначаються та аналізуються їх значення та рівні, визначаються процеси можливого виникнення небезпечних ситуацій (випадкових подій, що виникають при збігу (поєднанні) небезпечних умов та (або) небезпечних обставин) та їх наслідків у вигляді катастроф, аварій, травм та захворювань працюючих і приймають ефективні заходи для їх запобігання.

Характерною особливістю цієї системи є те, що в залежності від характеру і розміру (складності) виробництва, окремі службові особи, що входять до органу управління, одночасно можуть виконувати функції виконавчого органу.

Слід зауважити, що структурна чи функціональна схема СУОП може мати інший вигляд в залежності від того, яка мета переслідується побудовою системи: вивчаються внутрішні зв'язки, досліджуються діяльність (функціонування) окремої служби чи службової особи тощо. Для прикладу розглянемо функціональну схему підсистеми "Система контролю, аналізу і розробки заходів з охорони праці" (рис.2.2).

На схемі можна помітити, що окремі службові особи, що входять до органу управління виконавчого органу СУОП, одночасно є елементами вказаної підсистеми. З цієї схеми також випливає, що СУОП має чотири рівні управління охороною праці, кожен з яких чітко відповідає певному рівню управління виробництвом. На кожному такому рівні повинна функціонувати, відповідно, ступінь оперативного контролю за станом охорони праці на робочих місцях.

Виявлені на певному рівні виробничі небезпеки і шкідливості повинні бути негайно усунені, а при неможливості цього зробити, з певних причин, інформація про них передається керівнику більш високого рівня для вживання необхідних заходів. Як правило, виявлення і усунення потенційних небезпек здійснюється на перших трьох рівнях. На четвертому рівні (керівник підприємства - робочі місця і інші об'єкти підприємства) вживаються необхідні рішення на випадок тимчасової відмови функціонування органу управління нижчого рівня.

Проведений аналіз розроблених на підприємствах положень про СУОП показав, що в них не визначені всі завдання управління охороною праці, неправильно вказана послідовність виконання основних завдань та функцій управління, в функції мотивації не вказані всі необхідні методи управління (право-виховні, організаційно-розпорядчі, соціально-психологічні, економічні), переплутані основні й спеціальні функції управління, не визначено технологію управління охороною праці та ін.

На кожному рівні управління, охороною праці вирішуються такі основні завдання:

- навчання безпечним методам праці й пропаганда питань охорони праці;

- забезпечення безпеки устаткування, що застосовується;

- забезпечення безпеки виробничих процесів;

- забезпечення безпеки будівель і споруд;

- нормалізація санітарно-гігієнічних умов праці;

- забезпечення працівників 313 і ЗКЗ;

- забезпечення оптимальних режимів праці та відпочинку;

- організація лікувально-профілактичного обслуговування працівників;

- забезпечення санітарно-побутового обслуговування працівників;

- забезпечення професійного добору працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки з урахуванням стану їхнього здоров'я та психофізіологічних показників.

Для вирішення цих завдань передбачаються:

- формування організаційної структури управління охороною праці;

- встановлення єдиного порядку планування, організації та координації роботи з охорони праці;

- організація контролю за умовами і безпекою праці, рівнем безпеки виробництва;

- організація контролю за дотриманням працівниками технологічних норм, правил експлуатації машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, використанням 313 і ЗКЗ, виконанням робіт відповідно до вимог чинних нормативних актів про охорону праці;

- організація збирання інформації про фактичний стан охорони праці, її обліку, аналізу та оцінки за прийнятими показниками на базі комп'ютерних технологій;

- систематичне інформування працівників про стан умов праці на робочих місцях, про причини аварій, нещасних випадків і професійних захворювань, про результати профілактичної роботи;

- використання засобів обчислювальної техніки, ведення баз даних про стан охорони праці для підвищення ефективності праці керівників і спеціалістів;

використання економічних методів для підвищення зацікавленості працівників у впровадженні в виробництво безпечної техніки і технологій, в дотриманні вимог правил, норм та інструкцій, у підвищенні ефективності функціонування СУОП;

- вжиття заходів впливу, спрямованих на підвищення персональної відповідальності керівників і спеціалістів за забезпечення безпеки праці і виробництва, а робітників - за дотримання вимог інструкцій на робочих місцях і інструкцій за видами виконуваних робіт.

Завдання управління реалізуються через функції управлінської дії (рис. 2.3).


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. V. Завдання.
  3. VІ. Підсумки уроку і повідомлення домашнього завдання.
  4. Адаптація персоналу: цілі та завдання. Введення у посаду
  5. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  6. АКТУАЛЬНI ПРОБЛЕМИ І ЗАВДАННЯ КУРСУ РОЗМIЩЕННЯ ПРОДУКТИВНИХ СИЛ УКРАЇНИ
  7. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.
  8. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
  9. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .
  10. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  11. Аналіз коефіцієнтів цільової функції
  12. Аналіз руху грошових коштів у контексті нової фінансової звітності Важливим завданням аналізу фінансового стану підприємства є оцінка руху грошових коштів підприємства.




Переглядів: 1936

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
МЕТОДОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ПОБУДОВИ ТА ФУНКЦІОНУВАННЯ СУОП | РЕАЛІЗАЦІЯ ЗАВДАНЬ УПРАВЛІННЯ ОХОРОНОЮ ПРАЦІ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.