Прилад для визначення води в маслі показаний на рисунку 3.3.
Для проведення досліду в чисту і суху колбу 2 беруть добре перемішану пробу масла, що випробовується у кількості 100 мл. У мірний циліндр наливають 100 мл масла, виливають його у колбу. За допомогою другого циліндра відмірюють 100 мл розчинника, яким змивають за 3...4 рази масло зі стінок першого циліндра. Розчинник зливають у колбу з маслом.
Щоб розчин кипів без спінювання, у колбу поміщають кілька шматочків пемзи чи фаянсу.
Потім до колби щільно приєднують приймач-пастку 3, а до нього - холодильник 4.
Зібравши прилад, з'єднують за допомогою гумових шлангів холодильник 4 з водогінною мережею, включають електропіч 1 і починають нагрівання. Після закипання суміші масла і розчинника регулюють швидкість нагрівання так, щоб з нижнього кінця трубки холодильника падали в пастку дві - чотири краплі в секунду.
Рисунок 3.3 - Прилад для визначення вмісту води в маслі
Вода, що міститься в складі конденсату, за рахунок більшої, в порівнянні з розчинником, щільності поступово накопичується в нижній частині градуйованого відростка приймача-пастки 3, а розчинник знаходиться у верхньому шарі. Як тільки рівень розчинника доходить до відвідної трубки пастки, його надлишок стікає назад у колбу.
Перегонку продовжують доти, поки обсяг води в пастці перестане збільшуватися і верхній шар розчинника в пастці стає зовсім прозорим. Звичайний час, необхідний для повного відгону води з масла, складає приблизно 1 годину. Після завершення перегонки електропіч виключають і апарат розбирають.
Якщо вміст пастки мутний, то її необхідно витримати в нагрітій водяній лазні до розшаровування, а потім після охолодження до температури навколишнього середовища підрахувати рівень води в пастці.
Якщо виникає сумнів у наявності води, то в пастку опускають кристалик перманганату калію. Навіть при незначному змісті води нижній шар офарблюється у фіолетовий колір.