Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Цивільний та Господарський кодекси України як джерела корпоративного права

 

Цивільний та Господарський кодекси, сфери регулюван­ня яких багато в чому збігаються, одночасно регулюють право­ве становище господарських товариств та, зокрема, відносин, що складаються в процесі їх створення, діяльності та припинен­ня. У Цивільному кодексі цьому присвячені статті 84, 87—100, 104—162, а в ГК — статті 56—60, 64—66, 79—92 та деякі інші.

На відміну від ЦК, в якому не використовується терміноло­гія, пов'язана з поняттям корпорацій, а тому і немає окремого регулювання відносин, що складаються з їх участю (корпора­тивних відносин), у ГК таке регулювання міститься. У статті 167 ГК наведено визначення корпоративних прав і корпоративних відносин, а в статтях 168—172 урегульовуються корпоративні права держави та особливості їх реалізації.

Така ситуація викликає чимало непорозумінь щодо не тіль­ки застосовності до регулювання корпоративних прав і відно­син ЦК, а й співвідношення такого регулювання з ГК.

Питання про те, чи утворюють корпоративні відносини сфе­ру регулювання ЦК, якщо в ЦК про них навіть не згадується, є не менш важливим, ніж те, чи мають корпоративні відносини господарсько-правову природу, оскільки їх регулювання визна­чено безпосередньо в ГК. Безумовно, порушені питання є надто складними, щоб відповіді на них були зведені до стандартних висновків на кшталт: «якщо корпоративні відносини врегульо­вано в ГК, то вони є господарсько-правовими, а за їх відсутності у ЦК вони не можуть вважатися цивілістичними».

Такі розмірковування не прийнятні хоча б тому, що, по-пер­ше, ЦК урегульовує відносини з приводу участі в господарських товариствах, а саме це розуміється в ст. 167 ГК під корпоратив­ними правами та відносинами. По-друге, той факт, що в ГК вво­дяться терміни «корпоративні права» та «корпоративні відноси­ни» і навіть міститься стаття, яка надає їм визначення, все одно не можезаперечувати їх належність до сфери регулювання ГК і не узгоджується зі ст. З ГК, якою визначається сфера господар­ських відносин. Адже не можна однозначно встановити те, до яких з трьох названих у ній груп відносин (господарсько-вироб­ничих, організаційно-господарських чи внутрішньогосподар­ських) слід віднести корпоративні.

Корпоративні відносини побудовані на дозвільному підході до їх регулювання, адже законом передбача­ється цілий спектр можливостей врегулювання на локальному рівні тих чи інших їх аспектів. Більше того, якщо навіть такого явно не зазначено в законі, але прямої заборони щодо цього не існує, учасники корпоративних відносин управі це зробити на власний розсуд.

Майнова самостійність учасників корпоратив­них правовідносин знаходить свій прояв у тому, що в кожного з учасників є свій об'єкт прав — акція або частка в статутному ка­піталі, щодо яких вони можуть здійснювати звичайні функції, як і з будь-яким іншим об'єктом цивільного права — продавати, заповідати тощо; а в корпорації свій об'єкт прав — майно.

Право на захист також має аналогічні прояви в корпоративних відно­синах, як у цивільних. Кожен учасник (акціонер), чиє право по­рушене, може звернутися до суду за захистом своїх прав, напо­лягаючи на їх відновленні, визнанні, припиненні порушення, відшкодуванні збитків тощо. Крім цього, корпоративне законо­давство передбачає цілий спектр можливостей захисту корпора­тивних прав іншого рангу, орієнтованих на власні дії суб'єкта корпоративних відносин. Це так зване право на незгоду.

Слід також наголосити на рівності учасників корпоратив­них правовідносин, для яких законом передбачаються рівні кри­терії виникнення, зміни чи припинення у них корпоративних прав. Рівні всі абсолютно учасники/акціонери, бо кожен з них має відповідні корпоративні права.

Учасники корпо­ративних відносин незалежні у вираженні своєї волі, вони не ма­ють підпорядкування, а навпаки, у них наявне вільне та рівне волевиявлення суб'єктів.

Викладене вище переконливо свідчить про цивілістичну при­роду корпоративних відносин і тому, попри відсутність у ЦК «корпоративної» термінології, вони регулюються названим Ко­дексом. Це стосується прав учасників господарських товариств та порядку їх здійснення. Наявність же регулювання корпора­тивних прав і корпоративних відносин у ГК не є підтверджен­ням їх особливої, окремої від цивілістичної, природи. Водночас за існування ГК слід використовувати також норми, що містять­ся в його статтях.


Читайте також:

  1. D (правая) S (левая)
  2. Http://www.minjust.gov.ua Міністерство юстиції України
  3. I. ТЕОРИЯ И ИСТОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  4. II. Права та обов'язки адміністрації організації, що проводить туристську подорож
  5. II. ТЕОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  6. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  7. IV. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVI-XVIII ст.
  8. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  9. Q Конституція України від 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України – 1996 - № 30 – Ст. 141
  10. V. Постанови Пленуму Верховного Суду України
  11. VI. Накази Генерального прокурора України
  12. XV. Реалізація права вступників на вибір місця навчання




Переглядів: 898

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація джерел корпоративного права. | Закони та інші нормативно-правові акти як джерела корпоративного права

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.