Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ставки акцизного податку та методика обчислення податку.

Для оподаткування акцизним податком Податковим Кодексом ( ст. 215) встановлено такі групи ставок:

- ставки в твердих сумах з одиниці товару (продукції) – гривнях та євро – специфічні:

- ставки в процентах до обороту реалізації (ввезення) товару (продукції), визначеного за максимальними роздрібними цінами без податку на додану вартість – адвалорні.

- одночасно за ставками у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) і у процентах до обороту реалізації товару (продукції) оподаткуються тютюнові вироби.

Специфічні ставки застосовуються для спирту, алкогольних напоїв, тютю-нових виробів, пива і встановлені в національній грошовій одиниці – гривні, а також для нафтопродуктів і транспортних засобів та кузовів до них, які встанов-лені в іноземній грошовій одиниці – євро.

Адвалорні ставки у процентах до обороту реалізації (ввезення) товару

(продукції), встановлено тільки для тютюнових виробів.

Специфічні ставки податку, встановлені в національній валюті, підлягають щорічній індексації в порядку, визначеному відповідно до п. 4 розділу ХІХ “При-кінцеві положення” Податкового кодексу. Так до завдань Кабінету Міністрів України віднесено щорічне (до 1 червня) вносення до Верховної Ради України проекту закону про внесення змін до Кодексу щодо індексації ставок акцизного податку, визначених в абсолютних значеннях, з урахуванням індексів інфляції.

Слід зазначити, що для стимулювання виробництва неетильованих бензинів і зменшення обсягів використання бензинів, що містять тетраетилсвинець, зако-нодавством збережено підвищуючий коефіцієнт 1,5, який застосовується до ста-вок податку з бензинів моторних за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2710 11 51 59 00,

що містять тетраетилсвинець.

Нормами Кодексу встановлено розміри ставок акцизного податку за товар-ними позиціями, категоріями та підкатегоріями кодуванням товарів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД).

На алкогольні напої, що відносяться до виноробної продукції, ставки ак-цизного збору встановлено переважно в гривнях за 1 л продукції, крім виноробної продукції за кодом 2206, де ставка встановлена в гривнях за 1 літр 100- відсот-кового спирту.

На тютюнові вироби встановлено ставки податку двох видів: у твердих су-мах з одиниці реалізованого товару (продукції) та у процентах до обороту реалі-зації товару (продукції), за якими оподаткування акцизним податком здійсню-ється одночасно.

До підакцизних тютюнових виробів, що оподатковуються акцизним

податком, відносяться такі (за кодами УКТ ЗЕД):

- тютюнова сировина, тютюнові відходи;

- сигари, включаючи сигари з відрізаними кінцями, та сигарили (тонкі сигари), з вмістом тютюну;-

сигарети без фільтра, цигарки; сигарети з фільтром;

- тютюн та замінники тютюну промислового виробництва; тютюн «гомогенізований» або «відновлений»;

- тютюнові екстракти та есенції;

- тютюн для паління з вмістом або без вмісту замінників у будь-якій пропорції;

- жувальний і нюхальний тютюн.

З метою недопущення заниження рівня оподаткування на сигарети без фільтру та з фільтром встановлено мінімальне акцизне податкове зобов’язання на 1 000 сигарет (окремо для сигарет з фільтром і сигарет без фільтра, цигарок), яке повинне бути не менше встановленої суми у гривнях.

Ставки на нафтопродукти встановлені в євро на окремі підкатегорії коду- вання товарів за УКТ ЗЕД на одиницю виміру (1000 кілограм). Основні групи нафтопродуктів, що оподатковуються податком:

– легкі дистиляти, до яких відносяться бензини спеціальні, бензини моторні авіаційні, інші спеціальні бензини тощо;

– середні дистиляти, до яких відносяться бензини для специфічних

процесів переробки та для хімічних перетворень у процесах, газ, бензини

моторні всіх видів для двигунів внутрішнього згоряння, у т. ч. й сумішеві з

вмістом високооктанової кисневмісної добавки;

– скраплений газ (пропан, СПБТ – суміш пропану та бутану технічного), який оподатковується також за ставками в євро за 1 000 кг продукції;

– важкі дистиляти (дизельне пальне), розмір ставок податку на які встановлено диференційовано залежно від вмісту сірки в їх складі: чим більший її вміст у ди-зельному паливі, тим вища ставка податку.

Ставки на транспортні засоби встановлено на окремі підкатегорії або по-зиції товарів за УКТ ЗЕД в євро за 1 куб. см об’єму циліндрів двигуна. Розміри ставок на нові автомобілі встановлено нижчі, ніж ставки на автомобілі, що були у вжитку.

Окремо встановлені ставки податку на кузови для автомобілів, зазначених у товарній позиції УКТ ЗЕД 8703 – автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей (крім моторних тран-спортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажирські авто-мобілі-фургони та гоночні автомобілі. Ставки податку встановлені в євро за 1 штуку.

Ставки податку на мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з допо-міжним мотором, з колясками або без них встановлені в євро за 1 куб. см об’єму циліндрів двигуна.

Ставки податку на причепи та напівпричепи для тимчасового проживання у кемпінгах (типу причіпних будиночків) за кодом УКТ ЗЕД 8716 10 99 00 встанов-лені в євро за 1 штуку.

Датою виникнення податкових зобов’язань зі сплати акцизного податку щодо підакцизних товарів, вироблених на митній території України, визначено дату реалізації таких товарів (продукції), за винятком випадків відтермінування сплати податку за податковим векселем на строк 90 або 180 днів.

. Датою виникнення податкових зобов’язань у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України є дата подання митному органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов’язання митним органом у визначених законодав-ством випадках.

При передачі підакцизних товарів (продукції), вироблених з давальницької

сировини, датою виникнення податкових зобов’язань є дата їх відвантаження виробником замовнику або за його дорученням іншій особі.

При використанні підакцизних товарів (продукції) для власних виробничих потреб датою виникнення податкових зобов’язань є дата їх передачі для такого використання, крім використання для виробництва підакцизних товарів (продукції).

Сума акцизного податку визначається платником самостійно, виходячи з обсягів реалізованих підакцизних товарів (продукції), ставок податку, що діють на момент реалізації такої продукції (з урахуванням законодавчо наданих пільг та відстрочення податкового зобов’язання за податковим векселем).

Особливістю визначення суми податку з підакцизних товарів (продукції), вироблених з давальницької сировини, є застосування ставок податку, що діють на дату відвантаження готової продукції її замовнику, або, за його дорученням, – іншій особі. Суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції), вироб-лених з давальницької сировини, повинні бути включені виробником такої продукції в податковому періоді, на який припадає дата її відвантаження.

Виробництво з давальницької сировини, згідно з нормами Кодексу та виходячи з норм від 19.12.1995 р. № 481-95/ВР „Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютю-нових виробів”, можливе лише для виноматеріалів з винограду та підакцизних нафтопродуктів.

Відповідно до положень ст.14 вказаного Закону сплата сум акцизного пода-тку замовником підакцизної продукції виробнику, а також перерахування таких сум виробником до бюджету здійснюється виключно у грошовій формі/

Розрахунок акцизного податку з підакцизних товарів (нафтопродукти, лег-кові автомобілі та кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли), на які ставки податку встановлені в євро, здійснюється з використанням офіційного курсу гривні до євро, який встановлений Національним банком України на пер-ший день кварталу, в якому здійснюється реалізація таких товарів. У цілях визна-чення суми податку такий курс залишається незмінним протягом календарного кварталу.

Слід зазначити, що положеннями ч. 2 ст. 17 Закону від 19.12.1995 № 481-95/ВР передбачено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі

вартості відвантаженої продукції, у випадку сплати сум акцизного податку та

податку на додану вартість – в інших формах, які не передбачають сплату таких платежів коштами.

Платники акцизного податку мають право на коригування податкових зобов’язань у випадку повного (часткового) повернення раніше реалізованих ним товарів для усунення недоліків товару або його знищення (переробки ) у зв’язку з

неможливістю усунення таких недоліків. У разі подальшої реалізації цих товарів (продукції) податкове зобов’язання з акцизного податку обчислюється у загаль-ному порядку, тобто виходячи із ставок та умов, що встановлені на дату такої реалізації.

Сума коригування податку визначається, виходячи з максимальних роздріб-них цін, ставок акцизного податку з урахуванням мінімального податкового зобов’язання зі сплати акцизного податку, які діяли на дату виникнення подат-кового зобов’язання з повернених товарів (продукції), та зазначається в декларації з акцизного податку за звітний період, у якому відбулось таке повернення.

Важливим елементом оподаткування акцизним податком за адвалорними ставками є декларування максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (про-дукцію), виходячи з яких визначається оподатковуваний оборот. Норми Податко -вого кодексу передбачають застосування максимальних роздрібних цін для опо-даткування за адвалорними ставками й інших підакцизних товарів (крім тютюно-вих виробів).

Обов’язок встановлення максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (продукцію) покладено на виробників та імпортерів такої продукції шляхом дек-ларування. Виходячи з таких максимальних роздрібних цін, визначається база оподаткування акцизним податком за адвалорними ставками, які встановлені у відсотках у відношенні до одиниці вартості тютюнових виробів (п. 28.2 ст. 28 Кодексу).

Декларація про максимальні роздрібні ціни на вироблені в Україні підак-цизні товари (продукцію) подається до центрального органу Державної подат-кової служби України, а декларація про максимальні роздрібні ціни на імпор-товані в Україну підакцизні товари (продукцію) – до центрального органу дер-жавної митної служби України.

Обов’язковими реквізитами декларації про встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) визна-чені: дані про встановлені такі ціни на всі види підакцизних товарів (продукції), що виробляються або, відповідно, імпортуються, а також дата початку їх дії.

Крім того, в декларації зазначаються основні реєстраційні дані виробника або імпортера (повна назва, ідентифікаційний код, дані місця знаходження) та безпосередньо характеристика товару (продукції) (код та опис товару за УКТ ЗЕД, власна назва з додатковими характеристиками). Декларація повинна бути подана у п'ятиденний термін до дати набрання чинності встановлених максимальних роз-дрібних цін на підакцизні товари до центрального органу податкової або митної служби України.

Датою запровадження максимальних цін є перший день календарного місяця, що настає за днем місяця, у якому декларацію про встановлені макси-мальні ціни на підакцизні товари подано до відповідного центрального органу державної податкової служби або центрального органу Державної митної служби

України.

Дія максимальних цін на підакцизні товари протягом кількості податкових періодів законодавством не обмежується, тобто, такі ціни можуть бути змінені виключно шляхом подання виробником або імпортером підакцизних товарів (продукції) нової декларації про встановлені максимальні ціни. Періодичність подання таких декларацій не може бути більшою, ніж один раз на календарний місяць.

Встановлені максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) нано-сяться на споживчу упаковку таких товарів разом з датою їх виробництва. Нанесення максимальних роздрібних цін на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів (разом з датою їх виготовлення) для тютюнових виробів є умовою здійснення реалізації такої продукції на митній території України.

Відповідно до положень пп. 215.3.2 п. 215.3 статті 215 Податкового ко-дексу обчислення суми акцизного податку з тютюнових виробів здійснюється одночасно із застосуванням специфічних і адвалорних ставок. Сума податку з тютюнових виробів обчислюється окремо за кожним видом товару, на який встановлено максимальну роздрібну ціну. Крім того, для визначення суми податку

застосовується мінімальне акцизне податкове зобов’язання.

Сума акцизного податку визначається для кожної власної назви сигарет, на яку встановлена максимальна роздрібна ціна, окремо за адвалорною та специ-фічною ставкою. Після цього зазначені суми додаються та порівнюються із міні-мальним податковим зобов’язанням. Сума двох складових акцизного податку не повинна бути меншою розміру встановленого мінімального акцизного подат-кового зобов’язання.

За наявності в продажу тютюнових виробів одного найменування з різними розмірами максимальних роздрібних цін їх реалізація повинна здійснюватися за ціною не вище максимальної роздрібної ціни, яка нанесена на пачку (коробку та сувенірну коробку).

У разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених імпортерами таких тютюнових виробів та нанесених на пачку, до суб’єктів торгівлі передба-чено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу з розрахунку 100 відсо-тків вартості наявних у такого суб’єкта господарювання тютюнових виробів.

акцизного податкового зобов’язання.

 


Читайте також:

  1. B. Тип, структура, зміст уроку і методика його проведення.
  2. III. РИЗИК ТА ПРИБУТКОВІ СТАВКИ
  3. А) Методика проведення заняття
  4. А) Методика проведення заняття
  5. А) Методика проведення заняття.
  6. А) Методика проведення заняття.
  7. Автододавання та автообчислення.
  8. Алг W2 (ОБЧИСЛЕННЯ Y)
  9. Алгоритм із застосування річної процентної ставки r.
  10. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  11. Алгоритм планування податкових платежів. Вибір оптимального варіанту оподаткування та сплати податків.
  12. Аналітичні показники динаміки та прийоми їх обчислення




Переглядів: 2177

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Платники акцизного податку, об’єкти оподаткування, перелік підакцизних товарів. | Пільги по акцизному податку, строки сплати в бюджет та звітність платників.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.024 сек.