Змістово-типологічна характеристика економічної безпеки підприємства.
За ринкових умов господарювання дуже важливого значення набуває економічна безпека всіх суб’єктів підприємницької та інших видів діяльності.
Економічна безпека фірми (підприємства, організації) – це такий стан корпоративних ресурсів (ресурсів капіталу, персоналу, інформації і технології, техніки та устаткування, прав) і підприємницьких можливостей, за якого гарантується найбільш ефективне їхнє використання для стабільного функціонування та динамічного науково-технічного та соціального розвитку, запобігання внутрішнім і зовнішнім негативним впливам (загрозам).
Рівень економічної безпеки фірми залежить від того, наскільки ефективно її керівництво і спеціалісти (менеджери) будуть спроможні уникнути можливих загроз і ліквідувати шкідливі наслідки окремих негативних складових зовнішнього та внутрішнього середовища.
Залежно від суб’єктної обумовленості негативні впливи на економічну безпеку можуть мати об’єктивний і суб’єктивний характер.
Об’єктивнимивважаються такі негативні впливи, які виникають не з волі конкретного підприємства або його окремих працівників.
Суб’єктивні впливи мають місце внаслідок неефективної роботи підприємства в цілому або окремих його працівників (передовсім керівників і функціональних менеджерів).
Основні джерела негативних впливів на економічну безпеку представлені на рис. 16.1.
свідомі чи несвідомі дії окремих посадових осіб і суб’єктів господарювання (органів державної влади, міжнародних організацій, підприємств (організацій)-конкурентів
Рис. 16.1. Джерела негативних впливів на економічну безпеку
Головна мета економічної безпеки підприємства полягає в тому, щоб гарантувати його стабільне та максимально ефективне функціонування тепер і високий потенціал розвитку в майбутньому.
Основні функціональні цілі економічної безпеки представлені на рис. 16.2.
Рис. 16.2. Основні функціональні цілі економічної безпеки