Литовсько-Польської доби (ХІV- перша половина ХVІІ ст.).
Український гуманізм епохи Відродження. Специфіка українського відродження. «Прогностична оцінка поточного 1483 р.» Ю. Котермака -Дрогобича. С. Оріховський та його політико - філософійський трактат «Настанови польському королю Сигізмунду Августу». Теорія доскональної держави. «Політеа королівства польського на взірець арістотелівських політик». Еволюція поглядів С. Оріховського в праці «Польські діалоги політичні». Піраміда влади.
Українські політичні погляди епохи Реформації. Люблінська унія (1569 р.). Реформація та національна ідея. П. Скарга та його праця «Про єдність церкви Божої» (1577 р.). Брестська унія (1596 р.) і поглинення українських земель Річчю Посполитою.Гострополемічне крило політичноїдумки. Теологічні погляди і суспільно-політичний ідеал І. Вишенського. Соборність управління як вияв демократизму раннього християнства. Суспільно-політичні погляди М. Смотрицького.
Культурно-освітній напрям. Діяльність церковних братств та їх вплив на зростання національної свідомості українського народу. С. і Л. Зизанії.
Тема № 4. Розвиток ідей державності в
Козацько - гетьманський період.
Козацько-гетьманська держава як унікальний феномен ХVІІ ст. Політична доктрина гетьмана Б. Хмельницького. Політична і правова сутність Переяславських домовленостей. Політико-державна діяльність послідовників Б.Хмельницького. Політичні орієнтації укр. суспільства: егалітарна ідея (козацької демократичної республіки) та елітарна ідея (шляхетської республіки). І.Виговський та Гадяцький договір (1658 р.). Політичні погляди І. Мазепи. Політичні аспекти занепаду державності України.
Релігійне відродження та його вплив на політичну думку України. Києво-Могилянська академія – центр формування національної свідомості. Релігійно-політичні погляди П. Могили. Суспільно-політичні погляди І. Гізеля. Козацькі літописи як прояв формування української національної свідомості.
Конституція П.Орлика як втілення української державницької ідеї. Проект демократичної Конституція П. Орлика та її політичне значення. Загальні положення Конституції.. Проблема суверенітету України та організації владних відносин. Політико-правові гарантії і обмеження для еліти в Конституції.