МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Кіркова речовина наднирників
Кіркові ендокріноціти утворюють епітеліальні тяжі, орієнтовані перпендикулярно до поверхні наднирника. Проміжки між епітеліальними тяжами заповнені пухкою сполучною тканиною, через яку проходять кровоносні капіляри і нервові волокна, обплітають тяжі.
Під сполучнотканинною капсулою є тонкий прошарок дрібних епітеліальних клітин, розмноженням яких забезпечується регенерація кори і створюється можливість виникнення додаткових інтерреналових тілець, іноді виявляються на поверхні наднирників і нерідко виявляються джерелами пухлин (у тому числі і злоякісних).
У корі наднирника є три основні зони: клубочкова, пучкова і сітчаста. У них синтезуються і виділяються різні групи кортикостероїдів - відповідно: мінералокортикоїди, глюкокортикоїди і статеві стероїди. Вихідним субстратом для синтезу всіх цих гормонів служить холестерин, який отримують клітинами з крові. Стероїдні гормони не накопичуються в клітинах, а утворюються і виділяються безперервно.
Поверхнева, клубочкова зона утворена дрібними корковими ендокриноцитами, які формують округлі арки - "клубочки".
У клубочковой зоні виробляються мінералокортикоїди, головним з яких є альдостерон.
Основна функція мінералокортикоїдів - підтримка гомеостазу електролітів в організмі. Мінералокортикоїди впливають на реабсорбцію і екскрецію іонів натрію в ниркових канальцях. Зокрема, альдостерон збільшує реабсорбцію іонів натрію, хлору, бікарбонату і підсилює екскрецію іонів калію і водню.
На синтез і секрецію альдостерону впливає ряд факторів. Гормон епіфіза адреногломерулотропін стимулює утворення альдостерону. Стимулюючий вплив на синтез і секрецію альдостерону надають компоненти ренін-ангіотензинової системи, а гальмівний - натрийуретичні фактори. Простагландини можуть надавати як стимулюючий, так і гальмівний вплив.
При гіперсекреції альдостерону відбуваються затримка натрію в організмі, що обумовлює підвищення артеріального тиску, і втрата калію, що супроводжується м'язовою слабкістю.
При зниженій секреції альдостерону відзначаються втрата натрію, що супроводжується гіпотензією, і затримка калію, що веде до порушень серцевого ритму. Крім того, мінералокортикоїди посилюють запальні процеси. Мінералокортикоїди життєво важливі. Руйнування або видалення клубочкової зони призводить до смертельного результату.
Між клубочкової і пучкової зонами розташовується вузький прошарок дрібних малоспеціалізірованний клітин. Вона називається проміжною. Передбачається, що розмноження клітин даної прошарку забезпечує поповнення і регенерацію пучкової і сітчастої зон.
Середня, пучкова зона займає середню частину епітеліальних тяжів і найбільш виражена. Тяжі клітин розділені фенестрованими капілярами. Кіркові ендокриноцити цієї зони великі, оксифільні, кубічної або призматичної форми. В цитоплазмі цих клітин міститься велика кількість ліпідних включень, добре розвинена гладка ЕПС, мітохондрії мають характерні тубулярні крісти.
У пучкової зоні виробляються глюкокортикоїдні гормони: кортикостерон, кортизон і гідрокортизон (кортизол). Вони впливають на метаболізм вуглеводів, білків і ліпідів і посилюють процеси фосфорилювання. Глюкокортикоїди посилюють глюконеогенез (утворення глюкози за рахунок білків) і відкладення глікогену в печінці. Великі дози глюкокортикоїдів викликають руйнування лімфоцитів і еозинофілів крові, а також пригнічують запальні процеси в організмі.
Третя, сітчаста зона кори надниркових залоз. У ній епітеліальні тяжі розгалужуються, формуючи пухку мережу.
У сітчастій зоні виробляються статеві стероїдні гормони, що мають андрогенну дію. Тому пухлини кори надниркових залоз у жінок нерідко виявляються причиною вірилізму (розвитку вторинних статевих ознак чоловічої статі, зокрема ріст вусів і бороди, зміни голосу). Читайте також:
|
||||||||
|