Тканина– текстильний матеріал, який утворюється внаслідок взаємного переплетення систем ниток основи (подовжніх ниток) з нитками вутка (поперечними нитками) в процесі ткання.
Перед процесом ткання нитки основи піддаються перемотуванню, снуванню, шліхтуванню, пробиранню (або прив'язуванню), а нитки вутка – перемотуванню, зволоженню або емульсуванню.
Мета перемотування – збільшення довжини нитки (з одночасним очищенням від сміття).
Мета снування – отримання основи, тобто паралельно розташованих ниток рівної довжини, навитих на загальне циліндрове пакування з фланцями.
Мета шліхтування– зменшити обривність ниток за рахунок нанесення на них тонкого шару клеючої речовини.
Проборка – операція підготовки до роботи ткацького верстату шляхом заправки ниток в його робочі органи.
Мета ткання – утворення тканини.
На ткацькому верстаті (мал. 1) нитки основи (2), змотуючись з новою (1), огинають скало (3), проходять через ламелі основонаглядача (4), який зупиняє ткацький верстат при обриві нитки, і прямують в ремізи (5, 6). Кожна реміза складається з двох планок, з'єднаних галевами, які мають по середині круглі очки для протягування ниток основи. При підйомі однієї ремізи та опусканні іншої утворюється зів, в якому прокладається човником (14) нитка вутка. За допомогою берда (8), закріпленого в батані, який здійснює зворотньо-поступові рухи, нитка вутка притискається до опушки тканини по лінії А – Б.
Бердо відходить у зворотному напрямі, ремізи міняються місцями: верхня опускається вниз, а нижня підіймається вгору. Знову утворюється зів, в якому прокладається наступна нитка вутка. Напрацьована тканина огинає грудницю (10), вальян (11), який переміщає тканину, валик (12), який спрямовує, і намотується на товарний валик (13).
Залежно від способу прокладення нитки вутка в зів розрізняють верстати човникові і безчовникові; від способу зміни вутка – механічні та автоматичні; від виду зівоутворювального механізму – ексцентрикові, кареточні та жакардові; від числа човників – одночовникові та багаточовникові.
Тканини по асортименту підрозділяються на 4 основних види (бавовняні, льняні, вовняні, шовкові).