Основним принципом при складанні плану розташування обладнання на дільницях механічної обробки є забезпечення прямоточності руху деталей у процесі їх обробки відповідно до технологічного процесу. Розташування обладнання за типами застосовується в цехах одиничного і дрібносерійного виробництва, а також для окремих деталей серійного виробництва. У такому випадку планування окремих дільниць виконують в масштабі 1:100 або 1:50, ширина прольотів (L) для середнього машинобудування приймається рівною
12 м, для важкого машинобудування – 24 м; крок колон у повздовжньому напрямку – 6 або 12 м. Таким чином, застосовують такі розміри сіток колон: 6×12; 12×18; 18×24; 24×36 м.
Перед виконанням планування обладнання вирізають картки габаритів верстатів – темплети в обраному масштабі, а на міліметровому папері наносять сітку колон і проїзди. Картки розташовують на плануванні і приколюють їх шпильками. При розгляді декількох варіантів планувань обирають оптимальний і після його узгодження викреслюють та оформляють на креслярському папері. При розміщенні обладнання, дільниці, які зайняті верстатами, повинні бути по можливості короткими (40-80 м). Рекомендована кількість верстатів механічної дільниці становить 18-30 одиниць. Технологічні лінії на дільниці бажано розташовувати уздовж прольотів. Верстати уздовж дільниці можуть бути розташовані у два, три і більше рядів, а також по відношенню до проїзду уздовж, упоперек і під кутом. У потокових лініях верстати розташовують в один або два ряди. Відстань між верстатами і проїздами обирається залежно від ваги деталей, що транспортуються. Деталі вагою до 1 т транспортуються електровізками, талями на монорейці, мостовими і підвісними кранами. Ширина магістральних проїздів приймається від 3-4,5 м для вантажів вагою до 1 т перевезених електровізками, та від 4 до 5,5 м для вантажів вагою до 5 т перевезених вантажними машинами.
При остаточному оформленні плану розташування обладнання слід вказати всі види транспортування та підйому деталей, способи прибирання стружки, розміри головних проїздів і проходів, сітку колон, відстані фронтальних ліній верстатів від колон та стін.