Пов’язується, насамперед, у розширенні та збільшенні числа функціонуючих капілярів. Кількість розкритих капілярів зростає в кілька разів, швидкість кровообігу прискорюється, покращується венозний кровообіг, зменшується периферійний опір. Разом з цим йде збільшення кількості видтікаючої лімфи з ділянки, що масажується, прискорюється її пересування по судинах, підвищується лімфоток у 6-8 разів. Все це сприяє ліквідації набряків, застійних явищ. За рахунок нервово-рефлекторних і гуморальних шліхів регуляції гемодинаміки підвищується кровопостачання серця, активізується його скорочувальна функція, усуваються застійні явища у великому і малому колі кровообігу, поліпшується транспорт кисню до клітин і поглинання його тканинами, що стимулює окисно-відновні процеси
Вплив масажу на дихальну систему
Пов’язується як із загально-рефлекторним впливами, що зменшують або збільшують частоту дихання, його глибину, покращують легеневу вентиляцію та газообмін, так і місцево діють на дихальні м’язи. Масаж інтенсифікує кровообіг у малому колі, сприяє ліквідації застійних явищ у легенях і, підсилюючи кровообіг, покращує транспорт газів кров’ю.
Вплив масажу на обмін речовин
Сприятлива дія масажу полягає в інтенсифікації доставки тканинам поживних речовин і кисню, виведенню продуктів розпаду і вуглецю, активізації окисно-відновних і обмінних процесів, вилученні з потом мінеральних солей, а з сечею азотистих органічних речовин. Масаж сприяє швидкому видаленню з організму молочної кислоти після фізичного навантаження. Підсилюючи трофічні і обмінні процеси у тканинах, він прискорює розсмоктування продуктів запалення і стимулює регенеративні процеси у тканинах.
Тема : Загальна техніка і методика масажу: прогладжування, розтирання.