Експлуатаційні можливості автомобіля характеризуються можливістю його ефективного використання, дозволяють визначити, в якій мірі конструкція автомобіля відповідає вимогам експлуатації. Умови роботи автомобіля можуть бути різні. У деяких випадках велика швидкість автомобіля, в інших - можливість проходження складних ділянок дороги. Для всіх автомобілів без виключення обов'язковою вимогою є його безпечність. Конструктивною безпекою автомобіля називається можливість попереджувати дорожньо-транспортні пригоди, знижувати тяжкість їх наслідків, не створювати шкоди людям і навколишньому середовищу.
Ці характеристики безпосередньо визначаються експлуатаційними властивостями автомобіля: тягово-швидкісними, гальмівними, економією пального, стійкістю, керованістю, прохідністю, плавністю ходу, надійністю, інформативністю, компонувальними параметрами та ін.
Активна, пасивна, післяаварійна і екологічна безпека автомобіля
Конструктивну безпеку ділять на:
- активну;
- пасивну;
- післяаварійну;
- екологічну.
Активна безпека - це властивість автомобіля зменшувати можливість виникнення ДТП або повністю йому запобігати. Ця властивість виявляється в той момент, коли водій у небезпечних дорожніх умовах ще в змозі змінити характер руху автомобіля. Активна безпека залежить від:
- компонувальних параметрів автомобіля;
- тягової і гальмівної динамічності;
- стійкості;
- керованості;
- стабілізації;
- стану інформативності (світлової та звукової сигналізації,
- оглядовості);
- маневреності;
- прохідності та ін.
До компонувальних параметрів відносяться: габаритні розміри автомобіля (довжина, ширина, висота, база), що впливають на формування транспортного потоку за шириною і довжиною, а також на його безпеку.
Тягова динамічність автомобіля забезпечує зміну швидкості руху та інтенсивність розгону залежно від дорожніх умов. Тягова динамічністьвизначається такими показниками, як максимальна швидкість, прискорений, мінімальний час і відстань розгону.