Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Засоби захисту органів дихання

Загальне призначення, устрій, порядок використання основних видів ЗІЗ

Таблиця 4.3 – Класифікація індивідуальних засобів захисту

Усі засоби захисту поділяються
засоби захисту органів дихання
засоби захисту шкіри
засоби захисту очей
медичні індивідуальні засоби захисту
засоби захисту органів дихання засоби захисту шкіри
за принципом захисної дії: Ø фільтруючи Ø ізолюючи за принципом захисної дії: Ø фільтруючи Ø ізолюючи
за ступенем захисної дії Ø протигази Ø респіратори Ø простіші або підручні за періодичністю ношення: Ø періодичного ношення Ø постійного ношення
за призначенням Ø військові; Ø цивільні Ø промислові Ø спеціальні; Ø дитячі за кратністю використання Ø одноразового використання Ø багаторазового використання
Протигази можуть бути великого або малого габариту v за призначенням v військові v цивільні v спеціальні

До ізолюючих засобів дихання відносяться ізолюючи протигази, які е найбільш надійним засобом захисту органів дихання.

Ізолюючи протигази(ІП) є спеціальними засобами захисту органів дихання, лиця, очей людини від всіляких небезпечних домішок, яке є в повітрі, незалежно від їх і властивостей й концентрації. Вони також використовуються в тих випадках, коли неможливе використання фільтруючих протигазів, наприклад, при наявності в повітрі брудних домішок з високою концентрацій, при зниженні концентрації кисню в повітрі до 16 %, при підвищених температурах повітря, при роботі в воді на невеликих глибинах.

Принцип дії ізолюючого протигаза заснований на повної ізоляції органів дихання людини від оточуючого середовища. Необхідне для дихання повітря регенерується в спеціальному устрої, т.з. регенеративному патроні. Повітря, яке видихає людина вміщує велику кількість двоокису вуглецю та парів води. Потрапляючи в регенеративний патрон вони зв’язуються регенерируючими речовинами(перекисами і над перекисами лужних металів), при цій реакцій виділяється кисень.

В Україні використовують ізолюючи протигази ІП – 4, ІП – 5, ІП – 46, 46М.

Рисунок 4 .2 – Ізолюючий протигаз ІП – 5 1 – лицева частина у вигляді шолом – маски ШІП; 2 – регенеративний патрон РП – 4;

ІП – 4 і ІП – 46 використовують тільки на суші, ІП – 5 та ІП – 46М можна і під водою. Як і кожний протигаз, ізолюючий протигаз складається з двох основних частин – лицевої частини й регенеруючи – поглинаючої системи. Крім того у складі протигазу є дихальний мішок, каркас, сумка.

Лицева частина служить для ізоляції органів дихання від оточуючого середовища, направлення газової суміші в регенеративний патрон, підводу очищеного повітря до органів дихання, для захисту очей і шкіри лиця від брудних домішок.

Регенеративний патрон служить для поглинання вуглекислого газу і вологи і для отримання кисню.

Для того, щоб регенеративний патрон почав працювати, його треба „запустити” за допомогою пускового пристосування. Пускове пристосування складається із пускового брикету, ампули з сірчаною кислотою й устрою для розбивання ампули. В протигазі ІП – 4(5) пускове пристосування поміщується в корпусі регенеративного патрону, в ІП – 46(46М) зберігається окремо в футлярі і встановлюється в патрон при підготовці протигазу до роботи.

При взаємодії сірчаної кислоти із розбитої ампули з регенерируючої речовиною пускового пристосування виділяється багато тепла і кисню. Від тепла розігрівається регенеративна речовина патрону, його робота інтенсифікується. Крім того, кисень, який виділяється із пускового пристосування, забезпечує дихання людини в кілька перших хвилин.

Дихальний мішок служить резервом для газової суміші й кисню. Він виготовляється із гуми або прогумованої тканини, має чотири фланця. У двох фланцях закріплюються ніпель для кріплення регенеративного патрону і клапану надлишкового тиску. Ще у двох розміщують пристосування для додаткової подачі кисню. Запас кисню в регенеративному патроні дозволяє виконувати роботи в протигазі протягом 45 хвилин при важких фізичних навантаженнях, 70 хв – при середніх, при легких або в покої – до 3 годин. Загальна тривалість перебування в протигазі зі зміною РП до 8 годин.

До роботи в ізолюючих протигазах допускаються люди, які пройшли медичну комісію. Не допускаються до роботи хворі туберкульозом легенів, тиреотоксикозом та іншими формами ендокринних хвороб, після закритої черепно-мозкової травми, глаукоми, дерматиту і ін. хвороб.

Заборонено використовувати неопломбовані РП, приступати до роботи до того часу, як запрацював пускової брикет. Заборонено перебувати в протигазі до повної виробки регенеративного патрону(ознаки повної виробки – слабке наповнення дихального мишка, затрудняється повний вдих, плохе самопочуття, головна біль, головокружіння і ін.). Відроблені регенеративні патрони, пускові брикети, брикети додаткової подачі кисню підлягають обов’язковому знищенню.

Фільтруючі протигази(ФП) е основним засобом захисту органів дихання населення при надзвичайних ситуаціях. Принцип дії ФП заснований на тому, що повітря, яке використовується для дихання завчасно очищується від брудних і шкідливих домішок у фільтруючої коробці.

У системі цивільного захисту населення для дорослого населення використовують протигази ГП – 5, 5м, ГП – 4, 4у, ГП – 7, 7в; для захисту дітей використовують дитячі протигази:

камера захисна дитяча – для дітей віком до 1.5 років;

протигази ПДФ –Д – для дітей віком від 1.5 до 7 років;

протигази ПДФ – Ш для дітей шкільного віку від 7 до 17 років.

У складі кожного протигазі е 2 основних частини – лицева частина та фільтруюче – поглинаюча система у вигляді протигазовий коробці. Протигазі комплектуються сумкою для зберігання й перенесення протигазу, незапотіваючими плівками і утіплюючими манжетами.

Протигази ГП – 5, 5м, ГП – 7, 7в комплектуються фільтровально – поглинальною коробкою малого габариту і шолом маскою, ГП – 4, 4у – коробкою великого габариту і гумовою полу маскою.

Рисунок 4. 3 – Протигаз ГП – 7 з додатковим патроном ДПГ -1
Протигазова коробка містить протипиловий фільтр у вигляді тонко шарового гофрованого картону і шар активованого вугілля. Проти пиловий фільтр очищує повітря від крупно дисперсного пилу, а вугільна шихта від парів і дрібних капель небезпечних хімічних речовин і бактеріальних засобів і мілко дисперсного аерозолю.

Лицева частина протигазу ГП – 5 у вигляді шолом маски МГП має очковий вузол і клапанну коробку з трьома клапанами – одним клапаном вдиху і двома клапанами видиху. Лицева частина протигазу ГП – 5м це ШМ – 66му відрізняється наявністю мембранного переговорного устрою і поліпшеними характеристиками.

Лицева частина протигазу ГП – 7В – шолом маска МГВ – В має додатково пристосування для прийому води.

Фільтруючі протигази не захищають від окису вуглецю (чадного газу), використання їх при гасінні пожежі є небезпечним.В цьому випадку в протигаз необхідно додавати гопкалітовий патрон, який приєднується до протигазової коробки.

Проведені в останні роки дослідження дали можливість розширити застосування цивільних протигазів з метою захисту від НХР. Розроблені додаткові патрони ДПГ – 1 та ДПГ – 3. У комплекті з протигазом патрон ДПГ – 3 захищає від аміаку, хлору, диметиламіну, нітробензолу. сірководню, сірковуглецю, синильної кислоти, тетраетилсвинцу, фенолу, фосгену, фурфуролу, хлористого водню, хлористого ціану, і етілмеркаптану; патрон ДПГ – 1, крім того, від двоокису азоту, метилу хлористого, окису вуглецю і окису етилену. Зовнішнє повітря очищається від аерозолів і парів НХР у фільтровально – поглинальній коробці, надходить у патрон, де очищується від шкідливих домішок і через з’єднувальну трубку потрапляє в шолом – маску.

Протигази переносяться в сумки на лівому боці, клапан сумки від себе, плечова лямка перекинена через ліве плече. Протигаз може бути в трьох положеннях: похідному, наготові і бойовому.

В положення наготові протигаз переводиться при загрозі радіаційного, хімічного або бактеріологічного зараження. Для цього сумка протигаза переміщується вперед, розтебнується клапан, протигаз закріплюється на тулубі тасьмою.

У бойове положення протигаз переводиться за командою ”Гази”, за сигналом „Хімічна тривога” або самостійно. Послідовність переведення в бойове положення така: задержати дихання, закрити очі, зняти головний убір, витягти шолом – маску, надіти її на голову, розправити складки, зробити різкий видох, відкрити очі, надіти головної убір.

Промислові протигази належать до фільтруючих, але на кожний клас небезпечних хімічних речовин призначається своя коробка. Маркування коробок робиться буквами і кольором.

Таблиця 4.1 - Маркування коробок промислових протигазів

Марка коробки Колір коробки НХР, від яких захищає протигаз
А Коричневий Пари органічних сполучень(бензин, газ, ацетон, сірковуглець, спирт, фосфор, хлорорганічна отрута)
Б Жовтий Кислі гази і пари(сірчаний газ, хлор, сірководень, синильна кислота, окиси азоту, хлористий водень, фосген), фосфор і хлорорганічні отруйні хімікати
Г Чорний і жовтий Пари ртуті, ртутно органічні отрутохімікати на основі етилметілхлоріду
Е Чорний Миш’яковистий і фосфористий водень
КД Сірий Аміак, сірководень і їх суміші
СО Білий Окис вуглецю
М Червоний Окис вуглецю, при наявності невеликої кількості органічних парів, кислих газів аміаку, миш’якового і фосфорного водню
БКФ Захисний з білої смугою Кислі гази, пари органічних речовин, миш’яковий і фосфорний водень, дим, туман, пил

Читайте також:

  1. B грудини зі здавленням чи пораненням органів.
  2. L2.T4/1.1. Засоби періодичного транспортування штучних матеріалів.
  3. L2.T4/1.2. Засоби безперервного транспортування матеріалів. Транспортери.
  4. L2.T4/1.3. Засоби дозування сипучих матеріалів.
  5. L3.T4/2. Засоби переміщення рідин.
  6. V Засоби навчання
  7. VII. Філо- та онтогенез органів виділення
  8. VІІІ. Філогенез органів чуття
  9. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  10. Авілум – “син чоловіка” – повноправна людина, охороні його життя, здоров’я, захисту його майнових інтересів присвячена значна частина законника.
  11. Адміністративно-правовий спосіб захисту прав
  12. Адміністративно-правовий спосіб захисту прав




Переглядів: 2609

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Дозиметричний та хімічний контроль | Засоби захисту шкіри

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.