Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



VІІІ. Філогенез органів чуття

VІІ. Шкірний аналізатор

VІ. Смаковий аналізатор

Рецептор –смакові сосочки язика: грибоподібні, листочкоподібні, валикоподібні. Механічні сосочки (ниткоподібні) також здатні сприймати кислий і солений смак. Крім того, рецептори смакового аналізатора лежать у слизовій оболонці глотки, м’якого піднебіння, надгортанника і навіть вздовж вільного краю голосових складок та називаються смакові бруньки.

Провідні шляхи – V, VII і IX пари черепно-мозкових нервів.

Центри –біполярні нейрони колінчастого ганглія VІІ пари і кам’янистого ганглія IX пари (перша група клітин) → смакове ядро довгастого мозку (друга група клітин) → зорові горби (третя група клітин) → вискова частка кори головного мозку.

Рецептор –екстерорецептори – різноманітні вільні інкапсульовані нервові закінчення, якими особливо багаті ділянки рогівки, губи, кінчик носа, рило в свині, вінець у коня, а також чутливе волосся – вібріси.

Провідні шляхи – на периферії – спинно- та черепно-мозкові нерви, в центральній нервовій системі – висхідні провідні шляхи.

Центрипідкіркові – довгастий мозок, мозочок, таламус, вищі – кора великих півкуль головного мозку. Відповідь на подразнення – певні локомоторні і секреторні реакції.

● Необхідно відмітити, що рефлекторно шкірний аналізатор пов’язаний із сенсорними системами внутрішніх органів, що дозволяє діагностувати їх захворювання (зони Захар’їна-Гєда), використовуючи лікувальні методи дії на біологічно активні точки шкіри (акупунктура).

 

1. Для будь-якої живої клітини характерна збудливість у відповідь на зовнішню дію. Внаслідок цього одноклітинні на будь-яку дію реагують однаково. Лише деякі з них мають особливі світлочутливі плями (E. viridis), що складаються із краплин жиру та червоного пігменту, причина їх появи – фотосинтез.

2. У примітивних багатоклітинних із основної маси клітин зовнішнього покриву та кишечнику диференціюються особливі чутливі клітини, проте однаково реагуючі на різні види подразнень.

У подальшому розвитку відбувалося:

- концентрація та спеціалізація груп чутливих клітин у певних ділянках тіла: на головному кінці більше сприймають хімічні подразнення, а в периферичних ділянках – механічні подразнення;

- встановлення більш тісного зв’язку органів чуття з центральною нервовою системою.

3. В нижчих хордових (ланцетник) чутливі нервові закінчення розсіяні по всьому тілу, частина цих закінчень є для сприйняття хімічних подразнень, проте на головному кінці є і особлива нюхова ямкаямка Кьолікера. Світлочутливі органи – оченята Геса – утворюють скупчення вздовж спинного мозку та представляють собою його випини, вкриті прозорою ектодермою.

4. В риб поряд із вільними нервовими закінченнями з’являються особливі чутливі тільця (Фатер-Пачіні, колби Краузе та ін.). Крім того, риби мають особливі сейсмосенсорні органи (бічна лінія), що сприймають найменші коливання води та допомагають орієнтуватися в просторі. Органи нюху представлені двома парними каналами, які з’єднуються двома парами ніздрів. Смакові бруньки розсіяні по всьому тулубі, на плавниках, проте найбільше їх – у ротовій порожнині. Орган слуху сумісний з органом рівноваги та представлений лабіринтом (присінок і півколові канали), що має слуховий випин, заповнений ендолімфою, в якій плавають отоліти (структури, що діють на рецептори рівноваги). Орган рівноваги відбруньковується від бічної лінії. Органи зору – непарні та парні. Непарний орган – третє око (пінеальний орган), парний – очі: мають плоску рогівку і шароподібний кришталик. Акомодація відбувається шляхом зміни положення кришталика.

5. В амфібій, окрім розсіяних нервових закінчень у шкірі, зустрічаються чутливі плями – скупчення нервових закінчень. Орган нюху розміщений у порожнині, що з’єднується ніздрями із зовнішнім середовищем та хоанами – із ротовою порожниною, в якій знаходяться рецептори смаку. В органі слуху з’являється особливий слуховий сосочок, розвивається середнє вухо, що сполучається із глоткою, а також одна слухова кісточкастовпчик. В органі зору – опукла рогівка та двоякоопуклий кришталик. З’являються повіки, з яких більш рухлива – нижня.

6. В рептилій скупчення чутливих нервових закінчень вкриті більш тонкою, зроговілою лускою. В носовій порожнині досягає значного розвитку особливий лемешево-носовий нюховий орган (Якобсона), який інервується окремою гілочкою першої пари. Смакові бруньки – в ротовій порожнині та глотці. У внутрішньому вусі починає формуватися завитка. Окрім того, зберігається стовпчик, зовнішня барабанна перетинка занурюється глибше від поверхні тіла, утворюючи зовнішній слуховий хід, на поверхні якого – шкірна складка. Орган зору – парні очі, пінеальний орган (за винятком гатерій) перетворюється в залозу внутрішньої секреції – епіфіз. У парних очах у склисте тіло вдається судинний виріст. Акомодація відбувається не лише за рахунок переміщення кришталика, а й за рахунок зміни його форми.

7. Особливо розвинуто чуття в ссавців, у них утворюється спеціальне чутливе волосся – вібріси, найбільше в ділянці лицьового відділу голови. У птахів максимум чутливих нервових закінчень знаходиться на язику та восковиці. Орган нюху – збільшується об’єм носової порожнини, особливо у ссавців за рахунок синусів. Лемешево-носовий орган починає редукувати в птахів, проте зберігається в ссавців, у яких, окрім того, розвивається м’ясистий зовнішній ніс. Смакові бруньки – в ротовій порожнині та глотці. В ссавців добре розвинута завитка із спіральним органом, є декілька слухових кісточок і виражене зовнішнє вухо з вушною раковиною. В органі зору птахів добре розвинута третя повіка. В ссавців акомодація відбувається за рахунок зміни форми кришталика, зір бінокулярний. На повіках розвинуті вії, активно функціонують слізні залози.


Читайте також:

  1. B грудини зі здавленням чи пораненням органів.
  2. IV. Філогенез кровоносної системи
  3. VI. Філогенез нервової системи
  4. VII. Філо- та онтогенез органів виділення
  5. VІІІ. Білінгвізм. Диглосія
  6. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  7. Антиконкурентні дії органів влади, управління і контролю
  8. Апарат державного управління як система органів виконавчої влади.
  9. БІОМАГНЕТИЗМ. МАГНІТНІ ПОЛЯ ОРГАНІВ І ТКАНИН
  10. Біотрансплантація органів
  11. Болісні відчуття в м’язах




Переглядів: 1666

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
V. Нюховий аналізатор | Економічне зростання як мета економічної системи. Механізм економічного зростання.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.023 сек.