Легкі вуглеводні містяться в природних горючих газах (чисто газових, нафтових і газоконденсатних родовищ), а також у газах, одержуваних при переробці нафти.
Природні горючі гази складаються в основному з суміші парафінових вуглеводнів. Крім того, до їх складу можуть входити азот, вуглекислий газ, пари води, сірководень, гелій. Їх переробляють на газопереробних заводах, які будують поблизу великих нафтових і газових родовищ. Попередньо гази очищають від мехпримесей (часток пилу, піску, окалини і т. д.), Осушують і очищають від сірководню і вуглекислого газу. Продуктами первинної переробки природних горючих газів є газовий бензин, зріджені і сухі гази, технічні вуглеводні: етан, пропан, бутан, пентан.
Гази, одержувані при первинній та вторинній (особливо там, де використовують термокаталітіческіе процеси) переробці нафти, крім граничних парафінових вуглеводнів містять і ненасичені - олефіни. Цим вони відрізняються від природних горючих газів.
Основні об'єкти газопереробних заводів
На газопереробних заводах (ГПЗ) з повним (закінченим) технологічним циклом застосовують п'ять основних технологічних процесів:
1) прийом і підготовка (очистка, осушка і т. д.) газу до переробки;
2) компримування газу до тиску, необхідного для переробки;
3) відбензинування газу – витяг з нього нестабільного газового бензину;
4) поділ нестабільного бензину на газовий бензин та індивідуальні технічно чисті вуглеводні (пропан, бутан, пентан, н-гексан);
5) зберігання та відвантаження рідкої продукції заводу.
Газопереробне виробництво може бути організовано не тільки як ГПЗ, але і як газовідбензинувальна установка в складі нафтогазовидобувного управління.
ПОСІБНИКИ ТРАНСПОРТУВАННЯ НАФТИ, НАФТОПРОДУКТІВ І ГАЗУ
Способи транспортування нафти, нафтопродуктів і газу
В даний час для транспортування енергоносіїв використовують залізничний, водний, автомобільний і трубопровідний транспорт.