ТЕМА 3 ОСОБЛИВОСТІ ГОСПОДАРСЬКОГО РОЗВИТКУ та ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ В ПЕРІОД ФОРМУВАННЯ СВІТОВИХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ.
(VIII - V ст. ДО Н.Э.)
1 Особливості античного рабства. Економічне життя Древньої Греції
2 Господарський розвиток Давньої Греції
2.1 Право Древньої Греції.
2.2 Платіжні засоби й монетні системи Древньої Греції.
3 Древній Рим й особливості його господарського устрою. Періодизація економічної історії Рима.
4 Економічна думка Древньої Греції.
5 Економічна думка Древнього Рима.
Особливості античного рабства. Економічне життя Древньої Греції
Античний період охоплював першу половину I тис. до н.е. - першу половину I тис. н.е. У період античності була повністю знищена громада, переважало боргове рабство, а рабовласництво досягло свого повного розквіту. Використання рабської праці стало більш витончене, різноманітним їхня праця використовувалася майже у всіх сферах економічного життя, у тому числі й у сільському господарстві. Рабство набуло своєї класичної форми. Суспільство чітко розділилося на два класи: вільні громадяни й раби.
Давньогрецька держава виникла на рубежі III- II тис. до н.е. у південній частині Балканського півострова. Його ранньому економічному росту сприяли:
- зручне географічне положення;
- удосконалювання продуктивних сил (мідь, бронза);
- основою сільського господарства стало землеробство полікультурного типу (так звана “середземна тріада”, орієнтована на вирощування трьох культур: злаків, винограду, оливи).
Значне зміни у господарському житті спостерігалися близько 2000 року до нашої ери. В цей період стало відоме гончарне коло.
Надалі в VIII – VI ст. до н.е. у Древній Греції формуються грецькі рабовласницькі міста-держави (поліси). Центром поліса було місто, оточене стіною. До нього належали прилеглі долини й острови. Звільнення рабів у Древній Греції було явищем рідким, а їхнє положення - дуже важким.
В економічному житті Древньої Греції можна виділити наступні періоди (РИС 1):