5. Комісія кооперативного контролю здійснює громадський контроль за роботою об'єктів торгівлі, громадського харчування, побуту, заготівель, виробництва, що розташовані на території дільниці, з асортименту товарів, якості продукції, яка випускається, заготовлюється та реалізується, дотримання працівниками об'єктів режиму роботи і правил обслуговування населення, формування та застосування роздрібних цін і націнок, а також реалізації заходів щодо збереження товарно-матеріальних цінностей та кооперативного майна.
6. Про всі виявлені недоліки в роботі кооперативних об'єктів дільниці комісія кооперативного контролю повідомляє керівника об'єкта та правління споживчого товариства.
7. Суперечності між керівником кооперативного об'єкта і комісією кооперативного контролю вирішуються правлінням споживчого товариства.
У разі незгоди з рішеннями правління споживчого товариства комісія кооперативного контролю вносить це питання на розгляд загальних зборів (зборів уповноважених) членів споживчого товариства. У разі виявлення комісією кооперативного контролю нестач, фактів безгосподарності та псування товарно-матеріальних цінностей та кооперативного майна працівниками кооперативного об'єкта комісія кооперативного контролю складає акт у трьох примірниках, при цьому перший примірник негайно передає на розгляд правлінню споживчого товариства для притягнення до відповідальності винних осіб і вжиття заходів з відшкодування матеріальних збитків, другий примірник — керівнику кооперативного об'єкта.
У разі, коли на складений комісією кооперативного контролю акт протягом 10 днів правлінням споживчого товариства не будуть вжиті необхідні заходи, комісія кооперативного контролю повинна доповісти про це правлінню спілки, до складу якої входить споживче товариство, та загальним зборам (зборам уповноважених) членів споживчого товариства.