Використання коерцитиметричного контролю для оцінки якості деталей
Останніми роками для непрямої оцінки структури, фазового складу і характерис тик міцності промислових виробів широко використовують магнітні характеристики. На основі експериментально встановлених кореляційних зв'язків між магнітними параметрами і структурою матеріалу (фазовим складом) або його механічними властивостями, проводився контроль якості виробів після зміцнюючих обробок. Серед магнітних характеристик найбільш чутливі до змін структури залишкова індукція Вг, коерцитивна сила Нс і магнітна проникність µ. Ці характеристики використовують як параметр контролю. Через простоту вимірювання частіше за все використовують для контролю коерцитивну силу, оскільки ця характеристика, володіючи високою чутливістю до структурних змін і фазових перетворень, практично не залежить від геометричних розмірів виробу. Це значно полегшує задачу контролю різних за формою виробів.
Коерцитивна сила, Нс – напруженість поля, яка повинна бути прикладена до зразка для того, щоб його розмагнітити (вимірюється в амперах на сантиметр – А/см).
Порядок виконання роботи
Перед проведенням аналізу дефектів деталей (дефектуванні) необхідно ознайомитися з технічними вимогами на дефектування деталей, приладами та вимірювальними інструментами. Згідно з варіантами заданими викладачем провести дефектування деталей універсальними засобами (варіант №1: гільза циліндрів, пружина клапана; варіант №2: колінчастий вал, підшипник кочення) та спеціальними (варіант №3: магнітопорошковий метод; варіант №4: ультразвуковий метод; варіант №5: коерциметричний меод).