Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Побічна дія лікарських препаратів, що використовуються в гематології

При прийомі препаратів заліза per os можуть виникати біль в животі, нудота, блювання, діарея, що зумовлено властивістю йонізованих солей заліза подразнювати слизову оболонку шлунка і кишечника. Сполучаючись із сірководнем у кишках, препарати заліза можуть спричиняти закрепи. Сульфід заліза, що утворюється в ротовій порожнині і осідає на емалі зубів, забарвлює її в чорний колір.

Після парентерального введення препаратів заліза (внутрішньовенно, або внутрішньом'язово) залізо швидко потрапляє у кров, де зв'язується з сидерофіліном. При недостатній кількості останнього виникає небезпека збільшення у крові вільного заліза, яке є капілярною отрутою. При цьому зростає проникність судин, знижується тонус артеріол і венул. Ступінь проявів побічних реакцій може бути різним — від транзиторних форм до шоку, навіть до смерті внаслідок проникнення еритроцитів у тканини мозку, серця, легенів. Можливі також алергічні реакції, флеботромбози, абсцеси, гемосидероз.

При внутрішньом’язевому введенні препаратів заліза можливе утворення болючих інфільтратів у місці ін'єкції, які повільно розсмоктуються.

При довенному введенні препаратів заліза спостерігається почервоніння обличчя, шиї, серцебиття, стискаючий біль у грудній клітці, в попереку, різко знижується артеріальний тиск.

Для профілактики побічних ефектів одночасно з парентеральним введенням заліза рекомендується вводити вітамін Е (альфа-токоферол), який попереджує активізацію вільнорадикальних реакцій, ушкодження клітинних мембран, гемоліз еритроцитів.

При гострій інтоксикації препаратами заліза необхідно призначати антидот десферал (60—80 мг/кг на добу внутрішньом'язово або внутрішньовенно), а також унітіол (відновлює функцію сульфгідрильних ферментів), тетацин кальцію.

При фармакотерапії вітаміном В12 можливий гіпервітаміноз (набряк легенів, застійна серцева недостатність, тромбоз периферійних судин, кропивниця, рідко анафілактичний шок). Побічними ефектами вітаміну В12 є алергічні реакції, підвищена збудливість, тахікардія, біль у ділянці серця, ліпоїдна інфільтрація печінки.

Фолієва кислота дає алергійні реакції, у високих дозах спричиняє диспепсію у дітей, підвищення збудливості центральної нервової системи.

Побічні ефекти всіх протипухлинних засобів можна передбачувати. Це вплив на кістковий мозок і клітини ретикулоендотеліальної системи (панцитопенія й імунодепрсія), на слизові оболонки (нудота, втрата апетиту, діарея, стоматит, виразки в ротовій порожнині й ШКТ), нейропатії, ураження волосяних фолікулів (алопеція, через 2-6 місяців відновлюється волосяний покрив), сповільнення заживлення ран, вплив на статеві клітини (стерильність, тератогенез, мутагенез), токсичне пошкодження органів (серце, печінка, нирки). Для L-аспарагінази характерні, наприклад, нефротоксичність, гепатотоксичність, негативний вплив на підшлункову залозу, центральну нервову систему, диспепсичні явища.

Тошнота і блювання серед побічних ефектів хіміотерапії дуже виражені і ведуть до припинення лікування. Для зменшення їх інтенсивності використовують селективні антагоністи 5-НТ3 (гідрокситриптамінових) рецепторів, які відіграють роль в патагенезі блювання при лікуванні цитостатичними препаратами. Ондасетрон (зофран), тропісентроп (новобан) – після внутрішньовенного введення в дозі 8-23 мг безпосередньо перед початком хіміотерапії припиняє це ускладнення. Паталогічні зміни з боку крові при хіміотерапії попереджують препарати еритропоетину і колонієстимулюючі фактори росту.

 


Читайте також:

  1. Антропометричні параметри людини, які використовуються в ергономіці (см)
  2. Безрецептурні ЛП, які використовуються при захворюваннях
  3. Безрецептурні ЛП, які використовуються при захворюваннях алергічної природи
  4. В плануванні й організації наукових досліджень в економіці використовуються програмно-цільові методи.
  5. В плануванні й організації наукових досліджень в економіці використовуються програмно-цільові методи.
  6. Взаємодія лікарських речовин. Комбіновані ліки
  7. Виведення лікарських речовин з організму
  8. Види аналізів, які використовуються для атрибуції предмета.
  9. Види дії лікарських речовин
  10. Види дії лікарських речовин
  11. Види зварювання, що використовуються для зварювання арматурної сталі.
  12. Види і характеристика проектів, що використовуються при землевпорядкуванні




Переглядів: 392

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лікарські препарати, які чинять токсичну дію на стан кровотворної системи | Сучасні спеціальні лікарські форми препаратів заліза

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.