Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Допомога при тимчасовій непрацездатності

ТЕМА 5: СОЦІАЛЬНЕ СТРАХУВАННЯ ПРАЦІВНИКІВ

Допомога при тимчасовій непрацездатності належить до одного з видів допомоги за державним соціальним страхуванням, що виплачуються з коштів Фонду соціального страхування України (пункт 44 Інструкції про порядок надходження, врахування і використання коштів Фонду соціального страхування України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування України від 28.12.94 № 44).

Порядок призначення й виплати допомоги при тимчасовій непрацездатності регулюється Положенням про порядок забезпечення допомогою за державним соціальним страхуванням, затвердженим Президією ВЦРПС 12.11.84, з доповненнями та змінами Ради ВКП СРСР за станом на 01.11.91, статтями Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про правовий і соціальний захист військових і членів їхніх сімей", "Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту", і Положенням про порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям із дітьми, затвердженим Міністерством праці, Міністерством освіти, Міністерством соціального захисту населення, Міністерством фінансів України і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19.03.93 під № 10.

Допомога при тимчасовій непрацездатності надається робітникам, службовцям, іншим громадянам, на яких поширю­ється державне соціальне страхування.

Допомога надається в тому разі, якщо право на її одержання настало в період роботи, включно з часом випробування і днем звільнення. В окремих випадках президії або секретаріати обласних рад профспілок мають право дозволяти надання допомоги робітникам та службовцям при тимчасовій непрацездатності, що триває понад місяць і настала протягом місячного терміну після звільнення з роботи з поважних причин, а також колишнім військовим протягом місячного терміну після звільнення зі строкової служби.

Допомога при тимчасовій непрацездатності призначається, якщо звернення про одержання надійшло не пізніше 6 місяців із дня відновлення працездатності, встановлення інвалідності або з дня смерті. При цьому допомога за минулий час надається не більш ніж за 12 місяців із дня звернення.

Галузеві, міжгалузеві й територіальні профспілкові об'єднання мають право дозволяти виплату допомоги робітникам та службовцям, звільненим із роботи у зв'язку з ліквідацією (реорганізацією) підприємства (установи, організації), скороченням чисельності (штату), в яких тимчасова непрацездатність, що тривала більше 1 місяця, або відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами настали в період працевлаштування, коли за ними зберігалася середня заробітна плата, і триває після закінчення цієї відпустки.

При цьому допомога виплачується з дня, що настає після закінчення періоду працевлаштування, за який зберігалася середня заробітна плата. Якщо немає правонаступника ліквідованого підприємства (установи, організації), виплата допомоги провадиться зазначеними профспілковими органами, а також відділеннями Фонду соціального страхування.

Допомога при тимчасовій непрацездатності надається в таких випадках:

—при захворюванні (травмі), пов'язаному з втратою працездатності;

—для санаторно-курортного лікування;

—у разі захворювання члена сім'ї при потребі догляду за ним;

—при карантині;

—при тимчасовому переведенні на іншу роботу у зв'язку із захворюванням на туберкульоз або з професійним захворюванням;

—для протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства;

—при догляді за дитиною віком до 3 років або за дитиною-інвалдом віком до 16 років у разі захворювання матері;

—при догляді за хворою дитиною віком до 14 років.

Умови надання допомоги при тимчасовій непрацездатності

Підставою для призначення допомоги при тимчасовій непраце­здатності є виданий у встановленому порядку лікарняний листок

(листок непрацездатності). Інші документи не можуть служити підставою для виплати допомоги. У разі втрати лікарняного листка допомогу може бути видано за дублікатом.

Допомога при захворюванні (травмі)

Допомога при тимчасовій непрацездатності надається з першого дня втрати працездатності й до її відновлення або до встановлення лікарсько-трудовою експертною комісією (ЛТЕК) інвалідності, навіть якщо в цей час робітника або службовця було звільнено.

При настанні тимчасової непрацездатності в період спору про законність звільнення допомога надається в разі поновлення на роботі з дня винесення рішення про поновлення на роботі.

Особам, які закінчили вищий або середній спеціальний навчальний заклад, аспірантуру, клінічну ординатуру або професійно-технічне училище, в разі настання тимчасової непрацездатності до початку роботи допомога надається з дня, призначеного для з'явлення на роботу.

При настанні тимчасової непрацездатності по дорозі до місця роботи допомога надається, якщо за цей час працівник мав право на заробітну плату, добові або оплату витрат, пов'язаних із переїздом.

При побутовій травмі допомога надається із 6-го дня непрацездатності. Якщо травма сталася внаслідок стихійного лиха (землетрусу, повені, пожежі тощо) або анатомічного дефекту постраждалого, допомога надається за весь період непрацездатності за загальними правилами.

При настанні тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання (травми) під час перебування в щорічній (основній або додатковій) відпустці допомога надається за всі дні звільнення від роботи, підтверджені лікарняним листком.

При настанні тимчасової непрацездатності в період відпустки без збереження заробітної плати допомога не надається. Якщо непрацездатність триває і після закінчення відпустки без збереження заробітної плати, то допомога надається з дня, коли працівник мав приступити до роботи.

Допомога у зв'язку з операцією із штучного переривання вагітності надається за перші два дні тимчасової непрацездатності. Починаючи з четвертого дня, надання допомоги продовжується у зв'язку з операцією, зробленою за медичними показаннями, або при мимовільному аборті, а також жінкам, середньомісячна заробітна плата яких за два попередніх календарних місяці, — та жінкам — членам колективних господарств, середньомісячний заробіток яких за календарний рік, що передує року настання непрацездатності, — відповідно не перевищували встановленого законом мінімального розміру. В інших випадках, якщо тимчасова непрацездатність у зв'язку з операцією зі штучного переривання вагітності триває понад 10 днів, надання допомоги відновлюється з одинадцятого дня тимчасової непрацездатності.

За час проведення періодичного медичного огляду робітників та службовців у встановлених законом випадках, а також при призові на військову службу, в тому числі і з поміщенням до стаціонару лікувального закладу, допомога не надається.

У разі настання непрацездатності в період тимчасового припинення роботи, під час навчального або перевірочного збору чи додаткової відпустки, наданої у зв'язку з навчанням у навчальних закладах без відриву від виробництва, допомога надається з дня, коли робітник або службовець по закінченні зазначеного періоду мав приступити до роботи.

Якщо ж непрацездатність настала в період, коли робітник або службовець не працював унаслідок відсторонення від роботи (посади) з припиненням виплати заробітної плати, допомога не надається. Якщо непрацездатність триває і після допуску до роботи, допомога надаєть­ся з дня, коли робітник або службовець мав приступити до роботи.

Допомога при санаторно-курортному лікуванні

Допомога при санаторно-курортному (амбулаторному) лікуванні надається, якщо чергової основної і додаткових відпусток робітника або службовця недостатньо для лікування й проїзду в санаторій і назад та якщо путівку (курсівку) надано за рахунок засобів соціального страхування.

Робітникам та службовцям, хворим на туберкульоз (при лікуванні в профільному санаторії), працюючим інвалідам війни і прирівняним до них особам, іншим інвалідам І і II груп, прирівняним за пільгами до інвалідів війни, при недостатності основної і додаткових відпусток для лікування та проїзду в санаторій і назад допомога надається незалежно від того, за чий рахунок надано путівку.

Допомога в цих випадках надається за весь час санаторно-курортного (амбулаторного) лікування (терміну путівки, курсівки) з урахуванням часу на проїзд до санаторію і назад, але без урахування днів щорічної відпустки робітника чи службовця. Допомога надається без урахування днів основної та додаткової відпусток і в тому разі, якщо їх використано до від'їзду в санаторій. У цьому разі адміністрація надає на час відсутності відпустку без збереження заробітної плати.

Робітникам та службовцям, направленим на доліковування до санаторію безпосередньо зі стаціонарів лікувальних закладів після перенесеного гострого інфаркту міокарда, оперативного втручання з приводу аортокоронарного шунтування й аневризми серця, виразкової хвороби шлунка, дванадцятипалої кишки і після видалення жовчно­го міхура, допомога надається за весь час перебування в санаторії.

Одному з працюючих батьків (опікуну або попечителю), який виховує дитину-інваліда віком до 16 років, допомога надається на весь період санаторного лікування дитини-інваліда (з урахуванням часу на проїзд до санаторію і назад) за наявності медичного висновку про необхідність індивідуального догляду за ним.

Допомога при захворюванні члена сім'ї в разі потреби догляду за ним '

У цьому випадку допомога надається, якщо недоглянутість загрожує небезпекою для життя або здоров'я хворого, або за наявності протипоказань для його госпіталізації та якщо серед членів сім'ї немає іншої особи, яка може доглядати хворого (домашня робітниця не вважається членом сім'ї).

Допомога за доглядом хворого члена сім'ї надається не більше ніж за 3 календарні дні. Продовження терміну можливе лише у виняткових ситуаціях залежно від ступеня тяжкості захворювання члена сім'ї й побутової обстановки і в цілому становить не більше 7 календарних днів.

Робітникові або службовцю, який перебуває в черговій чи додатковій відпустці без збереження заробітної плати, допомога по догляду за хворим членом сім'ї не надається.

Допомога при карантині

Допомога з тимчасової непрацездатності при карантині надається, якщо робітника або службовця було відсторонено від роботи органами санітарно-епідеміологічної служби внаслідок інфекційно­го захворювання осіб, що оточують його.

Допомога при тимчасовому переведенні на іншу роботу у зв'язку із захворюванням на туберкульоз або професійним захворюванням

Робітника або службовця, який хворіє на туберкульоз або страждає професійним захворюванням, якщо він тимчасово непрацездатний на своїй роботі, однак може без порушення нормального протікання лікування виконувати іншу роботу, за висновком ЛКК (а якщо такої комісії не створено, то за висновком лікаря, який лікує, затвердженим головним лікарем лікувального закладу) може бути тимчасово переведено адміністрацією підприємства за погодженням із профспілковим комітетом на іншу роботу.

При цьому якщо робота, на яку тимчасово переведено працівника, оплачується нижче, ніж його попередня робота, надається допомога за лікарняним листком за увесь час переведення, однак не більше ніж за 2 місяці. Допомога обчислюється за загальними правилами, проте видається в такому розмірі, щоб разом із заробітком на виконуваній роботі він не перевищував повного заробітку до переведення.

Допомога в усіх випадках не може перевищувати тієї допомоги, яка належала б робітникові або службовцю, коли б він не був переведений на іншу роботу. При цьому переведеному на іншу роботу працівникові внаслідок професійного захворювання допомога надається, якщо відповідно до чинного законодавства він не має права на виплату підприємством різниці між попереднім заробітком і заробітком на новій роботі.

Якщо іншу роботу не було надано адміністрацією в термін, зазначений у лікарняному листку, то за пропущені внаслідок цього дні допомога надається на загальних підставах.

Допомога при протезуванні з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства При поміщенні до стаціонару протезно-ортопедичного підприємства допомога надається за увесь час перебування в стаціонарі і за час проїзду до стаціонару і назад.

Допомога по догляду за хворою дитиною віком до 14 років

Допомога по догляду за хворою дитиною віком до 14 років надається матері або одному з працюючих членів сім'ї, але не більше ніж за 14 календарних днів.

Допомога по догляду за хворою дитиною віком до 14 років, визнаною потерпілою згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", надається одному з батьків або особі, яка їх заміняє, за увесь період захворювання дитини, включаючи санаторно-курортне лікування, якщо дитині необхідний догляд батьків відповідно до висновків лікарсько-консультаційної комісії.

Особам, які перебувають в основній і додатковій відпустках та в частково оплачуваній відпустці по догляду за дитиною або у відпустці без збереження заробітної плати, допомога при тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною не призначається.

Допомога призначається і виплачується підприємством (установою, організацією) за місцем основної роботи (служби, навчання) матері дитини, одного з працюючих членів сім'ї або іншої працюючої особи, що доглядає за хворою дитиною.

Якщо сім'я має декількох дітей віком до 14 років і їхнє захворювання виникає не в один час, допомога при тимчасовій непрацездатності надається на кожну дитину окремо. Якщо ж діти хворіють одночасно, лікарняний листок видається один (а отже, і допомога за ним).

Якщо тривалість захворювання дитини перевищує 14 днів, то по закінченні цього терміну працюючій особі видається довідка про тимчасову непрацездатність на період захворювання дитини. Допомога при тимчасовій непрацездатності на період дії довідки не призначається.

Працюючій матері або іншій працюючій особі, звільненій від роботи у зв'язку з перебуванням разом із хворою дитиною в стаціонарі, допомога призначається і виплачується за увесь час перебування в стаціонарі.

Сезонним і тимчасовим працівникам, які доглядають за хворою дитиною, допомога при тимчасовій непрацездатності призначається і виплачується на загальних підставах.

Працюючим усиновителям і опікунам допомога призначається і виплачується на загальних підставах.

Допомога робітникам та службовцям, зайнятим на сезонних і тимчасових роботах

Робітникам і службовцям, зайнятим на сезонних і тимчасових роботах, допомога при тимчасовій непрацездатності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання надається на загальних підставах, а внаслідок інших причин — не більш ніж за 75 календарних днів. Допомога в зазначеному періоді видається за робочі дні.

Допомога працюючим інвалідам

Допомога при тимчасовій непрацездатності працюючим інвалідам (крім випадків трудового каліцтва або професійного захворювання) надається не більше як за 2 місяці підряд і не більше як за З місяці в календарному році. Працюючим інвалідам війни і прирівняним до них особам допомога при тимчасовій непрацездатності (крім випадків трудового каліцтва і професійного захворювання) надається на строк до 4 місяців підряд або на строк до 5 місяців у календарному році (ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту"). У межах цих самих строків виплачується допомога працюючим інвалідам, котрим інвалідність встановлено у зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС (ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Якщо тимчасова непрацездатність у працюючого інваліда настала внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, допомога надається до видужання або до перегляду групи інвалідності у зв'язку з трудовим каліцтвом або професійним захворюванням.

Працюючим інвалідам (за винятком визнаних інвалідами внаслідок захворювання на туберкульоз) при настанні тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання на туберкульоз допомога надається до видужання або до перегляду групи інвалідності внаслідок захворювання на туберкульоз, але не більш як за 10 місяців підряд і не більш як за 12 місяців у цілому протягом 2 календарних років.

Робітникам та службовцям, визнаним інвалідами внаслідок захворювання на туберкульоз, допомога при тимчасовій непрацездатності в разі загострення цього захворювання надається не більш як за 4 місяці підряд і не більш як за 5 місяців у календарному році.

Інвалідові, який не з'явився в призначений строк на повторний огляд у ЛТЕК, допомога виплачується протягом строків, установлених цим пунктом.

Допомога при тимчасовій непрацездатності не надається:

а) робітникам та службовцям, які зумисне завдали шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи й інших обов'язків, або таким, що прикинулися хворими (симулянтам). Раніше видані їм суми допо­моги підлягають стягненню в судовому порядку;

б) при тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювань або травм, що настали внаслідок сп'яніння або дій, пов'язаних зі сп'янінням, а також унаслідок зловживання алкоголем;

в) робітникам і службовцям, тимчасова непрацездатність яких настала внаслідок травм, одержаних при вчиненні ними злочинів (крім випадків, коли працівника засуджено до виправних робіт і він відбуває це покарання за місцем попередньої роботи), допомога при тимчасовій непрацездатності надається в розмірах, визначених за стажем до нарахування відбування цього покарання;

г) за час примусового лікування за визначенням суду (крім психічно хворих);

д) за час перебування під арештом і за час судово-медичної експертизи.

Робітники та службовці, які зробили прогул без поважних причин безпосередньо перед настанням тимчасової непрацездатності, порушують режим, установлений для них лікарем, або не з'являються без поважних причин у призначений термін на лікарський огляд або на огляд до ЛТЕК, позбавляються допомоги з того дня, коли було допущено порушення, на термін, визначений профспілковим комітетом підприємства або створюваною ним комісією із соціального страхування, що призначають допомогу.

 


Читайте також:

  1. Антидоти і порядок їхнього використання. Само і взаємодопомога при ураженні ОР.
  2. Державна допомога сім'ям з дітьми
  3. Долікарська допомога при різних видах ушкоджень
  4. Долікарська допомога при термічних впливах
  5. Допомога Італії Франції.
  6. Допомога консультантів в роботі з ПК
  7. Допомога малозабезпеченим сім'ям
  8. Допомога потенційному суїциданту
  9. Допомога при особливих видах травм
  10. Допомога самотнім непрацездатним громадянам
  11. Допомога сім'ям з дітьми




Переглядів: 1574

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Практичне навчання і розвиток | Визначення загального трудового стажу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.022 сек.