Виділяють 2 стадії варикозної хвороби поверхневих вен:
1. Стадія компенсації (А і Б).
2. Стадія декомпенсації: а) з трофічними порушеннями; б) без трофічних порушень.
Ускладнення (кровотеча чи тромбофлебіт) можуть виникати в будь-якій стадії, трофічна виразка розвивається тільки в стадії декомпенсації.
Стадія компенсації. А. Варикозне розширення вен при відсутності клінічних проявів клапанної недостатності основних підшкірних стовбурів і перфорантних вен.
Б. При проведенні функціональних проб виникає клапанна недостатність основних підшкірних стовбурів і перфорантних вен.
Загрозливі стани при варикозному розширенні вен, які вимагають обов’язкового звернення до лікаря:
- кровотеча iз варикозного вузла або виразки.
- гострий тромбофлебіт (тромбоз на фоні запалення стінки вени) поверхневих вен з нижче переліченими ознаками:
- поява болю за ходом поширеної судини;
- гіперемія шкіри;
- наявність щільного болючого тяжу за ходом поширеної судини;
- локальний набряк кінцівки;
- в подальшому за ходом тромбованої вени з'являються дрібноточкові крововиливи, незначна пігментація шкіри.
Геморой
Це розширення гемороїдальних судинних сплетень прямої кишки. У механізмі виникнення геморою лежить патологія кавернозних судинних утворів, закладених в процесі нормального ембріогенезу у підслизовому шарі дистальної частини прямої кишки. Окрім судинного, в патогенезі геморою більшу роль відіграє м’язово-дистрофічний фактор. В основі першого лежить дисфункція судин, яка призводить до посиленого притоку артеріальної крові в кавернозні тільця та до зменшення відтоку по кавернозних венах, що збільшує їх розміри й веде до розвитку геморою. Іншим провідним фактором є дистрофічні процеси у поздовжньому м’язі підслизового шару прямої кишки, які утримують гемороїдальні вузли в анальному каналі. Під дією несприятливих факторів відбувається збільшення гемороїдальних вузлів, їх зміщення у дистальному напрямі та випадіння з анального каналу.
Вищевказані порушення виникають частіше у чоловіків. До розвитку геморою призводять важка фізична праця, куріння, хронічні закрепи, зловживання алкоголем та гострою їжею, вагітність, малорухомий спосіб життя.