Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Базова класифікація ризиків підприємств

Спробуємо розглянути основні ознаки, згідно з якими можна розробити систему ризиків, яка б включала в себе групи, категорії, види, підвиди та різновиди ризиків і відображала їх місце та роль в системі менеджменту організації:

  1. За рівнем системи, що розглядаєтьсяглобальний і локальний ризик. Ризик на рівні держави – глобальний, на рівні підприємства – локальний.
  2. За тривалістю в часі – короткочасні і постійні ризики.До постійних належать ризики, що безупинно загрожують підприємству в даному географічному районі або у певній галузі економіки. Наприклад, ризик зруйнування будинків у районі з підвищеною сейсмічною небезпекою. До короткочасних ризиків належать ті, що загрожують підприємству протягом кінцевого відомого проміжку часу.
  3. За ступенем правомірності – виправданий і невиправданий (обґрунтований або необґрунтований ризик).
  4. За можливістю страхування – ризик, що страхується і ризик, що не страхується, тобто ті які не беруться страхувати страхові компанії..
  5. За можливістю управління (впливу) – систематичні або некеровані та несистематичні або керовані ризики.
  6. За характером функціонуючих систем (процесів) – соціальний, економічний, технічний, політичний, медичний, екологічний, інформаційний, комбінований і інші.
  7. За джерелами виникнення – зовнішні і внутрішні ризики..
  8. За сферою походження – соціально-політичні, адміністративні, виробничі, комерційні, фінансові, природно-екологічні, демографічні, геополітичні.
  9. Залежно від можливого результату (ризикової події) - чисті і спекулятивні. Чисті ризики означають можливість одержання негативного чи нульового результату. Спекулятивні ризики - можливість одержання як позитивного, так і негативного результату.
  10. Залежно від дій персоналу – критичні і некритичні.«Критичні» ризики як правило пов'язані з кримінально-силовими діями — це крадіжки, порушення комерційної таємниці і «ноу-хау», суттєва нелояльність співробітників, значне порушення зобов'язань з боку партнерів, промислове шпигунство, різні форми несумлінної конкуренції, несанкціонованих дій влади стосовно компанії, небезпечних дій стосовно її ключових менеджерів і фахівців; серйозними збоями в роботі технічних систем і стихійних лих. «Некритичні» ризики зв'язані з неправильними діями співробітників, незначними порушеннями з боку партнерів, сумлінними конкурентними діями, невеликими проблемами в персоналу і збоями в роботі технічних систем. Зрозуміло, критичність, важливість, суттєвість тієї чи іншої погрози може бути визначена тільки виходячи з характеру діяльності компанії.
  11. Залежно від напряму або виду діяльності підприємства –ризикимаркетингової діяльності, ризики торгової діяльності, ризики фінансової діяльності, ризики зовнішньоекономічної діяльності, ризики управлінської діяльності і т.ін.
  12. Залежно від учасників процесів, які відбуваються на підприємстві – підприємницькі та управлінські (організаційні).Якщо розглядати організацію з точки зору теорій власності та підприємництва, тобто існування підприємців, які створюють її, ризикуючи вкладають гроші в справу і менеджерів, які є найманими працівниками, і яким довірено право управління власністю, то найбільш характерною ознакою класифікації ризиків з точки зору менеджменту підприємства є ознака за якою усі ризики можна поділити як за процесами що відбуваються на підприємстві, так і за їх основними учасниками - підприємницькі та управлінські (організаційні) ризики. У той же час слід розуміти, що досить часто в діяльності сучасних підприємств відбувається поєднання учасників цих процесів в одній особі, а отже і поєднання ризиків.

Крім того, варто всі вище перераховані ризики розділити на дві великі групи – ризики підприємства або економічні ризики та ризики управління підприємством або управлінські ризики. Розглянемо більш детально економічні та управлінські ризики, з яким найчастіше зустрічаються підприємства в умовах ринкового ведення господарства.

  1. Загальна характеристика ризиків підприємства (економічних ризиків)

Під ризиком підприємства (економічним) будемо розуміти ризик, що виникає при будь-яких видах діяльності, пов'язаних з виробництвом продукції, товарів, послуг, їх реалізацією, товарно-грошовими, і фінансовими операціями, комерцією, здійсненням соціально-економічних і науково-технічних проектів.

У розглянутих видах діяльності підприємства мають справи з використанням і відтворенням матеріальних, трудових, фінансових, інформаційних (інтелектуальних) ресурсів, так що ризик пов'язаний з загрозою повної або часткової втрати цих ресурсів.

Отже, ризик підприємства характеризується як небезпека потенційно можливої, ймовірної втрати ресурсів або недоодержання доходів у порівнянні з варіантом, розрахованим на раціональне використання ресурсів у даному виді діяльності.

Інакше кажучи, ризик є загроза того, що підприємство понесе втрати у вигляді додаткових витрат понад передбачених прогнозом, програмою дій, або одержить доходи нижче тих, на які він розраховував.

Таким чином, найбільш характерною ознакою класифікації ризиків підприємства є їх розподіл залежно від можливого результату на дві групи – чисті та спекулятивні ризики. Як було відзначено у попередньому питанні кваліфікаційна система ризиків включає групи, категорії, види, підвиди і різновиди ризику (Рис. 1).

Розглянемо їх більш докладно. Чисті ризики означають можливість одержання негативного або нульового результату. До цих ризиків належать: природні, екологічні, політичні, транспортні і частина комерційних ризиків (майнові, виробничі, торгові). Сутність спекулятивних ризиківпроявляється в можливості одержання як позитивного, так і негативного результату. До цих ризиків належать фінансові ризики, що є частиною комерційних ризиків.

До ПРИРОДНИХ ризиків належать ризики, пов'язані з проявом стихійних сил природи: землетрус, повінь, буря, пожежа, епідемія і т.ін.

ЕКОЛОГІЧНІ ризики - це ризики, пов'язані з забрудненням навколишнього середовища.

ПОЛІТИЧНІ ризики пов'язані з політичною ситуацією в країні і діяльністю держави. Політичні ризики виникають при порушенні умов виробничо-торгового процесу з причин, що безпосередньо не залежать від суб'єкта господарювання.

ТРАНСПОРТНІ ризики - це ризики, пов'язані з перевезеннями вантажів транспортом: автомобільним, морським, річковим, залізничним, літаками і т.ін.

 

 
 

 


Рис.1. Класифікація ризиків підприємства

 

 

КОМЕРЦІЙНІ ризики - це небезпека втрат у процесі фінансово-господарської діяльності. Вони означають невизначеність результатів від конкретної комерційної справи.

По структурній ознаці комерційні ризики поділяються на майнові, виробничі, торгові, фінансові. Але за результатами, до чистих ризиків належать тільки майнові, виробничі і торгові ризики, финансові належать до спекулятивних.

Майнові ризики - це ризики, пов'язані з імовірністю втрат майна підприємства через крадіжку, диверсії, недбалість, перенапругу технічної і технологічної систем і т.ін.

Виробничі ризики - ризики, пов'язані зі збитком від зупинки виробництва унаслідок впливу різних факторів і, насамперед ушкодження або втрата основних і оборотних фондів (устаткування, сировина, транспорт і т.ін.), а також ризики, пов'язані з впровадженням у виробництво нової техніки і технології.

Процес виробництва включає в себе декілька стадій, на яких підприємство може понести втрати в результаті помилкових дій керівництва або негативного впливу зовнішнього середовища. Тому, при здійсненні виробничої діяльності необхідно враховувати імовірність виникнення того чи іншого виду ризику на будь-якій стадії виробничого процесу, від купівлі сировини до реалізації готової продукції. В цілому система ризиків виробничої діяльності найчастіше включає в себе такі основні види (Рис.2.):

 
 

 

 


Рис.2. Система виробничих ризиків

Дамо детальну характеристику найбільш розповсюджених видів виробничих ризиків.


Читайте також:

  1. Cистеми безпеки торговельних підприємств
  2. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  3. III етап. Аналіз факторів, що визначають цінову політику підприємства.
  4. III Етап: Складання карти ризиків авіакомпанії й ранжирування виявлених ризиків
  5. IV група- показники надійності підприємства
  6. IV. Оцінка привабливості стратегічних зон господарювання підприємства на ринку.
  7. IІI розділ. Аналіз стану маркетингового середовища підприємства
  8. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  9. OSI - Базова Еталонна модель взаємодії відкритих систем
  10. V розділ. Товарна політика підприємства
  11. V. Класифікація і внесення поправок
  12. V. Класифікація рахунків




Переглядів: 2101

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Підходи до класифікації ризиків організацій | А) Ризик непотрібності виробленої продукції

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.