Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Підходи до класифікації ризиків організацій

 

Поняття ризику охоплює практично всю діяльність суб'єкта, що здійснює господарську діяльність, і, отже, існує різноманіття ризиків, які виникають у роботі організації.

Питання класифікації цих ризиків являє собою досить складну проблему. Це підтверджується вже тим, що саме поняття “класифікації ризиків” виникло одночасно з появою поняття “ризик”.

Під класифікацією розуміють систему супідрядних понять будь-якої галузі діяльності людини, що використовується як засіб для встановлення зв'язків між цими поняттями. Класифікація ризиків означає систематизацію безлічі ризиків на підставі певних ознак і критеріїв, що дозволяють об'єднати підмножини ризиків у більш загальні поняття.

Питаннями пошуку оптимальних критеріїв займаються дотепер. Так, одним з перших класифікацією ризиків зайнявся Дж.М.Кейнс. Він підійшов до цього питання з боку суб'єкта, що здійснює інвестиційну діяльність, виділивши три основних види ризиків: підприємницький ризик – невизначеність одержання очікуваного доходу від вкладення коштів; ризик “позикодавця” - ризик неповернення кредиту, що включає в себе юридичний ризик (відхилення від повернення кредиту) і кредитний ризик (недостатність забезпечення); ризик зміни цінності грошової одиниці – імовірність втрати засобів у результаті зміни курсу національної грошової одиниці (ринковий ризик).

На даний момент практично в кожній книзі, яка присвячена питанням ризику наводиться один з варіантів класифікації ризиків. У більшості випадків обрані критерії не дозволяють охопити всю безліч ризиків.

Так, переважна більшість закордонних авторів виділяє наступні ризики: операційний ризик (operational risk); ринковий ризик (market risk); кредитний ризик (credit risk).

Подібного підходу дотримують провідні західні банки, фахівці Базельського комітету, розробники систем аналізу, вимірювання та управління ризиками, а також вітчизняні фахівці.

До цього базового варіанту класифікації ризиків додають ще кілька варіантів, що зустрічаються в тій чи іншій послідовності: діловий ризик (business risk); ризик ліквідності (liquidity risk); юридичний ризик (Legal risk); ризик, пов'язаний з регулювальними органами (regulatory risk).

Специфікою західної класифікації ризиків є те, що в цих країнах існує стійка банківська система, а також розвинені ринки: валютний і цінних паперів. Таким чином, більшість робіт, присвячених питанням ризику нерозривно пов'язана з зазначеними інститутами, а також органами, які регулюють їх діяльність.

Отже, на початковому етапі визначення класифікаційних ознак є можливим перший розподіл ризиків на ризики, які властиві фінансовим інститутам і ризики, які їм невластиві.

Проблематика і методологія ризиків, які властиві фінансовим інститутам (банкам і банківським організаціям), розроблена за кордоном досить ретельно. Основні документи, якими керуються ризик-менеджери західних компаній, розробляються Базельським комітетом з банківського нагляду (Basle Committee on Banking Supervision). Найбільш повно класифікують ризики “Основні положення по управлінню ризиками деривативів” (Risk Management Guidelines for Derivatives). Відповідно до цього документа, організація зустрічається з наступними видами ризиків:кредитний ризик (включаючи ризик погашення); ринковий ризик; ризик втрати ліквідності; операційний ризик; юридичний ризик.

Кожний з вищезазначених ризиків містить у собі значну кількість конкретних ризиків, наприклад: операційний ризик – ризик обману, ризик аварій, ризик стихійних лих; кредитний ризик – ризик неповернення основної суми кредиту, ризик позичальника; ринковий ризик – процентний ризик, валютний ризик і ін.

Використовуючи вищезазначену класифікацію, враховуються і комерційні і фінансові ризики, що “розкидані” по всіх категоріях.

Специфікою банківської організації є те, що об'єктом її діяльності є фінансові засоби і потоки.

Для інших видів організацій - господарюючих підприємств дана класифікація може бути трохи урізаною, оскільки в ній у неповній мірі враховані так звані промислові, виробничі ризики, що найчастіше виділяють в окрему категорію. Трохи особняком стоять інвестиційні ризики, що у силу своєї специфіки включають значну частину вищевказаних ризиків.

Таким чином, зрозуміло, що чітко розробленої класифікації ризиків не існує. Більш того, в економічній літературі нараховується понад 40 різних критеріїв ризиків і понад 220 видів ризиків, що свідчить про відсутність єдиного розуміння в цьому питанні.

Ряд дослідників, Міркін Я.М., Семенкова Е.В., Фішер Д., виділяють систематичний, тобто постійно присутній ризик, який не піддається впливу, і несистематичний, котрий доступний контролю і управлінню.

Крім вищенаведених прикладів класифікації ризиків, можна знайти інші ознаки за якими різні дослідники класифікують ризики. Очевидно, що вищенаведені класифікації взаємозалежні між собою. Резюмуючи вищесказане, слід зазначити, що проблемою ризиків і їхньої класифікації вчені займаються давно. Стабільних критеріїв, що дозволяють однозначно класифікувати всі ризики, не існує з ряду причин: специфіки діяльності господарських суб'єктів, різних проявів ризиків і їхніх різних джерел. Проте, теорія ризику дозволяє виділити найбільш загальні групи ризиків, які тією чи іншою мірою присутні в діяльності всіх суб'єктів господарювання. Запропонована далі базова класифікація буде використовуватися нами для визначення місця та ролі ризику в процесі управління організацією.


Читайте також:

  1. CMM: зрілість організацій і процесів
  2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  3. I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  4. II. Організаційний момент.
  5. III Етап: Складання карти ризиків авіакомпанії й ранжирування виявлених ризиків
  6. IV. КЕРІВНИЦТВО, КОНТРОЛЬ І НАДАННЯ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПРАКТИКАНТАМ.
  7. Qорганізаційне середовище, в якому виконується робота
  8. VІ. План та організаційна структура заняття
  9. Адаптація організаційної структури до стратегії
  10. Адаптивні організаційні структури управління.
  11. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  12. Адміністративні методи управління можна умовно поділити на організаційні та оперативно-розпорядчі.




Переглядів: 735

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція 2. Класифікація та характеристика ризиків, притаманних діяльності сучасних організацій | Базова класифікація ризиків підприємств

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.