Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Препаратів з їжею й алкоголем. Застосування препаратів у населення різних контингентів

Вітамінні препарати випускаються у різних лікарських формах – як традиційних (таблетки, драже, капсули), так і сучасних – жувальні чи шипучі розчинні таблетки, гелі, сиропи, краплі тощо.

З лікувальною і профілактичною метою використовуються в таблетках вітамінно-мінеральні комплекси активал, герімакс, дуовіт, дуовіт для жінок і дуовіт для чоловіків, магне-В6, нейрон, декамевіт, квадевіт, вітрум; у драже – неуробекс; у капсулах – візівіт, вітам, мікродевіт, енергін, антианемін-флора.

У жувальних таблетках випускається оригінальний вітамінно-мінеральний комплекс активал КІД з 5 різними смаками для дітей з 2 років (без цукру), у шипучих розчинних таблетках - Сана-Сол мультивітаміни плюс С і Сана-Сол мультивітаміни плюс кальцій і магній.

Гіпоалергенним полівітамінним комплексом для всієї сім’ї в залежності від форми вживання є альвітіл: для дорослих - таблетки, для дітей – сироп.

У рідкій лікарській формі з крапельницею випускається вітарон для дітей від 3 років і жінок у період вагітності й годування.

Взаємодія безрецептурних вітаміновмісних препаратів з їжею й алкоголем. Фізіологічні потреби нашого організму у вітамінах і мікроелементах сформовані всією попередньою еволюцією виду, в ході якої обмін речовин людини пристосувався до тієї кількості біологічно активних речовин, які він отримував з великими об'ємами простої натуральної їжі, відповідними настільки ж великим енерговитратам наших далеких предків. Наприклад, щоб отримати необхідну добову норму вітаміну В1 в 1,4 мг, потрібно з'їдати 700-800 г хліба з муки грубого помелу або 1 кг нежирного м'яса. Протягом останніх двох-трьох десятиліть цивілізація знизила енерговитрати людини в 2-2,5 разу. У стільки ж повинно було зменшитися вживання їжі - інакше неминучі переїдання, надлишкова вага, а це пряма дорога до діабету, гіпертонічної хвороби, атеросклерозу й інших хвороб ХХI століття.

Але їжа не лише джерело енергії, вона одночасно джерело вітамінів, мікроелементів, амінокислот, харчових волокн, поліфенольних сполук, біофлавоноїдів і тому, зменшуючи загальну кількість їжі, людина отримує вітамінний голод. Навіть дуже правильно побудований раціон, розрахований на 2500 ккал в день дефіцитний за більшістю вітамінів, принаймні, на 20-30%.

Крім того, раціон людини втратив колишню різноманітність. Її їжа зведена до вузького стандартного набору декількох основних груп продуктів і готових страв. Вона купляє рафіновану, висококалорійну, але бідну вітамінами і мінеральними речовинами їжу (білий хліб, макаронні, кондитерські вироби, цукор, всілякі напої). У її раціоні зросла доля консервованих продуктів, що тривало зберігаються, інтенсивно технологічно оброблених, що неминуче веде до істотної втрати вітамінів. У більшості людей відсутня характерна для мешканців західних країн корисна звичка до щоденного вживання великої кількості всілякої зелені і фруктів, морепродуктів.

Дефіцит вітамінів можна поповнити призначенням дієти з відповідним вмістом овочів, фруктів, продуктів тваринного походження, але навіть при доскональному дотриманні всіх нормативних рекомендацій вміст вітамінів у продуктах змінюється залежно від різних чинників. Так, при кип'ятінні молока кількість вітамінів, що містяться в ньому, істотно знижується. А овочі, вирощені в теплицях або після тривалого зберігання мають значно нижчий рівень вмісту вітамінів в порівнянні з овочами з відкритого грунту.

Після 3-х днів зберігання продуктів в холодильнику втрачається близько 30% вітаміну С. При кімнатній температурі цей показник складає близько 50%. При термічній обробці продуктів втрачається від 25% до 90-100% вітамінів. На світлі вітаміни руйнуються (вітамін В2 дуже активно), вітамін А боїться ультрафіолету.

Овочі без шкірки містять значно менше вітамінів. Висушування, заморожування, механічна обробка, зберігання в металевому посуді, пастеризація так само дуже істотно знижують вміст вітамінів у вихідних продуктах, навіть в тих, які традиційно вважаються джерелами вітамінів. Вміст вітамінів в овочах і фруктах дуже широко варіює в різні сезони.

Вочевидь, що для досягнення повноцінної біологічної активності живлення необхідне введення до складу раціону не окремо взятих вітамінів, а правильно підібраних комплексів в кількісному співвідношенні між собою і з іншими харчовими речовинами. Це пов'язано ще і з тим, що окремі хімічні процеси каталізуються одночасно декількома взаємодіючими вітамінами. Так, наприклад, для процесу окислення молочної кислоти в піровиноградну, а останньої - у вуглекислоту і воду необхідне поєднання вітамінів В1, В2 і РР. За відсутності хоч би одного з вказаних вітамінів порушується цей важливий життєвий процес.

Шкідливі звички збільшують потребу людини у вітамінах групи В (особливо B1, В6, B12), бета-каротині (провітаміні А), фолієвій кислоті. Вітаміну С "курильщикам" потрібно на 25 мг в день більше, ніж некурцям. Особи, що часто вживають алкогольні напої, повинні пам'ятати, що вітамін B6 в їх організмі практично відсутній, а поповнити втрати цього вітаміну їм допоможуть банани.

Але тривале вживання і тим більше перевищення дози вітамінних препаратів може принести більше шкоди, чим користі. Так, наприклад, у курців, що "зловживали" протягом довгого часу бета-каротином, частіше зустрічається рак легенів. Передозування фолієвої кислоти може викликати шкірні подразнення, а надлишок вітаміну Е - підвищення артеріального тиску. Будь-який вітамінно-мінеральний комплекс можна купити в аптеці без рецепту, але це не означає, що приймати його потрібно хаотично, інтенсивно і в дуже великих дозах.

Всмоктування вітамінних препаратів у шлунково-кишковому тракті залежить не лише від їх фізико-хімічних властивостей, але і від кількості і складу прийнятої пацієнтом їжі. Чим менше їжі в кишечнику, тим швидше і повніше всмоктуються вітамінні препарати. Оскільки вони можуть бути компонентами їжі їх слід приймати підчас або зразу після їди, не розжовуючи і запиваючи склянкою кип'яченої або столової негазованої води. Небажано їх запивати фруктовими або овочевими соками, тонізуючими напоями, молоком або кавою, оскільки кожна з цих рідин здатна вступати у взаємодію з вітамінними препаратами, підсилюючи або ослабляючи їх фармакологічний ефект.

Жирна їжа підсилює всмоктування жиророзчинних вітамінів, хоча має значення її характер. Так, безнітратні продукти харчування не пригнічують засвоєння вітаміну А. Але для успішного його засвоєння необхідна присутність жирів, вітаміну Е і білків. При дефіциті будь-якого з цих компонентів всмоктування вітаміну А скорочується, навіть якщо їжа ним і збагачена.

Велика кількість їжі, як правило, уповільнює всмоктування всіх ліків. Таким чином, раціонально включаючи в раціон або обмежуючи в ньому деякі види їжі, можна виключити небезпечні побічні дії лікарських засобів і підвищити ефективність лікарської терапії.

Безнітратні продукти харчування не пригнічують засвоєння вітаміну А. Але для успішного засвоєння вітаміну А необхідна присутність жирів, вітаміну Е і білків. При дефіциті будь-якого з цих компонентів всмоктування вітаміну А скорочується, навіть якщо їжа ним і збагачена.

Після їди вживають аскорбінову, нікотинову, ліпоєву кислоти, ретинол, ергокальциферол, гексавіт.Ревіт слід вживати тільки перед їдою.

Крім того, існує ряд несумісностей у вітамінних препаратів із засобами інших фармакологічних груп. Так, вітамін А несумісний з хлористоводневою, ацетилсаліциловою кислотами і його треба застосовувати з обережністю хворими на нефрити, з захворюваннями серця, при вагітності.

Вітамін В1 несумісний з вітамінами РР, С, В12, В6, симпатоміметиками, саліцилатами, тетрацикліном, гідрокортизоном. Розчин вітаміну В1 не можна вводити в одному шприці з розчинами, які містять сульфіти.

Вітамін В2 несумісний з вітаміном В12, тому що змінюють метаболізм один одного. Лікування великими дозами вітаміну В2 через його погану розчинність може викликати закупорку канальців нефрону.

Вітамін В6 несумісний з вітамінами В1, В12, еуфіліном, кофеїном.

Вітамін В12 несумісний з аміназином, з хлористоводневою, ацетилсаліциловою кислотами, вітамінами РР, С, В1, В6, В2, гентаміцином.

Вітамін С несумісний з вітамінами В1, В12, еуфіліном, димедролом, дібазолом, саліцилатами, тетрацикліном, симпатоміметиками, гідрокортизоном, пеніциліном, препаратами заліза, гепарином, непрямими антикоагулянтами.

Вітамін D несумісний з хлористоводневою кислотою, вітаміном Е, саліцилатами, тетрацикліном, симпатоміметиками, гідрокортизоном.

Тривале приймання вітаміну РР може призвести до жирової дистрофії печінки. Його необхідно приймати відразу після їди, паралельно приймати продукти, що містять метіонін (сир).

Одночасне застосування токоферолу і строфантину у випадках серцевої недостатності та гіперхолестеринемії значно покращує функцію міокарду, запобігає інтоксикації глікозидами.

Фолієва кислота несумісна з сульфаніламідами.

Особливості використання безрецептурних вітамінних лікарських препаратів у різних контингентів населення.На сьогоднішній день у населення широко розповсюджені різні форми вітамінної недостатності і найбільше у вітаміну С. Виявлено, що у 70-100% дітей, вагітних і лактуючих жінок, дорослого працездатного населення, літніх людей існує гіповітаміноз аскорбінової кислоти. У 40-80% недостатня забезпеченість вітамінами групи В і каротином. У 70% вагітних жінок зустрічається дефіцит фолієвої кислоти, а дефіцит вітаміну В6 у вагітних приближається до 90-100%.

У значної частини дітей, вагітних і годуючих жінок полівітамінний дефіцит поєднується з дефіцитом Fe, що є причиною широкого поширення прихованих і явних форм вітамінно-залізодефіцитної анемії. Поширені дефіцити магнію, цинку, йоду, селену, кальцію і ряду інших макро- і мікроелементів.

Діти й підлітки для свого розвитку потребують певних вітамінів. Вони мають крайню потребу у вживанні вітамінів, це залежить від віку і швидкості зростання. Сьогоднішня їжа і обіди швидкого приготування часто позбавлені вітамінів. Вітаміни є важливим елементом здорового зростання дитини, аби її тіло формувалося правильно, вона повинна одержувати необхідні елементи, це дозволить дітям повноцінно зростати і розвивати свій потенціал. Для більшості людей вітаміни з шкільної лави асоціюються з овочами і фруктами. Насправді овочі і фрукти можуть бути надійним джерелом лише аскорбінової і фолієвої кислоти, а також каротину. Що стосується вітамінів групи В, а також жиророзчинних вітамінів А і Е, то їх основним джерелом є такі калорійні продукти, як м'ясо, печінка, нирки, яйця, вершкове масло, хліб з муки грубого помелу і ін. Коли раціон не ідеальний, на допомогу прийдуть багаточисельні препарати вітамінів.

Асортимент полівітамінних препаратів постійно оновлюється і розширюється, тому при вибиранні конкретного засобу потрібна консультація лікаря і обов'язкова оцінка індивідуальної реакції дитини на прийом вітамінно-мінеральних комплексів. При відпуску полівітамінів для дітей слід дотримуватись наступних правил:

1.Необхідно враховувати вік дитини:

- для дітей до року використовувати вітамінні препарати в рідкій формі (краплі, сироп, гель);

- для дітей від 1 року до 4-х років - препарати у вигляді жувальних пігулок або пастил;

- для дітей старших 4-ьох років можна відбирати таблетовані форми, оскільки в цьому віці діти вже можуть ковтати пігулки і невеликі капсули.

2. Уважно вивчити склад полівітамінного препарату:

- для дітей до 1 року немає необхідності в прийомі полівітамінів з мінералами;

- бажано, щоб препарат містив бета-каротин або ретинол (вітамін А), токоферол (вітамін Е), аскорбінову кислоту (вітамін С), кальцій, йод, селен (для дітей після року);

- не слід використовувати для дітей препарати з ванадієм, оловом, нікелем, бором;

- не пропонувати засоби, на яких не вказані дози його компонентів;

- віддавати перевагу препаратам, які не містять барвників і консервантів;

- дітям з схильністю до алергічних реакцій уникати прийому яскраво забарвлених пігулок або сиропів.

- 3. Звернути увагу на упаковку:

- на упаковці повинні бути написи на українській (або російській) і англійській мовах;

- на упаковці або вкладиші повинні бути чітко вказані склад препарату, вікові дозування, протипоказання, побічна дія, умови зберігання, попередження, фірма-виробник;

- переважно використовувати рідкі форми полівітамінів у скляній упаковці з темного скла, а не в пластмасовій;

- бажано вибирати препарат, який приймають один раз в день;

- стежити за терміном придатності полівітамінів.

Препарат повинен бути зареєстрований у Фармакологічному Комітеті України. Покупець має право вимагати пред'явлення Сертифікату реєстрації в Україні. На сьогоднішній день в аптеках України вибір дитячих полівітамінів з мінералами і без них достатньо широкий: більше 15 найменувань.

Для дітей до 1 року: Мульти-табс краплі ACD, Біовіталь гель (полівітаміни з кальцієм і магнієм), Полівіт Бебі, сироп.

Для дітей від 1 року до 4-ьох: Мультивітамол Ін. Тайс, сироп; Піковіт, сироп; Мульти-табс жувальні пігулки з мінералами для дітей 1-4 років, Байт-а-мінс, жувальні пігулки з апельсиновим смаком.

Для дітей від 4-ьох до 6 років: Джунглі, жувальні пігулки у вигляді фігурок тварин (можна з 2-х років); Вітрум Циркус, пігулки можна розжовувати (з 2-х років); Альвітіл, сироп; Піковіт, пастили; Флюр-е-дей; Мультивітамінні цукерочки; Полівіт юніор, пігулки; Мульти-табс полівітаміни з мінералами з 4-х років; Юніор-плюс.

Для дітей старших 6-ти років: Макровіт, пастили; Альвітіл, драже; Мільтріум; всі перераховані вище.

Похилий вік, на жаль, нерідко асоціюється з погіршенням загального стану, частішими загостреннями хронічних захворювань, погіршенням роботи ряду систем і органів. Це пов'язано з цілим рядом чинників, і перш за все – з погіршенням кровообігу життєво важливих органів, а також з порушенням всмоктування важливих біологічно активних речовин. Крім того, з віком організм стає особливо чутливий до дефіциту "каталізаторів" обміну - вітамінів, що приводить до різних збоїв в діяльності клітин організму, прогресування атеросклерозу (захворювання судин), більшої чутливості до простуди.

До сучасних препаратів, які покращують стан здоров'я літніх людей, відносяться препарати різних груп, за допомогою яких можна нормалізувати порушені при старінні обмінні процеси. Широко використовуються багатокомпонентні препарати з 10-14 вітамінів у фізіологічних дозах, деяких мікроелементів, амінокислот, рослинних препаратів і інших природних продуктів. Як вітамінні препарати для літніх людей рекомендовані Декамевіт, Квадевіт, Компльовіт, Вітрум центури і Вітрум кардіо, Біовіталь, Доппельгерц енерготонік, Герімакс, Геровітал, Максамін форте, Актівал.

Чим же вони відрізняються один від одного? Комплекс Вітрум центури містить всі необхідні вітаміни, йод, селен, 14-15 мікро- і макроелементів. Комплекс Актівал схожий по складу, проте додатково містить рутин, гліцин, янтарну кислоту і деякі інші активні чинники. До складу Біовіталя і Геровітала входять, окрім ряду вітамінів, глід і пустирник (ці препарати не містять мінералів, окрім заліза, наявного в Біовіталі). Герімакс містить набір вітамінів, деякі мікроелементи і жень-шень. Великий перелік рослинних компонентів, окрім вітамінів і деяких мікроелементів, містить Доппельгерц енерготонік, куди входять омела, звіробій, дудник, глід, валеріана, хміль, апельсин, ефірні масла шавлії, меліси, розмарину і деякі інші специфічні компоненти. Регулюючим ефектом відносно судинної і нервової системи володіє Квадевіт завдяки наявності комплексу вітамінів, мінералів, рутину, глутамінової кислоти, метіоніну і фітину. Широко використовуються і надають хороший ефект полівітаміни Три-Ві, Три-Ві плюс, Триовіт, Аевіт. Знаходять вживання в літньому віці однокомпонентні препарати - це вітаміни А, С, Е.

Вітаміни підвищують якість життя літніх людей. Багаторічні спостереження показали, що полівітамінні комплекси сприятливо діють на серцево-судинну, нервову системи, на функцію печінки, підвищують опірність організму до дії чинників зовнішнього середовища.

З віком в організмі людини відбуваються зміни, які вимагають перебудови живлення. У літніх людей понижена всмоктувальна здатність харчових інгредієнтів і енергетичний обмін. Крім того, хронічні захворювання, прийом лікарських препаратів приводять до того, що людина регулярно недоотримує необхідні йому речовини, в першу чергу, вітаміни, мінерали й мікроелементи. У 20-30% літніх людей вживання, вітаміну В6 нижче рекомендованих норм. А вміст в крові вітамінів В1 і В2 набагато нижче за норму в значної кількості людей похилого віку. Особливо важливі вітаміни для пацієнтів, що знаходяться на лікуванні в лікарнях. Майже третина всіх хворих в клініках страждає від гіпо- й авітамінозів. Дефіцит вітаміну Е виявлений у 80% літніх пацієнтів, вітаміну С - у 60%, вітаміну А - у 40% хворих. З іншого боку, літні люди, регулярно приймаючі вітамінні препарати, ведуть активніший спосіб життя, про що свідчать багаточисельні медичні і соціальні дослідження.

Останні наукові дослідження наочно продемонстрували, що деякі вітаміни беруть участь в боротьбі із старінням організму. Йдеться про вітаміни-антиоксиданти С, Е і провітамін А (бета-каротин). До так званих "геріатричних" препаратів (для людей літнього віку) можна віднести Вітрум Центурі, Геровітал і ін., дуже хороші для людей після 45-50-річних пацієнтів вітаміни з рослинними екстрактами. За наявності у хворих літнього віку захворювань серця, підвищення тиску рекомендують Вітрум кардіо, Магнефар.

При вікових розладах зору рекомендується прийом комплексу Вітрум Форайз, для профілактики і лікування захворювання кісток, остеопорозу рекомендовані препарати кальцію з вітаміном Д: Береш кальцій плюс Д3, Кальцемін, Вітрум кальціум і Вітрум остеомаг; використовують Мікродевіт (комплекс вітамінів Д і Е з мінералами, в т.ч. з невеликою кількістю кальцію).

При клімактеричних розладах можуть бути рекомендовані препарати Менопейс (комплекс вітамінів і мінералів) і Доппельгерц меноактив (комплекс рослинних аналогів жіночих статевих гормонів - фітоестрогенів - з вітамінами і мінералами).

Будь-яке нервово-емоційне й фізичне напруженння збільшує витрату вітамінів, а їх дефіцит підсилює дію стресу на організм. Тому при супутній патології,неврозах, психозах, нейроциркуляторній дистонії в першу чергу слід поповнити запаси вітамінів груп, що відіграють важливу роль у діяльності нервової системи, а також вітамінів-антиоксидантів (С, Е, бета-каротину). Якщо ж організм отримує необхідні дози вітамінів, то чекати додаткового ефекту від збільшення дози немає підстав.

Естрогени, що міститься в деяких протизаплідних засобах, можуть порушити процес використання організмом магнію, вітамінів B6, Е і фолієвої кислоти. Виходячи з цього, бажаний додатковий їх прийом (краще у складі полівітамінних препаратів).

Під час вагітності до організму майбутньої мами пред'являються особливі вимоги – адже вона повинна забезпечити здоров'я не лише собі, але і своїй майбутній дитині. Різко зростає потреба у вітамінах і мінералах. Під час вагітності організму потрібно у півтора рази більше кальцію, цинку, йоду, вітамінів В6 і В12 — в середньому на 30 %, а заліза і фолієвої кислоти — в два рази. Брак їх в раціоні може стати причиною порушення обміну речовин в організмі матері і плоду, різних ускладнень під час вагітності. У продуктах обов'язково мають бути присутніми фолієва кислота й інші вітаміни групи В, вітаміни С, А, D, Е.

З іншої сторони, слід пам’ятати про небезпеку розвитку тератогенного ефекту при вживанні вітамінів А, D, К у великих дозах в період вагітності. Великі дози аскорбінової кислоти можуть викликати переривання вагітності.

Фолієва кислота (вітамін В9) має найважливіше значення для правильного розвитку плоду. В організмі вона бере участь в синтезі кліток червоної і білої крові, розвитку травної і нервової систем. Вона витрачається не лише на формування тканин плоду, а необхідна для оновлення і відновлення клітин матері. Фолієва кислота грає важливу роль у формуванні тканини плаценти і нових кровоносних судин в матці. Тому дефіцит фолієвої кислоти в період вагітності може привести до її передчасного переривання. Дефіцит фолієвої кислоти може виявитися через 1-4 тижні залежно від особливостей живлення і стану організму. Ранні симптоми браку вітаміну В9 — це стомлюваність, дратівливість і втрата апетиту. Дефіцит фолієвої кислоти в період перед зачаттям і впродовж першого триместра вагітності може привести до вроджених дефектів нервової системи плоду. Фолієва кислота входить до складу полівітамінних комплексів для вагітних, може застосовуватися у вигляді препаратів фолієва кислота і тифоль.

Вітаміни В1 і В2 також впливають на зростання і розвиток плоду, обмежують дію на плід несприятливих чинників.

Вітамін В6 бере участь в білковому обміні матері і плоду. Це один з «найважливіших» вітамінів при вагітності, коли потреба в ньому зростає на 30 %. Цей вітамін також бере участь в кровотворенні. Крім того, вітамін В6 регулює процеси гальмування в нервовій системі, тобто зменшує дратівливість і агресивність, на яких часто скаржаться вагітні жінки, зменшує прояв токсикозу в першій половині вагітності. Вітамін В6 дуже важливий для майбутньої дитини — він забезпечує правильний розвиток мозку і нервової системи. Дефіцит вітаміну В6 в організмі жінки викликає порушення в роботі нервової системи, анемію, хвороби шлунково-кишкового тракту. У вагітних дефіцит вітаміну В6 підвищує вірогідність розвитку судорожного синдрому (виникнення судом в кінцівках). Ознаками дефіциту піридоксину при вагітності є нудота, блювання, зниження апетиту, дратівливість, безсоння. Карієс у вагітних, що почався і різко посилився під час вагітності, вказує про недостатність піридоксину в організмі вагітної жінки.

Вітамін В12 є чинником нормального зростання і розвитку клітин шкіри і слизистих оболонок, необхідний для синтезу елементів нервової системи, утворення клітин крові плоду. Вітамін В12 відіграє велику роль в процесах овуляції, тому необхідний для настання вагітності. Дефіцит цієї речовини може привести або до відсутності овуляції, або до припинення розвитку заплідненої яйцеклітини, що веде до викидня на ранній стадії вагітності. Є дані, що терапія вітаміном В12 у багатьох випадках збільшує вірогідність успішного зачаття. Дефіцит вітаміну В12 у грудних дітей виникає при неправильному живленні матері, наприклад, якщо вона вживає алкоголь. Також брак цього вітаміну відчувають діти, чиї матері дотримуються вегетаріанської дієти.

Аскорбінова кислота регулює утворення хрящів і кісток плоду, зубів, підтримує нормальну роботу нервової тканини. Вона необхідна для всмоктування заліза з шлунково-кишкового тракту, для включення його в гемоглобін. Вона регулює імунну систему, роботу печінки. Є дані про зв'язок дефіциту вітаміну С з невиношуванням вагітності і розвитком токсикозу.

Згідно нормам добового вжитку вітамінів, вагітна жінка повинна споживати не більше 1200—1400 мкг вітаміну А, що відповідає 3960 — 4620 МО. Вживання вітаміну А в невиправдано високих дозуваннях (більше 10 000 МО/доб) для вагітних небезпечно, оскільки це може привести до дефектів розвитку органів і тканин плоду. Враховуючи ризик розвитку вищеперелічених станів, доцільно використовувати як джерело вітаміну А його попередник — бета-каротин . Бета-каротин перетворюється в організмі у вітамін А в певних кількостях, необхідних організму. Бета-каротин не володіє токсичною дією, характерною для надлишку або передозування вітаміну. Вітамін А сприяє синтезу елементів нервової системи, необхідний для нормального функціонування печінки. Якщо в ранні терміни мати недоотримувала вітамін А, це може зумовити неправильне формування плаценти.

Вітамін Е також істотно впливає на зростання плоду і перебіг вагітності, в разі його дефіциту вагітність може перерватися. Вітамін Е бере участь в процесах тканинного дихання і метаболізмі білків, жирів і вуглеводів. Також вітамін Е — це антиоксидант, він захищає організм від шкідливої дії вільних радикалів. Дефіцит вітаміну Е створює проблеми в організмі і матері, і дитини. При гіповітамінозі Е жінка весь час відчуває загальну слабкість, яка постійно наростає. Виникають м'язові болі, через що можливий мимовільний аборт. Дефіцит вітаміну Е особливо небезпечний для недоношених дітей - порушення зору і гемолітична анемія.

При дефіциті вітаміну D в раціоні вагітної жінки в плода гірше розвивається кістковий скелет, дитина народжується з підвищеним ризиком захворіти рахітом.

У період вагітності удвічі зростає потреба в мінеральних солях (кальції, фосфорі, калії, натрії і ін.) і мікроелементах (залозі, міді, кобальті, йоді і ін.), особливо в другій половині вагітності.

Для плоду організм матері є єдиним «джерелом» вітамінів і інших живильних речовин. Їх дефіцит може привести до порушення перебігу вагітності, розвитку токсикозу, передчасного переривання вагітності, кровотечі в пологах і ін.

Полівітамінні препарати для вагітних жінок спеціально розроблені і адаптовані до їх потреб, в них вітаміни і мікроелементи містяться в профілактичних дозах, близьких до фізіологічної потреби організму. На даний час використовують такі полівітаміни, як Вітрум пренатал, Вітрум пренатал форте з йодом, Мульті-табс Прегна комплекс, Прегнавіт, Прегнакеа, Прегнакер, Прегналак, Теравіт Прегна, Ельовіт Пронаталь.

Полівітамінні препарати необхідно приймати протягом всієї вагітності, відповідно до рекомендацій лікаря. Більш того, їх треба починати приймати подружжю за декілька місяців до планованого зачаття.

Вагітність є одним з показань до застосування препаратів Макровіт, Компльовіт, Оліговіт, Супрадін і Актівал, а також препаратів кальцію різного виробництва і складу (Кальцій сандоз, Вітрум кальциум).

У годуючої мами збільшуються потреби у вітамінах A, D, Е, С, вітамінах групи В і таких мікро- і макроелементах, як кальцій, залізо, цинк, йод, фосфор, оскільки тепер жінці потрібно не лише забезпечувати свої щоденні потреби і відновити здоров'я після пологів, але і, найважливіше, передати всі необхідні вітаміни і мінеральні речовини новонародженому. Адже дитина так потребує їх, і лише мама через своє молоко може дати йому ідеально засвоюваний кальцій — для зростання кісток; вітамін D — для його засвоєння і профілактики рахіту, вітамін С — для правильного перебігу всіх процесів життєдіяльності; вітамін А — для нормалізації стану шкіри, очей і слизових оболонок; залізо — для оптимального складу крові і перенесення кисню і безліч інших не менш важливих речовин.

Добова потреба у вітамінно-мінеральних препаратах для годуючої жінки - вітамін А (ретинол) — 500 MО (1,5 мг), B1 (тіамін) — 15-20 мг, В2 (рибофлавін) — 2,2 мг, В6 (піридоксин) — 2,2 мг, В12 (ціанокобаламін) — 4 мкг, РР (нікотинова кислота) — 18-23 мг, вітамін С (аскорбінова кислота) -100 мг, вітамін Е (токоферол) — 15 мг, вітамін D (кальциферол — холекальциферол і ергокальциферол) — 500 МО, кальцій — 1200 мг (цю кількість кальцію можна отримати з 0,8-1,2 л молока), фосфор — 1,8 г, магній — 450 мг, залізо — 25 мг, цинк — 25 мг, йод — 200 мкг.

Звичайно вживання вітамінно-мінеральних комплексів в дозуванні, що рекомендується, не викликає в годуючої матері побічних ефектів, але, як і майже всі речовини, що потрапляють в організм, такі препарати можуть викликати алергічні реакції, тим більше на тлі природного в цей період зниження імунітету. Молода мама може відмітити появу висипу на шкірі за типом кропив'янки, що супроводжується свербінням, розлади стільця, незвичайну набряклість пальців, лиця, слизових оболонок. У дитини, що знаходиться на грудному вигодовуванні, можливі різні прояви діатезу - почервоніння шкіри однієї або двох щік, різні шкірні висипання, себорейне лущення і скориночки на волосистій частині голови, посилення кишкових колік, розлад стільця, підвищена збудливість, плаксивість, порушення сну. У цих випадках препарат необхідно відмінити разом зі всіма продуктами і препаратами, які могли викликати цей стан. Подальше використання цих продуктів і ліків, у тому числі вітамінів, можливо лише під контролем лікаря (їх введення може бути лише поступовим).

Передозування вітамінів і мінеральних речовин у годуючої матері також небезпечне: воно може привести до порушення росту і розвитку дитини, розвитку хронічних гіпервітамінозів у матері й дитини. Причиною його можуть стати перевищення денної дози полівітамінів, що рекомендуються, зловживання яким-небудь продуктом харчування. Так, тривале передозування вітаміну А (у складі препарату) приводить до його накопичення і розвитку токсичного ураження печінки людини; зловживання вітаміном D і кальцієм викликає ранню мінералізацію кісток черепа і порушення розвитку головного мозку в новонародженого; надлишок заліза може спричинити розвиток важких уражень всіх органів і тканин дитини. Приймаючи препарати в рекомендованих дозах (частіше це одна пігулка в добу), можна не боятися передозування.

Вимоги до зберігання вітаміновмісних лікарських препаратів у домашніх умовах. Критерії ефективності терапії без рецептурними лікарськими препаратами для усунення і профілактики вітамінноїнедостатності. Ознаки передозування, шляхи його профілактики та лікування

Вітаміни В1, В6 і В12 добре зберігаються в закупорених банках з помаранчевого скла або в запаяних ампулах у захищеному від світла місці, температура зберігання не вище 18°, відносна вологість 60 %, протягом 6-12 місяців.

Вітамін В2 добре зберігається в закупорених банках з помаранчевого скла у захищеному від світла місці, драже – термін зберігання в темному приміщенні при температурі не вище 20°, відносна вологість 60 %.

Нікотинова кислота зберігається обережно (список В) у добре закупорених банках у сухому місці. Гарантійний термін зберігання 12 місяців.

Фолієва кислота зберігається в закупорених банках з помаранчевого скла, обгорнутих чорним папером.

Порошок і драже вітаміну С зберігають у невеликих банках з помаранчевого скла, добре закупорених та залитих парафіном, у захищеному від світла місці. Температура зберігання від -2° до +4° при відсутності світла та повітря. Втрати аскорбінової кислоти у таблетках з глюкозою тим більші, чим вищі показники відносної вологості у приміщенні. Найстійкіші до цих факторів драже. Гарантійний термін зберігання 12 місяців, при температурі не вище 18°, відносна вологість не більше 65 %, при цьому втрати вітаміну С не повинні перевищувати 10%.

Вітамін Р зберігають у герметично закритих склянках, у захищеному від світла місці.

Вітамін А в драже зберігають у прохолодному, захищеному від світла місці. Термін зберігання 6 місяців. Протягом цього часу при температурі не вище 18° втрати вітаміну А не повинні перевищувати 15%. Риб’ячий жир зберігають у герметично закритих посудинах, у прохолодному, захищеному від світла місці. Зберігання риб’ячого жиру на світлі при кімнатній температурі протягом 4 місяців веде до втрат вітаміну А в межах від 20 до 42%. У той же час зберігання риб’ячого жиру при температурі 3° і в темному місці (протягом тих же 4 міс) веде до втрат вітаміну А в межах від 5 до 20%.

Препарати вітаміну D слід зберігати в умовах, що виключають вплив на них світла та повітря. На світлі вітамін D перетворюється у отруйний токсистерин, а кисень розкладає вітамін. Термін зберігання 12 місяців.

Лінетол (препарат вітаміну F) зберігають у щільно закритих банках, у темному місці при температурі не вище +10°.


Читайте також:

  1. I. Застосування похідної та інтеграла до роз’язування задач елементарної математики.
  2. II. Населення
  3. V. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.
  4. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  5. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
  6. Автомобільні ваги із застосуванням цифрових датчиків
  7. Адаптаційні зміни суглобово-зв'язкового апарату спортсменів різних спеціалізацій.
  8. Адміністративний поділ, площа і населення українських земель у складі Речі Посполитої в першій воловині ХVІІ ст.
  9. Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання.
  10. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  11. Акти правозастосування, їх види
  12. Акти правозастосування.




Переглядів: 1410

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Критерії ефективності терапії безрецептурними лікарськими препаратами для усунення і профілактики вітамінної недостатності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.024 сек.