Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Відмінювання числівників

Числівники, нейтралізувавши успадковані від іменників і прикметників категорії роду і числа, виражають лише одну морфологічну категорію — категорію відмінка, тобто вони відмінюються.

Порівняно з іменниками і прикметниками числівники вирізняються розгалуженою системою відмінювання. В українській мові не відмінюються кільканадцять числівникових слів: пів, півтора, півтори, півтораста, мало, немало, чимало та здрібніло-пестливі форми двійко, двоєчко, трійко, четвірко, п'ятірко, шестірко, семірко, восьмірко.

За характером вираження відмінкових закінчень у числівників варто виокремити десять типів відмінкових парадигм: 1) відмінювання власне-кількісного числівника один {одна, одно /-є, одні); 2) відмінювання власне-кількісних числівників два, три, чотири; 3) відмінювання власне-кількісних числівників п'ять — тридцять, п'ятдесят— вісімдесят; 4) відмінювання власне-кількісних числівників сорок, дев'яносто, сто; 5) відмінювання власне-кількісних числівників двісті— дев'ятсот; 6) відмінювання власне-кількісних числівників нуль, тисяча, мільйон, мільярд, трильйон, квадрильйон; 7) відмінювання збірних числівників; 8) відмінювання дробових числівників; 9) відмінювання неозначено-кількісних числівників; 10) відмінювання складених числівників.

1. Власне-кількісний числівник один {одна, одно (одне), одні) відмінюється як займенник той {та, те, ті):

У родовому та орудному відмінках однини жіночого роду виступають дві

паралельні форми: однієї і одної, однією і одною.

2. Власне-кількісні числівники два, три, чотири мають такі відмінкові форми:

Морфонологічну особливість словозміни числівників три і чотири становить пом'якшення приголосного основи в родовому, давальному, орудному (крім форми чотирма) і місцевому відмінках. Числівник два тільки в називному і знахідному відмінках розрізняється за грамемами роду {два — форма чоловічого і середнього роду, дві — форма жіночого роду). В орудному відмінку числівники два, три мають флексію -ома, числівник чотири — флексію -ма. Форма знахідного відмінка числівників два, три, чотири буває різною залежно від семантичного розряду іменників, з якими поєднуються ці числівники: при назвах неістот форма знахідного відмінка тотожна формі називного відмінка, при назвах істот вона збігається з формою родового відмінка.

3. Власне-кількісні числівники п'ять — тридцять, п'ятдесят — вісімдесят відмінюються так:

Ця відмінкова парадигма охоплює найбільшу кількість числівників. Вирізнювальну ознаку парадигми становить наявність паралельних форм -ох, -ом і ‑и у родовому, давальному і місцевому відмінках. Домінують тепер вторинні відмінкові форми із флексіями -ох, -ом, які набувають дедалі більшого поширення під впливом відмінювання числівників два, три, чотири. Паралельні форми на -и в родовому, давальному і місцевому відмінках історично пов'язані з колишнім іменниковим відмінюванням. В орудному відмінку функціонують тільки вторинні паралельні форми з флексіями -ма і -ома. У знахідному відмінку числівників п 'ять — тридцять, п 'ятдесят — вісімдесят уживання форми, тотожної формам називного або родового відмінків, регульоване іменниковою морфологічною категорією істот/неістот, напр.: Ми привітаємо дев'ятьох ювілярів; Цього тижня хлопчик прочитав дев'ять книжок. Форма знахідного числівникового відмінка при іменниках-назвах істот закріпилася в її вторинному варіанті на -ох, а не на -и. Характерною ознакою словозміни складних числівників — назв десятків (п 'ятдесят — вісімдесят) є невідмінюваність їхнього першого складника: п'ятдесят, п'ятдесятьох (п'ятдесяти), п'ятдесятьом (п'ятдесяти)...

4. Власне-кількісні числівники сорок, дев'яносто, сто вирізняються з-поміж інших числівників найбільшою однотипністю відмінювання:

Ці числівники мають нульову флексію або флексію -о для називного, знахідного та кличного відмінків і флексію -а для решти відмінків.

5. Власне-кількісні числівники двісті— дев'ятсот відмінюються за таким зразком:

У складних числівниках — назвах сотень відмінюються обидві частини. Перша частина складних числівників двісті, триста, чотириста відмінюється як числівники два, три, чотири. У складних числівниках п'ятсот — дев'ятсот із двох паралельних відмінкових форм, які мають перші їхні (складних числівників) частини— числівники п'ять, шість, сім, вісім, дев'ять, закріпилася лише форма на -и. В орудному відмінку вживаються обидва варіанти флексій першої частини складних числівників п'ятсот— дев'ятсот: п'ятьмастами і п'ятьомастами, сьомастами і сімомастами.

6. Власне-кількісні числівники нуль, тисяча, мільйон, мільярд, трильйон, квадрильйон відмінюються як іменники відповідної відміни:

Числівник тисяча відмінюється як іменник першої відміни мішаної групи, числівники мільйон, мільярд, трильйон, квадрильйон — як іменники другої відміни твердої групи, числівник нуль — як іменник другої відміни м'якої групи. У давальному відмінку чоловічого роду однини вживаються паралельні закінчення ‑ові, -еві, -у, у місцевому відмінку чоловічого роду однини — паралельні закінчення -ові, -вві, -і.

7. Збірні числівники двоє, троє, четверо, п'ятеро, шестеро, семеро, восьмеро, дев'ятеро, десятеро, одинадцятеро — двадцятеро, тридцятеро, обидва, обидві, обоє мають такі відмінкові закінчення:

Збірні числівники двоє, троє, четверо (за винятком знахідного відмінка при іменниках — назвах неістот) мають форми відповідних власне-кількісних числівників. Збірні числівники п'ятеро— десятеро, одинадцятеро— двадцятеро, тридцятеро у непрямих відмінках також мають форми відповідних власне-кількісних числівників, до того ж у їхніх варіантах із флексіями -ох, -ом. У орудному відмінку вживані варіанти на -ма та -ома. Збірні числівники обидва, обидві, обоє в непрямих відмінках відмінюються за зразком числівника два і втрачають у цих відмінках диференціацію родової належності.

8. В аналітичних за будовою дробових числівниках перший компонент (чисельник) відмінюється за власне-числівниковою парадигмою, другий компонент (знаменник) — за прикметниковою:

У непрямих відмінках чисельника дробових числівників (за винятком знахідного відмінка) функціонують паралельні форми, як і в їхніх відповідниках — власне-кількісних числівниках. Знахідний відмінок чисельника у дробових числівниках збігається з називним (крім дробів з чисельником одна: одну третю, одну п'яту). Знаменник дробових числівників відмінюється як прикметник у множині. При чисельнику, що має форми називного, знахідного і кличного відмінків, знаменник виражений формою родового відмінка (три п'ятих, шість сьомих, вісім дев'ятих). В інших випадках відмінкові форми чисельника і знаменника збігаються (трьох п'ятих, трьом п'ятим, трьома п'ятими, (на) трьох п'ятих; шістьох сьомих, шістьом сьомим, шістьма сьомими, (на) шістьох сьомих). Виняток становлять тільки дробові числівники з чисельником одна, де знаменник завжди стоїть в однині і послідовно збігаються відмінкові форми чисельника і знаменника (одна сьома, однієї (одної) сьомої, одній сьомій, одну сьому, однією (одною) сьомою, (на) одній сьомій, одна сьома).

Змішаним дробовим числівникам притаманне відмінювання всіх їхніх складників:

9. У невеликій групі неозначено-кількісних числівників можна вирізнити три сукупності відмінкових закінчень: числівники кілька, декілька відмінюються як власне-кількісний числівник два; числівники багато, небагато —як власне-кількісні числівники три, чотири; числівники кільканадцять, стонадцять, кількадесят — як власне-кількісний числівник п'ять:

10. У власне-кількісних складених числівниках відмінюються всі їхні складники як відповідні прості або складні числівники:

Відмінкові характеристики числівників у сучасній українській літературній мові іноді зазнають певних модифікацій. Числівники можуть утрачати словозміну або в певних синтаксичних позиціях, або в певних стилях мовлення.

У сучасному писемному мовленні закріпилися словосполуки на зразок Ярмарок-2000, Бієнале-2001, Олімпіада-2002, АН-140, у яких числівники втратили відмінкові форми. Ці словосполуки витіснили сполуки іменників з означальними словами — порядковими прикметниками. Виконуючи функції порядкових прикметників, кількісні числівники, на противагу прикметникам, в зазначених позиціях не відмінюються. У сполуках типу Ярмарок-2000, Бієнале-2001 на відмінкову форму вказує опорний іменник, тоді як в абревіатурних сполуках (АН-140, Експо-2001) показник відмінка не виражено. Кількість словосполук із невідмінюваними числівниками в сучасній українській літературній мові збільшується, чому сприяють як позамовні чинники (модифікація тих самих предметів — АН-24, АН-70, АН-140), так і власне-мовні причини (оскільки такі конструкції мають відчутну перевагу — конденсованість позначення предмета, явища тощо).

Числівники втрачають відмінювання також у певних стилях мовлення. Наприклад, у мовленні математиків трапляються випадки невідмінювання числівників у реченнях типу Два плюс три дорівнює п'ять замість Два плюс три дорівнює п'ятьом.

 


Читайте також:

  1. Відмінювання займенників різних семантико-граматичних розрядів
  2. Відмінювання іменників другої відміни. Особливості поділу на групи іменників з основою на –р. Особливості відмінкових закінчень іменників другої відміни родового відмінка.
  3. Відмінювання різних розрядів числівників
  4. ВІДМІНЮВАННЯ ЧИСЛІВНИКІВ
  5. Методика вивчення відмінювання іменників
  6. Написання і відмінювання власних особових назв
  7. ОСОБЛИВОСТІ ВЖИВАННЯ ЧИСЛІВНИКІВ У ДІЛОВОМУ МОВЛЕННІ
  8. Особливості функціонування числівників у діловому мовленні. Сполучення числівників з іменниками.
  9. Поділ іменників І відміни за групами. Відмінювання іменників І відміни.
  10. Провідміняйте числівниквісім, восьмий. Порівняйте відмінкові форми числівників.
  11. Розмежування числівників та інших слів з кількісним значенням




Переглядів: 26055

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Відмінювання різних розрядів числівників | Синтак­сичні функції числівників

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.