МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Трудомісткість продукції
До основних показників діяльності підприємства і його підрозділів належить трудомісткість продукції, яка виражає величину затрат живої праці (робочого часу) на виробництво продукції в натуральному виразі. Розрізняють такі види трудомісткості: Технологічна трудомісткість (Тт), яка включає всі затрати праці основних робітників — як відрядників, так і почасовиків:
Тт = Тв + Тп,
Тп — затрати праці основних робітників-почасовиків. Трудомісткість обслуговування виробництва (Тоб) включає всі затрати праці допоміжних робітників. Виробнича трудомісткість (Твир) — це всі затрати праці основних і допоміжних робітників. Твир = Тт + Тоб. Трудомісткість управління виробництвом (Ту) включає затрати праці керівників, професіоналів, фахівців і технічних службовців. Повна трудомісткість (Т) — це трудові затрати всіх категорій промислово-виробничого персоналу: Т = Тт +Тоб+ Ту; або Т = Тв +Тп + Тоб + Ту; або Т = Твир + Ту. За характером і призначенням розрізняють нормативну, фактичну й планову трудомісткості. Нормативна трудомісткість визначає затрати праці на виготовлення одиниці продукції або виконання певного обсягу робіт, розраховані згідно з чинними нормами. Фактична трудомісткість виражає фактичні затрати праці на виготовлення одиниці продукції або певного обсягу роботи. Планова трудомісткість — це затрати праці на одиницю продукції або виконання певної роботи з урахуванням можливої зміни нормативної трудомісткості шляхом здійснення заходів, передбачених комплексним планом підвищення ефективності виробництва. Між показниками виробітку і трудомісткості продукції існує обернено пропорційна залежність: В = 1 : Т; Т = 1 : В, де В — виробіток продукції за одиницю часу; Т — трудомісткість одиниці продукції. Від величини трудомісткості, яка є виразом затрат праці, її організації і зумовлює рівень продуктивності, залежить багато техніко-економічних показників роботи підприємства.
Питання для самоконтролю: 1. У чому полягає суть нормування праці та його взаємозв'язок з організацією праці, виробництва? 2. Назвіть мету і основні завдання нормування праці на сучасному етапі. 3. Охарактеризуйте систему норм праці та сферу їх застосування. 4. У чому полягають завдання аналізу трудового процесу? 5. Як класифікуються затрати змінного робочого часу? 6. Охарактеризуйте структуру затрат робочого часу та сфери застосування з метою аналізу. 7. Наведіть основні причини нерегламентованих перерв та простоїв устаткування. 8. Охарактеризуйте методи безпосередніх вимірів та моментних спостережень. 9. Що є об'єктом і метою проведення хронометражних спостережень? 10. Назвіть основні види і сфери застосування фотографії робочого часу. 11. Чим визначається загальна норма робочого часу і які основні чинники впливають на її величину? 12. Чим відрізняються і коли застосовуються норми штучного та штучно-калькуляційного часу? 13. У чому різниця між «нормою праці» та «трудовим нормативом»? 14. У чому полягає сутність нормативних матеріалів і яка їх роль при встановленні норм часу? 15. Наведіть класифікацію норм праці і охарактеризуйте її. 16. Назвіть види норм затрат робочого часу за ступенем обґрунтування. 17. Назвіть методи встановлення норм і дайте їм характеристику. 18. Охарактеризуйте сутність і значення нормативних матеріалів. 19. Охарактеризуйте сутність трудомісткості та її значення в системі техніко-економічних показників діяльності підприємства.
ТЕМА 5 Читайте також:
|
||||||||
|