Найбільш узагальнюючим показником собівартості продукції, що виражає її прямий зв’язок із прибутком, є рівень витрат на 1 грн. товарної продукції:
.
Рисунок 2.10 – Взаємозв’язок факторів, що визначають рівень витрат на 1 грн. товарної продукції
Безпосередній вплив на зміну рівня витрат на 1 грн. товарної продукції роблять фактори, які перебувають із ним у прямому функціональному зв’язку: зміна обсягу випущеної продукції, її структури, зміна рівня цін на продукцію, зміну рівня питомих змінних витрат, зміна суми постійних витрат. Схема факторної системи витрат на 1 грн. товарної продукції представлена на рис.2.10.
Вплив факторів першого рівня на зміну витрат на 1 грн. товарної продукції розраховується способом ланцюгових підстановок за даними табл.2.16 і за даними про випуск товарної продукції:
Товарна продукція:
а) за планом: ;
б) фактично при плановій структурі й планових цінах:
;
в) фактично за цінами плану: ;
г) фактично: .
Якщо витрати на 1 грн. товарної продукції (В3) представити у вигляді
, (6.5)
то аналіз проводиться методом ланцюгових підстановок і його алгоритм аналогічний алгоритму проведення факторного аналізу матеріалоємності.
Щоб установити, як ці фактори вплинули на зміну суми прибутку, необхідно абсолютні прирости витрат на 1 грн. товарної продукції за рахунок кожного фактора помножити на фактичний обсяг реалізації продукції, виражений у планових цінах (табл.2.18).
Таблиця 2.18 – Порядок розрахунку впливу факторів на зміну суми
прибутку
Фактор
Формула розрахунку впливу фактора
Обсяг випуску товарної продукції
Структура товарної продукції
Рівень змінних витрат на одиницю продукції
Зміна суми постійних витрат
Зміна рівня відпускних цін
Разом
У процесі аналізу проводять також порівняння витрат на 1 грн. товарної продукції в динаміку й, якщо є можливість, порівняння зі середньгалузевим показником.