Закономірні криві лінії другого порядку (коло, еліпс, парабола, гіпербола) найширше застосовують при конструюванні виробів криволінійної форми. Це пояснюється простотою їх побудови і аналітичного виразу, а також відсутністю на них більшості особливих точок. Такі криві ще називаютьконічними перерізами, оскільки їх можна одержати при перерізі прямого конуса обертання площиною, рис. 8. Залежно від положення січної площини відносно елементів конуса (ось обертання i, прямі твірні лінії, основа) в перерізі утворюються такі фігури:
Рис. 8.
- коло, якщо січна площина перпендикулярна осі обертання конуса i, тобто паралельна його основі, рис. 8а;
- трикутник, якщо січна площина проходить через вершину конуса, рис. 8б;
- еліпс, якщо січна площина не паралельна жодній твірній, тобто перетинає всі твірні конуса, рис. 8в;
- парабола, якщо січна площина паралельна будь-якій одній твірній конуса, рис. 8г;
- гіпербола, якщо січна площина паралельна осі обертання конуса i, тобто двом його твірним, рис. 8д.
Еліпсомназивається множина точок площини, сума відстаней від кожної з яких до двох даних точок F1 , F2 (фокусів) є величиною сталою і дорівнює 2а, рис. 9а. Відстань між фокусами 2с називається фокусною. Рівняння еліпса (2) має вигляд:
, (2)
де .
Рис.9.
Гіперболоюзветься множина точок площини, різниця відстаней яких до двох даних точок F1 , F2 (фокусів) є величиною сталою і дорівнює 2а, рис. 9б. Точки A1 і A2 – вершини гіперболи. Вона має дві осі (x - дійсна, y - уявна) та дві асимптоти – прямі, на яких лежать невласні точки гіперболи. Рівняння гіперболи (3):
, (3)
де .
Параболоюназивається крива, кожна точка якої розміщена на однаковій відстані від заданої прямої (директриси) і від фокуса F, рис. 9в. Рівняння параболи (4) в декартових координатах:
, (4)
де P – відстань від фокуса F до директриси – параметр її форми.
Коломназивається множина точок площини, кожна з яких рівновіддалена від однієї точки, яка називається центром. Відстань від центра до кожної точки називається радіусом R кола. Рівняння кола(5) в прямокутній системі координат, початок якої суміщено з центром кола має вигляд:
, (5)
де R – радіус кола – параметр його форми.
Для задання алгебраїчної кривої третього порядку потрібно дев’ять параметрів, для кривої четвертого порядку - чотирнадцять.