Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОБНИЦТВА ЦУКРУ

1. Характеристика властивостей цукровмісної сировини

2. Технологічна схема виробництва цукру-піску

Сучасна технологія виробництва цукру-піску з цукрових буряків та іншої цукросировини включає ряд хімічних, фізико-хімічних та фізичних способів переробки. За енергоємністю та вартістю паливно-енергетичного комплексу цукрове виробництво займає одне з перших місць у харчовій промисловості.

На найважливіших етапах технологічного процесу цукрового виробництва існують певні резерви: зменшення втрат цукрових буряків при збиранні та зберіганні; зниження середнього показника споживання палива на переробку буряків; збільшення коефіцієнта одержання цукру; поліпшення науково-технічного забезпечення галузі (створення нових технологічних прийомів та більш досконалого обладнання) і т. д.

 

1. ХАРАКТЕРИСТИКА ВЛАСТИВОСТЕЙ ЦУКРОВМІСНОЇ СИРОВИНИ

Сировиною для отримання цукру є рослини-цукроноси, що містять цукрозу. До найбільш поширених цукроносів належать: цукрові буряки, цукрова тростина, цукрове сорго, цукрова кукурудза, цукровий клен, цукрова пальма, ріжкове дерево.

Цукрові буряки — основна в нашій країні сировина для цукрового виробництва. За ботанічними ознаками вони належать до ро­дини маренових.

Цукрові буряки — рослина дворічна: протягом першого року виростає коренеплід із розеткою прикореневих листків, на другому році з висаджених коренеплодів зростає квітоносне стебло, висота якого становить 1,5—2,0 м. По досягненні зрілості плоди зроста­ються та утворюють насіннєві клубочки («насіння»). Цукор виробляють з коріння буряків першого року їхнього розвитку.

Переважна більшість вирощених бурякових коренів надходить на цукрові заводи для виробництва цукру, а деяка частина заклада­ється в кагати для їх подальшої висадки та отримання бурякового насіння. Залежно від призначення коріння поділяється на фабричне (для переробки на цукор) та маточне (для виробництва насіння).

Урожайність цукрових буряків в Україні коливається у межах 250—320 ц/га. Цей показник залежить переважно від якості насін­ня, земельних угідь, погодних умов та догляду за посівами.

За несприятливих метеорологічних умов, порушенні термінів висіву насіння та агротехнічних прийомів обробки цукрові буряки в перший рік свого розвитку дають квітоносні втечі, а іноді й плодоносять. Такі буряки називають квітушними. У коренеплодах таких буряків відбувається деревеніння клітинних стінок з утворенням підвищеної кількості лігніну. Такі коренеплоди погано ріжуться в стружку, оскільки через підвищену волокнистість опір різанню у них у 3—5 рази більший, ніж у звичайних коренеплодів.

Коренеплід цукрових буряків першого року розвитку має грушовидну, веретеноподібну форму, в ньому розрізняють голівку, шийку, власне корінь та хвостик. З двох боків коренеплоду по спіралі розташовані борозенки, з яких ростуть корінці з кореневими волосками. Корінці пронизують ґрунт на площі близько 1 м2, досягаючи глибини 2,5 м. Така могутня коренева система забезпечує життєстійкість буряка в посушливу пору.

Покритий коренеплід захисним поверхневим шаром (перидермою). Основна тканина (паренхімна) складається з клітин, заповнених буряковим соком. Паренхімну тканину пронизують судинні пучки, які розташовані у вигляді концентричних кіл і додають коренеплоду механічну міцність.

Вміст сухих речовин у коренеплоді цукрового буряка коливаєть­ся в межах 20—25 %, цукрози — 14—18 %. Практично вся цукро­за та частина нецукрів розчинені в клітинному соку. Масову концентрацію бурякового соку в цукрових буряках називають соковим коефіцієнтом.

Синтез цукрози в буряках — процес дуже складний. Разом з син­тезом цукрози утворюються інші органічні речовини, переважно органічні кислоти. Тому свіжий буряковий сік має кислу реакцію (рН від 6,2 до 6,7). Крім того, в коренях цукрових буряків накопичуються і неорганічні з'єднання (з калієвих, натрієвих та фосфорних добрив, які вносять для підживлення буряків).

Вміст цукрози в буряках може коливатися від 15 до 22 %, в середньому становить 17,5 %. З 75 кг води, що утримується в 100 кг

цукрових буряків, 3 кг міцно утримується колоїдами, а 72 кг є розчинником для цукрози (17,5 кг) та нецукрів (2,5 кг). Таким чином, кількість нерозбавленого соку в 100 кг буряка — 92 кг (17,5 + 2,5 + 72).

Як сировина для переробки коренеплоди цукрових буряків ма­ють низку властивостей — фізичних, фізико-хімічних, хімічних, біохімічних, мікробіологічних, а також технологічних (рис. 3.1).

Такі фізичні властивостібуряків, як розмір і форма, залежать від якості садивного матеріалу, умов вирощування. Найбільш при­йнятною в переробці вважають круглу форму коренеплодів однорі­дних розмірів. Тургор кореня вказує на його свіжість, здатність різатися встружку, чинити опір інфекціям.

Структура тканин визначається насамперед її дерев'янистістю. Дуже дерев'янисте коріння погано ріжеться в стружку.

Співвідношення м'якуша та соку значно коливається залежно від сорту буряка, агротехніки, зрілості, метеорологічних умов і т. д. М'якуш у корені та периферійних частинах найбільшою мірою гід-ратований. Високий вміст м'якуша зумовлює високу опірність буряків при різанні, високий вихід жому, низьку кількість вільно­го соку. Близько половини сухих речовин м'якуша становлять пек­тинові речовини, які можуть перейти з бурякової стружки в сік. Тому бажаною є підвищена кількість соку в коренеплоді.

Фізико-хімічні властивості цукрових буряків характеризуються здатністю цукру до дифузії, яка залежить від молекулярної ваги дифундуючої речовини (чим менше молекулярна вага, тим вище швидкість дифузії), від здатності білків протоплазми до згортання (внаслідок денатурації білків при певних температурах підвищуєть­ся проникливість клітинних стінок, дифузія речовин через таку пористу перегородку полегшується).

Висока водоутримуюча здатність коренів сприяє збереженню необхідного фізичного стану сировини, з якої отримують якісну стружку при певній зрізуваності коренів.

Хімічні властивостіцукрових буряків залежать від їх хімічно­го складу, який подано на рис. 3.2.

Вміст цукрози в буряках, виражений у відсотках до його маси, визначає цукристість буряка. Кількість цукрози в різних частинах коренеплоду дуже нерівномірна. Найменший її вміст — у голівці, середній — у хвості, найбільший — у середній частині коренеплоду. У прямій залежності від вмісту цукрози в корені знаходиві».м вихід кристалічного цукру при переробці свіжих буряків. Отже, чим вище вміст цукрози в буряках, тим більший вихід цукру в кри­сталічному вигляді.

До нецукрів відносять усі речовини, крім цукрози, — целюлозу, геміцелюлози, протопектин, білки, лігнін, сапонін (нерозчинні речовини), а також аміноз'єднання, інвертний цукор, безазотисті органічні кислоти, пектин, зольні з'єднання та інші (розчинні речови­ни). Деякі нецукри містяться як в соці, так і в нерозчинному м'якуші. Наприклад, найбільш білкових речовин у буряковому соці, але ча­стина їх пов'язана з пектиновими речовинами та геміцелюлозами м'якуша. З м'якушем пов'язано також до 60 % сапоніну, інша його частина розчинена у соці.

Редукуючі речовини (інвертний цукор) знаходяться в спілих бу­ряках у невеликій кількості (0,05—0,2 % до ваги буряка). Подаль­ше їх накопичення відбувається під дією кислот, а також внаслідок протікання біохімічних процесів. Небажана дія редукуючого цукру полягає в тому, що на стадії дефекації швидко розкладається, утво­рюючи кислоти, які не осаджуються, а переходять у розчин у ви­гляді кальцієвих солей, підвищуючи забарвленість соку.

Велика частина азотистих речовин під дією вапна та при нагрі­ванні легко видаляється із соку. Однак деякі з них, зокрема аміно­кислоти та бетанін, шкідливо впливають на процес переробки, заважають кристалізації цукрози. Вони погано видаляються з соку та залишаються в ньому після очищення.

Пектинові та білкові речовини, що знаходяться в колоїдному стані, затримують фільтрацію та ускладнюють циркуляцію проду­ктів в апаратах, кристалізацію та центрифугування утфеля.

Мінеральні нецукри (зола) також мають негативне значення для переробки буряків, оскільки підвищують розчинність цукрози.

Сапоніни сприяють сильному піненню соку, а також води в мий­ному відділенні.

Біохімічні властивості коренеплодів зумовлені їх ферментним складом. Ферменти можуть активізувати гідроліз цукрози з утво­ренням глюкози та фруктози, тобто сприяти накопиченню інвертно-го цукру.

Стійкість м'якуша до гідролізу особливо помітно порушується при зміні мікробіологічних властивостей буряків, а саме при по­разці буряків мікроорганізмами. Крім того, різноманітні хвороби буряків, придбані в процесі зростання, погіршують подальше збе­рігання та ускладнюють переробку коренів у свіжому вигляді — прямо з поля.

Буряковий сік є сприятливим середовищем для швидкого роз­множення мікроорганізмів, що використовують цукрозу як пожив­ний субстрат. У соці є необхідні для розвитку мікроорганізмів амінокислоти, ростові речовини та мінеральні солі. Тому однією з істотних якостей буряка є мінімальний вміст у ньому грибної або бактеріальної мікрофлори.

Перераховані загальні властивості цукрових буряків істотно впливають на формування його технологічних властивостей.

 

Отже, структура м'якуша, його дерев'янистість визначають зрізуваність кореня, еластичність та стисливість стружки.

Доброякісність коренеплодів (отже, й чистота бурякового соку) залежить від співвідношення концентрації цукрози до всіх сухих речовин у продукті.

Фізичний стан кореня визначають наявністю нормального тур-гора та відсутністю захворювань.

Коефіцієнт дифузії, або здатність віддавати цукрозу, у здорових буряків вищий, ніж у хворих коренеплодів.

Рівень лужності соку та сиропів залежить від хімічного складу буряків. Підвищують його аміди, редукуючі речовини, магній, каль-

цій, амінокислоти; знижують — щавлева та фосфорна кислоти, пектин, білок та інші речовини.

При зниженні лужності збільшується кількість кальцієвих солей, а при підвищенні — погіршується кристалізація утфеля.

Існують такі вимоги до цукрових буряків як сировини цукробу­рякового виробництва:

• максимальний вміст цукрози в коренях та висока продуктив­ність збирання цукру з гектара;

• відсутність масової квітчастості та дерев'янистості тканин, легка зрізуваність;

• максимальне наближення форми кореня до округлої, підвищен­ня вмісту цукру в хвостовій та головній частинах;

• мінімальна біологічна та фізіологічна активність;

• хороша водоутримуюча здатність та морозостійкість;

• стійкість до захворювань;

• доброякісність бурякового соку;

• мінімальна кількість колоїдів з максимальною коагулюючою

здатністю;

• мінімальна кількість шкідливого азоту, розчинної золи та ін-

вертного цукру. Поряд з оцінкою технологічних властивостей буряків велику увагу приділяють фізико-хімічним особливостям продуктів його переробки. Це показники виробничого достоїнства цукрових бу­ряків: швидкість і характер осаду нецукрів при очищенні, швид­кість і коефіцієнт фільтрації, швидкість кристалізації цукрози, кольоровість та каламутність продуктів, їх в 'язкість, поверхне­ве натягнення та ін., які залежать як від основних властивостей ко­ренеплодів, так і від встановлених режимів переробки цукрових

буряків.

Крім цукрових буряків, існують інші джерела отримання цукро­зи.

Цукрова тростина відноситься до сімейства злакових. Для ус­пішного її зростання потрібні вологий клімат, висока температура повітря, вологий, але не заболочений ґрунт. Тому тростину вирощу­ють у тропічних країнах. Висаджену тростину після досягнення зрілості збирають, а слідом за збиранням від кореневищ починають зростати нові ростки. Таким чином, урожай знімають 4—5 років, а на окремих ділянках — до 20 років. Середній хімічний склад трос тини в %: вода — 74,5, цукроза — 12, фруктоза — 0,9, глюкоза — 0,6, клітковина та інші поліцукриди — 10, зола — 0,5, азотисті ре­човини — 0,4, жири та віск — 0,2, пектин — 0,2, органічні кисло­ти — 0,2.

Цукрове сорго — посухостійка злакова культура, яка добре роз­вивається у південних районах України. Максимальне накопичен­ня цукрози у стеблах збігається з дозріванням зерна. Тому сорго дає урожай не тільки стебел, але й зерна. Кількість води у стеблах — 66 %, цукрози — 11 %, редукуючих цукрів — 3 %, клітковини — 7 %, крохмалю — 5 %, білку — 3 %, камеді — 3 %, пектинових ре­човин — близько 1 %, зольних елементів — також близько 1 %.

Цукровий клен поширений у США, Канаді, деякі його види ро­стуть в Україні та на Кавказі. Кленовий сік добувають під час вес­няного руху соків (з лютого до квітня). Для добування соку в дереві просвердлюють отвір діаметром 10—12 мм та глибиною ЗО—40 мм і вставляють в нього трубочки. Збір соку триває ЗО—40 днів. Одне дерево дає 45—90 л соку.

2. ТЕХНОЛОГІЧНА СХЕМА ВИРОБНИЦТВА ЦУКРУ

Технологічна схема переробки цукрових буряків наведена на рисунку 3.3. На бурякоприймальному пункті приймання цукрових буряків здійснюють відповідно до певних вимог (табл. 3.1.).

До загальної забрудненості буряків відносять землю, камені, сухе листя, бур'яни, побічні корінці та хвостики діаметром менше 1 см, зелену масу. Підв'ялими коренеплодами вважають ті, у яких знижений тургор, порушені природна твердість та крихкість, хво­стики згинаються без відломлювання.

Якість буряків у кагатах залежить не тільки від їх початкового стану, але й від умов зберігання. Оптимальними при зберіганні бу­ряків вважають: температуру 0—2°С, відносну вологість повітря в кагатах — 90—95 %, вміст кисню — 18—20 %, вміст діоксиду ву­глеводу — 0,18—0,20 %.

Для запобігання підморожування буряків бокові поверхні кага-тів середнього та тривалого термінів зберігання вкривають тепло­ізоляційними матеріалами. Підморожені буряки непридатні для збе­рігання, оскільки при відтаванні вони швидко загнивають і погано переробляються.

 

 


У процесі зберігання буряк дихає як аеробно, так і анаеробно. На процес дихання витрачаються запаси власних поживних речовин (в основному — цукор). Найбільш важливим показником, що хара­ктеризує втрати вуглеводів, є інтенсивність дихання (кількість діо-ксиду вуглеводу, що виділяється на одиницю сухої речовини за оди­ницю часу, наприклад 1 мл С02 на 2 кг буряків за 1 годину).

На інтенсивність дихання впливають:

• температура повітря (з її підвищенням дихання прискорюєть­ся);

• відносна вологість повітря (чим вище цей показник, тим інте­нсивніше дихання коренеплодів);

• газовий склад навколишнього середовища (присутність кисню стимулює аеробне дихання, а накопичення вуглекислого газу сприяє анаеробному диханню);

• розмір коренеплодів і питома площина їхніх поверхонь (чим вони більші, тим активніше дихання);

• фізичний стан коренеплодів (у здорових інтенсивність дихан­ня менше);

• наявність механічних ушкоджень (вони посилюють дихання);

• хімічний склад коренеплодів та ін.

Буряки, що надходять на цукровий завод з полів або бурякоприй-мальних пунктів, вивантажують у бурячну або на сплавний майдан­чик, які призначені для безперервного постачання виробництва буряком і створення одно-дводобового запасу.


Читайте також:

  1. D) оснащення виробництва обладнанням, пристроями, інструментом, засобами контролю.
  2. Абстрактна модель оптимального планування виробництва
  3. Автоматизація виробництва
  4. Аграрна сфера виробництва та її особливості
  5. Альтернативні варіанти виробництва при повній зайнятості ресурсів
  6. Альтернативні можливості виробництва масла і тракторів
  7. Альтернативні можливості виробництва масла та гармат.
  8. Альтернативні можливості виробництва масла та гармат.
  9. Аналіз беззбитковості для багатономенклатурного виробництва
  10. Аналіз виробництва продукції рослинництва.
  11. Аналіз виробництва продукції тваринництва.
  12. АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА ТА РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ




Переглядів: 10314

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Дозвольте я коротко проіллюструю Вам наше майбутнє | Підготовка буряків до дифузійного процесу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.