Торговельна система СОТ допомагає здійсненню торгівлі і забезпечує країни конструктивним і справедливим механізмом для врегулювання суперечок з торгових питань, тим самим створюючи і зміцнюючи міжнародну стабільність і співробітництво.
Яскравим прикладом впливу торгівлі на міжнародну безпеку є торгова війна 1930-х років, коли країни змагалися у зведенні протекціоністських торгових бар'єрів. Це збільшило Велику депресію і зіграло визначну роль у розв'язанні Другої світової війни.
Повторення передвоєнної напруги у торгівлі після Другої світової війни в Європі удалося уникнути через розвиток міжнародного співробітництва у торгівлі вугіллям і чорними металами в рамках Європейського об'єднання вугілля і стали, що слугувало основою для створення в майбутньому Європейського Союзу. У світовому масштабі було засновано Генеральну угода з тарифів і торгівлі (ГАТТ), перетворену у 1995 році у Світову організацію торгівлі (СОТ).
Система довела свою життєздатність, тому що політичний конфлікт між країнами із сформованими стабільними торговими відносинами менш ймовірний. Крім того, люди, які більш забезпечені і благополучні, виявляють меншу схильність до конфліктів.
Система ГАТТ/СОТ, у якій угоди укладають шляхом консенсусу в результаті переговорів і правила угод неухильно виконуються, також є важливим інструментом зміцнення довіри. Коли уряд упевнений у тому, що інші країни не піднімуть свої торгові бар'єри, у нього не виникає спокуси зробити те ж саме. Держави також будуть набагато більш готові до співробітництва одна з одною, і це дозволить уникнути ситуацій, подібних до торгової війни 1930-х років.