Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Технічні канали витоку інформації

Проблема надійного, ефективного ЗІ від витоку в сучасних умовах з використанням різних технічних засобів дуже актуальна, що зумовлено різними причинами, пов'язаними як із загальним технічним прогресом в усьому світі, так і внутрішніми політичними, економічними і соціальними факторами. Сьогодні має місце підвищена уразливість інформації, оброблюваної, переданої, прийнятої, що копіюється, відображуваної і т. ін. із застосуванням засобів і систем обчислювальної техніки, зв'язку, звуко- і відеозапису, звукопідсилення мови, телевізійної і множної техніки та інших технічних засобів і систем, якими в даний час інтенсивно оснащуються будь-які державні і комерційні структури, а також підвищена вразливість мовної інформації, яка циркулює в різних службових приміщеннях, і візуальної інформації, зафіксованої у всіляких документах, що є насамперед наслідком бурхливого розвитку як самих перерахованих засобів і систем, так і методів і засобів перехоплення цієї інформації. Сучасні засоби перехоплення інформації дають змогу на відстані в десятки і сотні, а іноді й більше метрів реєструвати різної природи побічні інформативні сигнали (випромінювання в навколишній прос-Т1Р і наведення на різні фізичні об'єкти), що виникають при роботі зазначених вище технічних засобів, і за результатами цієї реєстрації відновлювати оброблювану, передану, прийняту, копійовану інформацію. Побічні інформативні сигнали можуть бути віброакустичними (звукові коливання в будь-якому звукопровідному матеріалі, у повітрі),

електромагнітними. Але в будь-якому випадку вони жорстко пов'язані з інформаційними фізичними процесами, що відбуваються в технічних засобах при їх функціонуванні.

Інформацію можна одержувати не тільки шляхом перехоплення побічних інформаційних сигналів, а й за результатами прямої реєстрації сигналів, що циркулюють в інформаційних ланцюгах технічних систем (насамперед у лініях зв'язку). Реалізувати засоби перехоплення тут, як правило, легше, ніж для випадків побічних випромінювань і наведень.

Для несанкціонованого одержання інформації, оброблюваної, переданої і т. ін. за допомогою технічних засобів, можуть використовуватися і спеціальні технічні пристрої активного перехоплення, що на відміну від засобів пасивного перехоплення самі створюють певні робочі сигнали. На них впливають сигнали, що циркулюють в інформаційних ланцюгах технічних засобів, чи побічні інформаційні сигнали, що виникають при функціонуванні цих засобів. У результаті виникає більш складний «небезпечний» сигнал, що є також інформативним, він фіксується, і за ним відновлюється інформація, носієм якої він є (звичайно, за допомогою спеціального приймального пристрою).


Рис. 2

Оскільки канали витоку інформації, що утворюються при розглянутому перехопленні, пов'язані з тим чи іншим технічним засобом -джерелом інформації, а для їх створення використовуються технічні засоби перехоплення, вони називаються технічними каналами витоку інформації. До такого роду каналів належить також перехоплення мовної інформації, тобто інформативних акустичних

чи віброакустичних сигналів, створюваних людиною, а крім того, перехоплення візуальної інформації з різних документів, але тільки у випадку використання для цих цілей технічних засобів. Тут також можливе як пасивне, так і активне перехоплення. Найбільш розповсюджені основні технічні канали витоку інформації можна класифікувати за такою схемою (рис. 2). Під терміном «канали витоку інформації за рахунок інформативних побічних електромагнітних випромінювань і наведень» розуміється кілька типів технічних каналів витоку інформації. Вони відрізняються фізичними явищами, через які інформативні сигнали надходять у середовище їх поширення і з якого вони потім перехоплюються, а за ними відновлюється інформація, оброблювана за допомогою даного технічного пристрою.

Такі канали можуть виникати за рахунок сигналів:

• викликаних паразитними інформативними електричними і магнітними полями розсіювання самих технічних засобів;

• викликаних паразитними інформативними сигналами, наведеними в різні струмопровідні середовища;

• викликаних паразитною модуляцією інформативними сигналами високочастотних генераторів.

При роботі деяких технічних засобів поряд з електромагнітними полями розсіювання можуть виникати інформативні акустичні і вібраційні поля, що, поширюючись в навколишньому просторі чи по твердих конструкціях, можуть впливати на елементи і вузли інших технічних пристроїв. Під впливом таких полів у цих елементах створюється інформативний сигнал, що за наявності підключених до них ліній створює умови витоку інформації. Розглянемо деякі приклади.

Телефонний апарат, навіть якщо його трубка знаходиться на відведеному їй місці (розмова в даний момент не здійснюється), може служити причиною виникнення каналу витоку інформації, тому що в його складі є дзвінок виклику і телефон. В останніх пристроях під впливом акустичного поля індукується електромагнітне поле інформативного сигналу.

Аналогічні властивості можуть мати також елементи інших технічних засобів (елементи електричних годинників, електродинамічні гучномовці, деякі датчики пожежної та охоронної сигналізації).

Таким чином, перехоплення конфіденційних розмов може здійснюватися за допомогою подібних технічних пристроїв. У найпростішому варіанті створюється прихована провідна лінія (чи використовується вже існуюча лінія), до якої підключається мікрофон, часто постачений підсилювачем і фільтром. Мікрофон приховано розміщується усередині (поблизу) цього приміщення. Крім мікрофонів, що реагують на коливання повітря, існують мікрофони, що сприймають коливання будівельних конструкцій будинку, що виникають унаслідок коливань повітря при розмовах. Ці мікрофони, які називаються стетоскопами, використовуються для підслуховування крізь стіни, двері і т. п.

Нині існують дуже ефективні оптичні системи, що дозволяють з космосу (з відстані близько сотні кілометрів) розрізняти навіть номерні знаки автомобіля, тому сфотографувати документ із відстані декількох сотень метрів не є великою проблемою.

Найдорожчими засобами перехоплення мови є лазерні системи, Що забезпечують посилання зондувального сигналу на скло вікон.

Скло під дією коливань повітря, викликаних розмовою, вібрує, що легко вловлюється на відстані кількох сотень метрів лазерним променем і розшифровується.

Технічні закладки («жучки») являють собою малогабаритні прилади для збору і передачі на досить великі відстані як інформації, оброблюваної технічними пристроями (апаратурні закладки), так і мовної інформації зі службових приміщень (речові закладки). Найпростіші речові закладки мають три основні елементи: мікрофон, радіопередавач, джерело живлення. Завдяки останнім досягненням електроніки вони можуть мати зовсім мініатюрні розміри, що дозволяє досить успішно їх приховувати: апаратурні - на монтажних платах, а речові - в авторучках, посуді, елементах одягу, будівель, меблів і т. ін. Наприклад, відомий випадок, коли подібна закладка (підкупленим заздалегідь лікарем) під час лікування була вмонтована в зуб людини, яка займала досить високу посаду в фірмі. Є цілий ряд способів маскування їх роботи, суть кожного зрозуміла з їх назви:

• імпульсний режим передачі інформації;

• режим стрибкової зміни частоти передачі інформації;

• зменшення потужності передачі інформації до допустимої межі;

• розміщення частоти передачі поряд із частотою потужної радіостанції;

• дистанційне управління передачею інформації.

Слід зазначити, що на сьогодні завдання виявлення технічних закладок не вирішене. Це означає, що навіть після ретельної перевірки об'єкта за спеціальними методиками та за допомогою високоякісної сучасної апаратури не можна бути впевненим, що технічних закладок немає.


Читайте також:

  1. Або зі зберігання інформації та забезпечення доступу до неї, за умови, що ця особа не могла знати про незаконність розповсюдження інформації.
  2. Алгоритм надання провізором належної інформації про безрецептурний ЛП під час здійснення фармацевтичної опіки при симптоматичному лікуванні уражень шкіри
  3. Алгоритми захисту цифрової просторової інформації
  4. Алфавітний підхід до вимірювання кількості інформації.
  5. Аналіз зовнішньої інформації
  6. Аналіз інформації та постановка задачі дослідження
  7. Аналіз та інтерпретація інформації
  8. Аналіз та компонування інформації для проекту
  9. Аналіз та узагальнення отриманої інформації.
  10. Аналіз якості виробничої інформації
  11. Аналітико-синтетична переробка інформації
  12. Аналітична обробка інформації вузлами інформаційно-аналітичної функціональної підсистеми МОЗ України і питань НС.




Переглядів: 2938

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сервісні служби захисту | Методи та види несанкціонованого доступу до інформації

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.073 сек.