Серцевий цикл- це сукупність процесів, що відбуваються в серці від початку одного серцевого скорочення до початку наступного скорочення.
Серцевий цикл складається з періоду розслаблення (діастола), протягом якого відбувається наповнення серця кров'ю, і періоду скорочення (систола). Оскільки в спокої частота скорочень серця складає 60-80 циклів за хвилину, то кожен з них триває близько 08 с.
1. Систола передсердьтриває 0,1 с. В цей час шлуночки розслаблені, півмісяцеві клапани закриті, стулкові відкриті, шлуночки на 80% наповнені кров’ю. Передсердя скорочуються і додаткові 20% обсягу крові надходить з передсердь у шлуночки через відкриті передсердношлуночкові отвори.
2. Систола шлуночків(діастола передсердь), яка триває близько 0,3 с, складається з двох періодів: напруження тавиштовхування крові.
В період напруження скорочуються шлуночки, закриваються стулкові клапани, але тиск крові в шлуночках нищій ніж у судинах (аорті та легеневому стовбурі), тому півмісяцеві клапани закриті. Триває цей період 0,05 с.
В період виштовхування тиск крові в шлуночках стає більшим, ніж в артеріях, півмісяцеві клапани відкриваються і кров викидається в аорту і легеневий стовбур. Цей період триває 0,25 с.
Одночасно з систолою шлуночків відбувається діастола передсердь.
3. Загальна діастолатриває близько 0,4 с. Шлуночки розслаблюються, передсердя продовжують знаходитись у розслабленому стані. Тиск крові в аорті і легеневому стовбурі стає вищим, ніж у шлуночках, півмісяцеві клапани закриваються., стулкові клапани відкриваються, кров надходить у передсердя і шлуночки, які заповнюються на 80% об’єму . Потім серцевий цикл повторюється.
Тривалість фаз серцевого циклу залежить від частоти серцевих скорочень (ЧСС). При збільшенні ЧСС тривалість кожної фази зменшується, особливо діастоли.