Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ПРАВОВИЙ РЕЖИМ МАЙНА ПІДПРИЄМНИЦЬКИХ ТОВАРИСТВ

§1.Право корпоративної власності "

Зазвичай власність вважається економічною категорією, що обумовлює право власності. Останнє ж характеризується як об'єктивне і суб'єктивне право.

Суб'єктивне право власності аналізується через його суб'єкт­ний склад, об'єкти і зміст (правомочності власника). Вживання понять «право приватної власності», «право державної власнос­ті» та «право комунальної власності» пов'язане саме з суб'єк­том, якому належить відповідне право. Останнім часом дедалі частіше використовується термін «корпоративна власність» за­вдяки тенденції розвитку корпоративного права. З цього приво­ду слід зазначити таке. Оскільки AT й інші господарські товари­ства розглядаються як корпорації, то логічно стверджувати, що існує право власності корпорацій або корпоративна власність. Навряд чи можна заперечувати таку термінологію, оскільки як для законодавця, так і в науці стало загальноприйнятим говори­ти про право власності держави як про державну власність, а право власності територіальних громад іменувати комунальною власністю. Хоча іноді власність в AT називають і асоційованою власністю1. Найбільш проблемними є питання акціонерної влас­ності як такої, що формується за рахунок продажу акцій і пере­буває у тісному зв'язку з корпоративним управлінням.

До з'ясування поняття корпоративної власності варто підхо­дити системно і пов'язувати її з процесами залучення капіталів

1 Шиткина И. С. Правовое обеспечение деятельности акционерного об­щества/И. С. Шиткина. — М.: Фонд «Правовая культура», 1997. — С. 7.


для діяльності корпорації. І якщо для всіх господарських това­риств, крім AT, капітал (статутний або складений) утворюється шляхом об'єднання вкладів учасників, то особливістю залучен­ня капіталів в AT є те, що він формується за рахунок продажу акцій. Будучи пов'язаним з випуском акцій, акціонерний капі­тал є рухливим — акції перебувають у перманентному обороті на біржі, вони продаються і купуються, завдяки чому і корпорації, і акціонери мають доходи. Втім, виробничий капітал стабільний, він нарощується і приносить прибуток. Управління стабільне і не залежить від перекуповування пакетів акцій. Придбання паке­тів акцій має на меті одержання прибутку, а не зміну керівників (менеджерів, директорів, особливо якщо вони добре працюють).

Такій схемі залучення і обороту капіталу в нашій країні зава­жали і дотепер заважають закриті (а згідно із Законом «Про ак­ціонерні товариства» — приватні) AT, форма яких визначає ін­ші пріоритети — закріплення виливу акціонера на корпоративне управління (участь в органах AT). У зв'язку з цим акціонери таких AT не зацікавлені у вільному обороті акцій, який може привести до несподіваних змін у структурі корпоративної влас­ності, перерозподілу пакетів акцій. Відтак, корпоративний капі­тал і на сьогодні залишається практично знерухомленим, адже акції приватних (закритих) AT не продаються на біржах. Збіль­шення статутного капіталу цих AT відбувається також не часто.

Томуоднією з проблем сьогодення є переорієнтація корпо­ративної власності на ті напрями розвитку, які надавали б мож­ливості створити прийнятне для неї середовище — ринкове. Це може бути зроблене через подолання тяги до закритих (приват­них)AT і перехід до відкритих (публічних) AT, акції яких віль­нообертаються на фондовій біржі.

Структура корпоративної власності. Інвестування вгос­подарські товариства відбивається на структурі корпоративноївласності, тобто формує розподіл статутного капіталу начастки або пакети акцій, які належать різним учасникам або акціонерам(мажоритарним, міноритарним, стратегічним інвесторам,фінан­совим інститутам тощо). Ця структура корпоративноївласності безпосереднім чином позначається на корпоративному управ­лінні у вузькому розумінні — формуванні органів корпорації та їх діяльності.

Особливе значення це набуває для AT. Структура корпора­тивної власності в ньому дозволяє визначитися з тим, чи варто


т.



Читайте також:

  1. Q6 розраховують тільки при нестаціонарному режимі
  2. XIX. ОСОБЕННОСТИ ПРАВОВОГО РЕЖИМА ПРИРОДНЫХ РЕСУРСОВ
  3. А).Наукові товариства.
  4. Автономія в Україні. Конституційно-правовий статус Автономної Республіки Крим
  5. Авторитарний політичний режим.
  6. Авторитарний режим
  7. АВТОРИТАРНИЙ РЕЖИМ
  8. Адиабатический режим
  9. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр
  10. Адміністративно-правовий захист об’єктів інтелектуальної власності
  11. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
  12. Адміністративно-правовий спосіб захисту прав




Переглядів: 394

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Правовий режим майна підприємницьких товариств | Розділ 8

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.