Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Здійснення права на одержанні частини прибутку (дивідендів) гмористм

Поняття «дивіденд» не є суто юридичним і застосовуєтьсяу повсякденному житті досить часто, що вимагає чіткогорозумін-

1 Детальніше про це див. підрозділ 7.


 



ІІІІІ^МІІЧІІІМШМІІІ^ІІМ^ІІ,,,:

 


       
   
 

Розділ 9

ня його змісту. Воно походить від латинського dividendus — те, що підлягає розподілу. Частиною 1 ст. ЗО Закону «Про акціоне­рні товариства» поняття «дивіденд» визначається як частина чистого прибутку AT, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. За акція­ми одного типу та класу нараховується однаковий розмір диві­дендів.

Дивіденди виплачуються на акції, звіт про результати розмі­щення яких зареєстровано в установленому законодавством по­рядку. Рішення про виплату дивідендів та їх розмір за простими акціями приймається загальними зборами AT. Розмір дивіден­дів за привілейованими акціями всіх класів визначається у ста­туті акціонерного товариства.

Відповідно до ч. 4 ст. ЗО Закону України «Про акціонерні товариства» для кожної виплати дивідендів наглядова рада AT встановлює дату складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, порядок та строк їх виплати. Ця дата не може передувати даті прийняття рішення про виплату дивіден­дів.

Товариство повідомляє осіб, які мають право на отримання дивідендів, про дату, розмір, порядок та строк їх виплати. Протя­гом 10 днів після прийняття рішення про виплату дивідендів публічне товариство повідомляє про дату, розмір, порядок та строк виплати дивідендів фондову біржу (біржі), у біржовому реєстрі якої (яких) перебуває таке товариство.

У разі відчуження акціонером належних йому акцій після дати складення переліку осіб, які мають право на отримання ди­відендів, але раніше дати виплати дивідендів, право на отриман­ня дивідендів залишається в особи, зазначеної в такому переліку.

Частиною 1 ст. ЗО Закону «Про акціонерні товариства» пе­редбачено положення, що товариство виплачує дивіденди ви­ключно грошовими коштами. Виплата дивідендів здійснюється з чистого прибутку звітного року та/або нерозподіленого при­бутку в обсязі, встановленому рішенням загальних зборів AT, у строк не пізніше шести місяців після закінчення звітного року (ч. 2 ст. ЗО Закону).

У разі відсутності або недостатності чистого прибутку звіт­ного року та нерозподіленого прибутку минулих років виплата дивідендів за привілейованими акціями здійснюється за раху­нок резервного капіталу товариства.


Здійснення корпоративних прав учасниками (засновниками)... 2Ф7

Відповідно до Положення про депозитарну діяльнії тії та І Іо-ложення про порядок ведення реєстрів власників іменних цін­них паперів, з метою визначення переліку акціонерів, які мають право на отримання дивідендів, акціонерне товариство на поча­ток виплати дивідендів повинне забезпечити складання: а) при документарній формі випуску іменних акцій — реєстру власни­ків іменних акцій, складеному реєстроутримувачем на дату по­чатку виплати дивідендів; б) при бездокументарній формі ви­пуску акцій — зведеного облікового реєстру рахунків власників цінних паперів, складеного депозитарієм на дату початку випла­ти дивідендів.

За рішенням загальних зборів виплата дивідендів може здій­снюватися шляхом: виплати грошових коштів через касу товари­ства; відкриття поточного рахунку в банку; внесення грошових коштів на депозит тощо. Якщо виплата здійснюється через касу товариства, то перед початком виплати дивідендів виконавчим органом має бути подана платіжна відомість із зазначенням ак­ціонерів, які мають право на отримання дивідендів. Відповідно до п. 6.7 Інструкції про відкриття, використання та закриття ра­хунків у національній та іноземній валютах, затвердженої поста­новою НБУ №492 від 12.11.2003 р., для здійснення виплат на користь фізичних осіб, у тому числі дивідендів, юридичні особи можуть відкривати поточні рахунки фізичним особам, уклавши з банком договір про відкриття поточних рахунків на користь фізичних осіб. І, відповідно, після відкриття рахунків товариство повинно належним чином повідомити акціонерів і роз'яснити їм порядок отримання дивідендів у банку.

Щодо внесення грошової суми на депозит нотаріуса, тоця форма застосовується, коли акціонер не з'являється за дивідеядв.-ми. Згідно з Інструкцією про порядок обліку депозитних ompt*цій у державних нотаріальних конторах та в приватних ИНЦу*сів, затвердженої наказом Міністерства юстиції ВІД іММЯФр.№ 13/5, внесення в депозит приватного нотаріус* МИННММЯшляхом перерахування готівкових коштів ЧЄ{М><#ВНМІМДЯ*приємства поштового зв'язку чи безготівкомОГ|ИрфірНВМШз рахунку особи, яка вносить кошти у яеповтШШШЩЯШЛшОВОН' ний рахунок приватного нотаріуса. ДляЯбфМфЮптрашовихкоштів, прийнятих державними нотаріальЮШН ММГГОрвМН, Вор­ганах Державного казначейства відкриваються ВІДПОВІДНІрахун­ки для зберігання депозитних сум.


268________________________________________________ Розділ 9

Обмеження на виплату дивідендів передбачені ст. 31 Закону «Про акціонені товариства». Так, акціонерне товариство немає права приймати рішення про виплату дивідендів за простими акціями у разі, якщо:

1) звіт про результати розміщення акцій не зареєстровано в установленому законодавством порядку;

2) власний капітал товариства менший, ніж сума його статут­ного капіталу, резервного капіталу та розміру перевищення лік­відаційної вартості привілейованих акцій над їх номінальною вартістю.

Акціонерне товариство не має права здійснювати виплату дивідендів за простими акціями у разі, якщо:

1) товариство має зобов'язання про викуп акцій відповідно до ст. 68 цього Закону;

2) поточні дивіденди за привілейованими акціями не випла­чено повністю.

Акціонерне товариство не має права приймати рішення про виплату дивідендів та здійснювати виплату дивідендів за приві­лейованими акціями у разі, якщо:

1) звіт про результати розміщення акцій не зареєстровано в установленому законодавством порядку;

2) власний капітал товариства менший, ніж сума його статут­ного капіталу, резервного капіталу та розміру перевищення лік­відаційної вартості привілейованих акцій над їх номінальною вартістю, власники яких мають переваги щодо черговості отри­мання виплат у разі ліквідації.

Товариство не має права здійснювати виплату дивідендів за привілейованими акціями певного класу до виплати поточних дивідендів за привілейованими акціями, власники яких мають перевагу щодо черговості отримання дивідендів.

Прийняття рішення про розподіл прибутку ТОВ, ТДВ та AT належить до виключної компетенції загальних зборів учасників. Законодавство достатньою мірою не регламентує право на одер­жання прибутку учасниками ТОВ, ТДВ, ПТ і КТ. Загалом ці питання законодавець відносить до локального регулювання. Рішення про розподіл прибутку повного та командитного това­риства ухвалюється за наявності у товариства прибутку та у ви­падку ухвалення повними учасниками товариства відповідного рішення.



Читайте також:

  1. D (правая) S (левая)
  2. I. ТЕОРИЯ И ИСТОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  3. II. Права та обов'язки адміністрації організації, що проводить туристську подорож
  4. II. ТЕОРИЯ ГОСУДАРСТВА И ПРАВА
  5. II.2. Збільшення розміру статутного капіталу АТ за рахунок спрямування прибутку до статутного капіталу
  6. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  7. XV. Реалізація права вступників на вибір місця навчання
  8. А – суцільним, б – з механічним кріпленням різальної частини,
  9. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  10. А/. Форми здійснення народовладдя та види виборчих систем.
  11. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА
  12. АВТОРСЬКІ ПРАВА ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ




Переглядів: 530

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття і способи здійснення корпоративних прав | Здійснення корпоративних прав учасниками (засновниками)... 269

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.