Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття і способи здійснення корпоративних прав

Здійснення суб'єктивних прав є складовою загальної проблеми реалізації норм права. Загальновизнаним у теорії пра­ва є те, що нормиза характером передбачуваних ними правил поведінки поділяються на ті, які зобов'язуютьсуб'єктів здійс­нити дії, передбачені в нормі; ті, що забороняють,приписують утримуватися від дій, які містяться в нормі права; ті, що уповно­важують,дозволяють здійснити дії, які складають зміст даної норми.

Здійснення корпоративного права не може відбуватися поза правовідношенням, адже прав без обов'язків правовідношення не існує, інша справа, що конкретні виконавці даних обов'язків не завжди точно наперед визначені.

Принциповим положенням ст. 12 ЦК є те, що особа здійс­нює своє цивільне право вільно, на власний розсуд. Це означає, що вона може на власний розсуд здійснювати суб'єктивне право, використовувати його частково або не використовувати взагалі. Під здійсненням корпоративного права потрібно розуміти реалі­зацію тих можливостей, які передбачені змістом відповідного суб'єктивного права. Здійснення суб'єктивного права може від­буватися шляхом вчинення як фактичних, так і юридичних дій.

В. П. Грибанов пропонував розрізняти такі поняття, як «зміст суб'єктивного права» і «зміст здійснення права», і зазначав: «Як­що зміст суб'єктивного цивільного права може бути охарактери­зований як загальний тип можливої поведінки уповноваженої


Здійснення корпоративних прав учасниками (засновниками)... 263

особи, санкціонований об'єктивним правом, то зміст процесу його здійснення зводиться до здійснення уповноваженою осо­бою реальних, конкретних дій, в яких знаходять своє вираження як воля самої уповноваженої особи, так і специфічні особливос­ті даного конкретного випадку»1. Таке співвідношення цілком можна застосувати і до здійснення суб'єктивного корпоратив­ного права.

Закладена в суб'єктивному корпоративному праві можли­вість реалізується як у момент набуття корпоративного права, так і в момент його здійснення. Відповідно, для переходу можли­вості у дійсність потрібне встановлення у нормах права і внут­рішніх корпоративних актах необхідних умов, які стосуються цих двох моментів, а також їх виконання учасниками правовід­носин. Такими умовами в суб'єктивному корпоративному праві є гарантії.

Гарантію захисту майнових прав акціонерів закріплено в ч. 2 ст. 152 ЦК. Ідеться, зокрема, про обов'язок акціонерного това­риства, що проводить відкриту підписку на акції, щорічно пуб­лікувати у засобах масової інформації для загального відома річний звіт, бухгалтерський баланс, відомості про прибутки і збитки, а також іншу інформацію, передбачену законом.

В. П. Грибанов однією з найважливіших форм правових гарантій реального здійснення суб'єктивних прав називав юри­дичний обов'язок. Обов'язок — це забезпечена законом міра на­лежної поведінки зобов'язаної особи відповідно до вимог упов­новаженого.

Суб'єкт корпоративних відносин за своїм бажанням може відмовитися від реалізації наданої йому можливості, не здійс­нювати дії, передбачені законом і внутрішньокорпоративними актами, чи, навпаки, наполягати на них, якщо вони відповідають його інтересу. Тому корпоративне право слід розглядати також і в єдності з інтересами учасника (засновника), адже суб'єктив­не корпоративне право — це міра можливої поведінки уповнова­женого.

Категорія цивільного інтересу на законодавчому рівнізакріп­лена у ч. 2 ст. 15 ЦК, за якою кожна особа має право на захистсвого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного

1 Грибанов В. П. Осуществление и защита гражданских прав/ В. П.Гри­банов. — М.: Статут, 2001. — С. 45.


НИНІШНІ.......


264_________________________________________________ Розділ 9

законодавства. Офіційне тлумачення цього поняття наведене у Рі­шенні Конституційного Суду від 1 грудня 2004 р. № 18-рп/2004. Відповідно, акціонер може захищати свої права та охоронювані законом інтереси шляхом звернення до суду у випадку їх пору­шення, оспорювання чи невизнання самим акціонерним това­риством, учасником якого він є, органами чи іншими акціонера­ми цього товариства1.

У сучасній літературі наводиться поділ корпоративних інте­ресів на загальні та індивідуальні. До індивідуальних корпоратив­них інтересів належать інтереси учасників, засновників, акціоне­рів; до загальнокорпоративних — інтереси самого підприємства як самостійного суб'єкта правовідносин2.

Здійснення чи нездійснення можливості, яка становить зміст суб'єктивного корпоративного права, цілком залежить від воле­виявлення самого учасника (засновника). Якщо в учасника (за­сновника) немає інтересу до реалізації належного йому права, він може відмовитися від здійснення передбачених законом чи внутрішніми документами дій.

Під здійсненням корпоративних прав слід розуміти поведін­ку суб'єкта корпоративних правовідносин, спрямовану на реалі­зацію тих можливостей, які передбачені змістом корпоративно­го права, шляхом вчинення ним конкретних вольових дій.

У теорії цивільного права дії, що їх здійснює уповноважена особа, називаються способами здійснення суб'єктивного права. Здійснення тієї чи іншої дії залежить насамперед від характе­ру правової норми. Закон може надавати право уповноваженій особі вчиняти лише одну конкретну дію або вибирати серед ін­ших певний варіант поведінки. Беручи до уваги можливість локального регулювання у корпоративних відносинах, способи здійснення корпоративних прав можуть передбачатися також і

1 Рішення Конституційного Суду від і грудня 2004 р. № 18-рп/2004 по
справі № 1-10/2004 за конституційним зверненням 50 народних депутатів
України щодо офіційного тлумачення окремих положень частини першої
статті 4 ЦПК України (справа про охоронюваний законом інтерес) [Елек­
тронний ресурс]. — Режим доступу: zakonl.rada.gov.ua

2 Вінник О. М. Публічні та приватні інтереси в господарських товари­
ствах: проблеми правового забезпечення : монографія / О. М. Вінник. — К .:
Атіка, 2003. — С. 67; Воловик О. Загальнокорпоративні інтереси: зміст та ри­
зик забезпечення у корпоративних відносинах / О. Воловик // Право Украї­
ни. - 2004. - № 4.


Здійснення корпоративних прав учасниками (засновниками)... 265

внутрішніми документами товариства (статутом, установчим договором, положеннями тощо).

У деяких випадках реалізація корпоративних прав можлива лише за згодою інших учасників. Наприклад, при відчуженні корпоративних прав учасником (зокрема, ТОВ) інші учасники цього товариства можуть скористатися своїм переважним пра­вом на їх придбання. Лише при відмові учасників від цього права учасник-продавець може відчужити свою частку іншій особі.

Вибір способу здійснення корпоративних прав залежить та­кож від мети, яку ставить уповноважена особа. Зокрема, акціо­нер, який володіє понад 10% голосів, задля вирішення окремих питань має право звернутися до правління із вимогою про про­ведення позачергових зборів. Якщо правління протягом 20 днів не виконало зазначеної вимоги, акціонер управі сам скликати такі збори. Він може діяти особисто або через представника. Учасник (засновник) може реалізовувати свої корпоративні права безпосередньо — шляхом управління господарським това­риством, ведення його справ, управління діяльністю тощо; та опосередковано — шляхом участі у роботі органів управління, зокрема у загальних зборах, наглядовій раді, ревізійній комісії, правлінні тощо.

Право учасників браги участь в управлінні товариством

Право учасника брати участь в управлінні товариством поля­гає у можливості здійснення ним низки прав, які не обмежують­ся тільки участю в загальних зборах. Воно також реалізується шляхом здійснення прав щодо формування органів управління товариства, порядку прийняття ними рішень тощо. Наведені повноваження учасника залежать від порядку скликання збо­рів, форми їх проведення, порядку голосування, визначення кво­руму тощо. Вони мають свої особливості, пов'язані з певнимви­дом господарського товариства1.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. II.3. Основні способи і прийоми досягнення адекватності
  3. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  4. VII. Поняття про рану, рановий процес, види загоювання ран
  5. А/. Поняття про судовий процес.
  6. А/. Форми здійснення народовладдя та види виборчих систем.
  7. Адміністративна відповідальність: поняття, мета, функції, принципи та ознаки.
  8. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  9. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  10. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  11. Алгоритм здійснення купівлі
  12. Алгоритм здійснення фармацевтичної опіки відвідувача аптеки з симптомами застуди




Переглядів: 1078

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Здійснення права на одержанні частини прибутку (дивідендів) гмористм

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.