Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні показники економічної ефективності інвестиційних проектів

 

Переважна більшість інвестиційних промислових проектів передбачає випуск нової продукції. Прийняття рішення щодо втілення певного проекту в життя приймається після ретельного вивчення усіх чинників, що впливатимуть на його реалізацію. Від цього залежать обсяги коштів, які потрібно вкласти у проект і які можна буде отримати від реалізації нової продукції протягом її життєвого циклу. Здебільшого реалізація інвестиційних проектів вимагає значних фінансових вкладень, які інвестори очікують повернути. Обґрунтування можливості повернення витрат є основою розрахунку економічної ефективності інвестиційного проекту.

При прийнятті рішення щодо реалізації інвестиційного проекту слід враховувати вартість капіталу, залученого з різних джерел на різних стадіях життєвого циклу інвестиційного проекту, і очікуваний прибуток від реалізації інвестиційної продукції.

При розрахунку економічної ефективності слід обов'яз­ково враховувати зміну вартості грошей у часі, оскільки від вкладення інвестицій до отримання прибутку минає чимало часу. З огляду на це необхідне дотримання таких принципів:

1. Оцінювання ефективності використання інвестова­ного капіталу здійснюється зіставленням грошового пото­ку, який формується в процесі реалізації інвестиційного проекту, та загального розміру інвестицій за весь період функціонування проекту, а не, як вважають деякі фахівці, з початковим їх розміром. Проект вважається ефективним, якщо забезпечується повне повернення загальної суми інвестицій і досягнена дохідність для інвестора, що надав капітал.

2. Процес дисконтування капіталовкладень і грошових потоків здійснюється за різними ставками дисконту, які визначаються залежно від особливостей інвестиційних проектів. При визначенні ставки дисконту враховується структура інвестицій і вартість окремих складових капіталу, тобто норма дисконтування для інвестицій (негативних грошових потоків) може розраховуватися як середньо­зважена вартість залученого капіталу, а для позитивних грошових потоків – депозитним відсотком за вкладами з урахуванням інфляції та ризиків проекту.

У разі змішаного капіталу норму дисконту можна ви­значити як середньозважену вартість капіталу (Weighted Average Cost of Capital), розраховану з огляду на структу­ру капіталу, податкову систему, умови виплат тощо. Та­ким чином, якщо є „n” видів капіталу, вартість кожного з яких після сплати податків дорівнює „Ei”, і його частка у за­гальному капіталі становить Ai, то норма дисконту „е” при­близно дорівнює WACC:

Для оцінюван­ня ефективності проекту норма дисконту може також визначатися суб'єктом господарської діяльності шляхом урахування вартості альтер­нативних і доступних на ринку вкладень з порівнянним ризиком.

На практиці переважно використовують єдину норму дисконтування розраховану за формулою Фішера, яка має на ступний вигляд:

r = d + і + і * d,

де d – ставка за депозитами, часток одиниці;

і – рівень інфляції в країні, часток одиниці;

і * d – ризикова складова, часток одиниці.

 

Використовувані на практиці методи оцінювання еко­номічної ефективності включають розрахунок кількох по­казників:

– інтегрального показника ефективності, розраховано­го на основі чистої теперішньої (дисконтованої) вартості (NPV);

– індексу рентабельності інвестицій (PI);

– внутрішньої норми рентабельності (доходності) (IRR);

– терміну окупності та дисконтованого терміну окупності (PP та DPP);

– точки беззбитковості проекту (BP).

Чиста теперішня вартість ЧТВ (або інтегральний ефект) (Net Present Value). Це різниця результатів і витрат за розрахунковий період, приведених до одного, як правило, початкового ро­ку, тобто з урахуванням їх дисконтування:

де Inv – інвестиційні витрати в і–й рік реалізації проекту. При цьому: i є [0...n];

CF – позитивний грошовий потік в j–й рік реалізації проекту, j є [1...m].

 

При цьому:

CF = Р + А,

 

де Р – розмір додатково отримуваного прибутку від реалізації проекту, грн.

А – амортизаційні відрахування, нараховувані на придбані для реалізації інвестиційного проекту основні фонди, грн.

 

А0 = Б * Нам, А1 = (Б1 – А0)* Нам, і т.д. до повної компенсації балансової вартості ОФ.

 

де Б – балансова вартість і-ої групи основних фондів, грн.;

Нам – норма амортизаційних відрахувань і-ої групи основних фондів, %.

 

Рішення доцільно впроваджувати, якщо ЧТВ є пози­тивною, а для альтернативних варіантів – більшим.

Індекс рентабельності інвестицій РІ (Profitability Index). Це відношенії приведених доходів до приведених на цю ж дату витрат, що супроводжують реалізацію інвестиційного проекту. Розрахунок індексу рентабельності здійснюють за мулою:

Індекс рентабельності чітко пов'язаний з ЧТВ. Якщо ЧТВ позитивна, то індекс рентабельності РІ > 1, і навпаки. При РІ > 1 інвестиційний проект вважається економічно ефективним, а якщо РІ < 1 – неефективним.

Цей показник доцільно використовувати для порівнян­ня кількох альтернативних проектів. За жорсткого дефі­циту коштів перевагу слід надавати тим проектам, для яких індекс рентабельності є найвищим.

Внутрішня норма рентабельності (ВНР або ж IRR). Показує ту норму дисконту е*, за якої величина дисконтованих до­ходів за певне число років стає рівною інвестиційним вкла­денням у реалізацію проекту. У такому разі доходи і витра­ти проекту визначаються приведенням до розрахункового моменту:

або ж

Отже, норма рентабельності це таке порогове значення рентабельності, яке забезпечує рівність нулю інтегрально­го ефекту, розрахованого на економічний термін життя інвестиційного проекту. Вона дорівнює максимальному від­сотку за позиками, який можна платити за використання необхідних ресурсів, залишаючись при цьому на беззбит­ковому рівні.

Розрахунок внутрішньої норми рентабельності здійс­нюють методом послідовних наближень величини ЧТВ до нуля за різних ставок дисконту. На практиці можна засто­совувати таку формулу:

де А – величина ставки дисконту, за якої ЧТВ (NPV) позитивна;

В – величина ставки дисконту, за якої ЧТВ (NPV) негативна:

а – величина позитивної ЧТВ за величини ставки дисконту А;

b – величина негативної ЧТВ за величини ставки дискон­ту В.

 

Якщо значення ВНР (IRR) проекту для приватних інвесторів більше за існуючу ставку рефінансування банків, а для держави – за нормативну ставку дисконту, і більше за ВНР альтернативних варіантів проекту з врахуванням ступеня ризику, то рішення про його інвестування може бути позитивним.

 

Термін окупності інвестиційного проекту (ПО чи PP – Payback Period). Це пері­од, протягом якого додатковий прибуток, отриманий внаслідок реалізації інвестиційного проекту, забезпечить повернення вкладених інвестицій. Його розрахунок також базується на грошовому потоці з його дисконтуванням для приведення до початкової (теперішньої) вартості. Необхідність такого розрахунку викликана ба­жанням інвестора впевнитися, що термін повернення інвестицій буде не надто великим, оскільки ризики ін­вестування в ринкових умовах є тим більшими, чим триваліший час їхньої окупності. За цей час можуть змі­нитися і кон'юнктура ринку, і ціни. Крім того, у галузях з високими темпами НТП поява нових технологій на час, коли інвестиції ще не окупилися, може швидко їх знеці­нити.

Період окупності (РР) інвестиційного проекту розраховують за формулою:

Оскільки щорічні грошові доходи змінюються протя­гом життєвого циклу інвестиційного продукту, то розраху­нок слід робити на усереднену їх величину.

Є й інший спосіб розрахунку терміну окупності, який ґрунтується на постадійному відніманні від величини початкових інвестицій прогнозного річного грошового доходу у відповідному році. При цьому кожна наступна стадія розрахунку передбачає зменшення початкових ін­вестицій на величину доходу, враховану на попередній стадії розрахунку.

Для розрахунку дисконтованого періоду окупності (DPP) можна розрахунок кумулятивних грошових потоків та використову­ва­ти наступну формулу (при цьому використовують продисконтовані грошові потоки):

де n – порядковий номер року, що передує повному погашенню інвестиційних вливань,

CFt – непокрита сума інвестицій в рік „n”;

CFn – розмір грошового потоку в період „n+1”.

 

Точка беззбитковості. Використовують її для визна­чення того обсягу нової продукції, який потрібно реалізу­вати на ринку за прогнозного рівня цін на неї, досягнення якого забезпечуватиме прибутковість проекту. Точку без­збитковості (критичний обсяг продукції) можна розрахо­вувати у натуральних одиницях за формулою:

де Суп – умовно–постійні витрати підприємства, грн.;

Цод – ціна одиниці продукції, грн.;

Взм – змінні витрати на одиницю продукції, грн.

 

У вартісному вираженні критичний обсяг визначають за формулою:

де mзм – частка змінних витрат у ціні продукції.

 

За наявності альтернативних варіантів реалізації про­екту приймають той варіант, який забезпечить більший запас фінансової міцності. Ним є різниця між прогнозним рівнем попиту на продукцію і критичним її обсягом.

Отже, якщо вказані показники свідчать про економічну вигідність проекту у межах його життєвого циклу при прогнозних рівнях попиту і цінах на продукцію, то рішення про інвестування може бути позитивним.

 


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. IV група- показники надійності підприємства
  3. Абсолютні показники фінансової стійкості
  4. Абсолютні показники фінансової стійкості та її типи
  5. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  6. АГД як галузь економічної науки
  7. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  8. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  9. Актуальні проблеми економічної безпеки України.
  10. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  11. Аналіз економічної ефективності капітальних вкладень
  12. Аналіз економічної та неекономічної результативності маркетингової діяльності




Переглядів: 1565

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Принципи оцінювання і показники ефективності інвестиційної діяльності | Оцінювання економічної ефективності інвестицій, спрямованих на зниження рівня виробничих витрат

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.