Значення добрив, пестицидів та регуляторів росту у підвищенні врожайності с-г культур та покращенні якості с-г продукції
При застосуванні добрив, родючість ґрунту підвищується, а врожайність сільськогосподарських культур збільшується. Це відбувається внаслідок того, що добрива збагачують грунт на рухомі поживні речовини.
За даними науково-дослідних установ, після застосування різних добрив приріст врожаю становив: від внесення азотних добрив на чорноземах - 25-55%, - на підзолистих від фосфорних добрив-відповідно 6-44% і на підзолистих від внесення калійних - 9-15%.
Всі види добрив, які застосовуються в господарствах з врахуванням біологічних особливостей рослин і властивостей ґрунтів, не тільки підвищують врожайність, але й покращують якість сільськогосподарську продукцію.
На якість продукції впливає вміст в рослині мінеральних елементів, основних органічних сполук (білків, вуглеводів, вітамінів, гормонів, ферментів) та інших компонентів, що в свою чергу залежать від правильного застосування добрив.
Шкідливу дію на здоров'я живих організмів можуть зумовлювати такі фактори:
1 . Надлишок нітратів у рослині внаслідок внесення підвищених доз азотних добрив. Великі дози цих добрив підвищують вміст нітратного азоту в сухій речовині від 23 до 601 мг/кг.
2. Порушення рівноваги мінеральних елементів в рослинах. Наприклад, високий вміст калію при низькому вмісті магнію і натрію є однією з причин пасовищної тетанії у тварин (розклад шлунку у тварин).