Нічні приціли призначені для спостереження за полем бою, виявлення цілей та ведення прицільної стрільби в нічних умовах.
Нічні приціли бувають підсвічувальними та безпідсвічувальними.
Вони складаються з: механічної, оптичної та електричної частини з ЕОП (електронно-оптичним перетворювачем).
Схема роботи нічного підсвічувального прицілу наведена на (рис. 3.15).
Рис. 3.15. Схема роботи підсвічувального НП
Ціль, яка знаходиться перед прицілом, опромінюється невидимими для ока людини інфрачервоними променями, що випромінюються прожектором. Відбиті від цілі інфрачервоні промені влучають в об’єктив прицілу, який створює на фотокатоді електронно-оптичного перетворювача невидиме інфрачервоне зображення. Електронно-оптичний перетворювач (ЕОП) невидиме інфрачервоне зображення перетворює у видиме пряме зображення, яке і спостерігається через окуляр.
В основу роботи нічних безпідсвічувальних прицілів (рис.3.16)покладе-но принцип електронно-оптичного підсилення яскравості зображення предме-тів (цілей), яке одержується в прицілі при природному нічному освітленні.
Око
Рис. 3.16. Схема побудови зображення безпідсвічувальним НП
Зображення предмету спостереження (цілі) малої яскравості, що створено об’єктивом, проектується спочатку на фотокатод, а потім передається на екран ЕОП. Яскравість зображення предмета в багато разів підсилюється ЕОП і на екрані отримується силует предмета достатній для розглядання його оком. Між оком і екраном розміщується окуляр, який збільшує зображення.
Час роботи прицілу до заміни джерела живлення влітку 6–8 годин, а взимку 4–5 годин.