Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розділ 3. Облік дебіторської заборгованості.

Зміст лекції.

  1. Визнання і види дебіторської заборгованості.
  2. Синтетичний і аналітичний облік довгострокової дебіторської заборгованості.
  3. Синтетичний і аналітичний облік короткострокових векселів одержаних.
  4. Синтетичний і аналітичний облік розрахунків з покупцями і замовниками.
  5. Синтетичний і аналітичний облік розрахунків з різними дебіторами.
  6. Синтетичний і аналітичний облік розрахунків з підзвітними особами.
  7. Синтетичний і аналітичний облік резерву сумнівних боргів.

 

1. Згідно з П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», дебіторська заборгованість – сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату. Дебіторська заборгованість визнається активом, якщо існує ймовірність отримання майбутніх економічних вигод і може бути достовірно визначена її сума.

Дебітор згідно з ПКУ – ЮО або ФО, у якої внаслідок минулих подій утворилася заборгованість перед іншою особою у формі певної суми коштів, їх еквіваленту або інших активів.

По строку погашення: довгострокова і поточна дебіторська заборгованість.

По об’єктах виникнення: заборгованість орендаря за фінансовою орендою, забезпечена векселями, за наданими позиками, за продукцію (роботи, послуги), за розрахунками (з бюджетом, за виданими авансами, з нарахованих доходів, із внутрішніх розрахунків) і інша.

По своєчасності погашення: заборгованість, строк оплати якої не настав; заборгованість не сплачена в строк (сумнівна і безнадійна).

По особливим видам: відстрочені податкові активи і витрати майбутніх періодів.

 

2. Довгострокова дебіторська заборгованість – заборгованість, яка не виникає в ході нормального операційного циклу і буде погашена після 12 місяців з дати ББ.

Довгострокова дебіторська заборгованість, на яку нараховуються %, відображається в ББ за теперішньою вартістю – сума, яка підлягає отриманню, що визначена за відповідною поточною відсотковою ставкою за вирахуванням резерву сумнівних боргів і витрат на отримання дебіторської заборгованості в разі потреби.

Для обліку довгострокової дебіторської заборгованості призначений активний рахунок 18 «Довгострокова дебіторська заборгованість і інші необоротні активи»: по Дт – виникнення (збільшення) заборгованості; по Кт – погашення (списання) заборгованості; сальдо дебетове або 0.

  • Відображення передачі об’єкта у фінансову оренду:
  • Відображення списання частини довгострокової дебіторської заборгованості, яка підлягає сплаті у поточному звітному періоді:
  • Відображення надходження коштів у рахунок погашення довгострокової дебіторської заборгованості за векселями:

Синтетичний облік по Кт рахунку 18 ведеться у розділі І Ж-О 3 і по Дт – у Відомості 3.2 аналітичного обліку розрахунків з різними дебіторами (181, 183) і Відомості 3.4 (182) аналітичного обліку виданих і отриманих векселів. Кредитові обороти з Ж-О 3 у кінці місяця переносять у Головну книгу. Дебетові обороти в Головну книгу будуть занесені при рознесенні сум інших Ж-О з Кт відповідних рахунків.

Аналітичний облік ведеться за кожним дебітором, за видами заборгованості, термінами виникнення і погашення.

 

3. Поточна дебіторська заборгованість – заборгованість, яка виникає в ході нормального операційного циклу або буде погашена протягом 12 місяців з дати ББ. Поточна дебіторська заборгованістьза продукцію, товари, роботи, послугивиникає, коли підприємство реалізує продукцію (товари, роботи, послуги) в кредит.

Дебіторська заборгованість визнається активом одночасно з визнанням доходу від реалізації і оцінюється за первісною вартістю.

Для обліку заборгованості покупців, замовників і інших дебіторів за відвантажену продукцію, послуги, роботи і за іншими операціями, яка забезпечена векселями, призначений активний рахунок 34 «Короткострокові векселі одержані»: по Дт – отримання векселя за продані товари, роботи, послуги і за іншими операціями; по Кт – отримання коштів у погашення векселів, погашення отриманим векселем кредиторської заборгованості, продаж векселя третій особі; сальдо дебетове або 0.

Синтетичний облік по Кт рахунку 34 ведеться у розділі І Ж-О 3 і по Дт – у Відомості 3.4 аналітичного обліку виданих і отриманих векселів. Кредитові обороти Ж-О 3 в кінці місяця переносять у Головну книгу. Дебетові обороти в Головну книгу будуть занесені при рознесенні сум інших Ж-О з Кт відповідних рахунків.

Аналітичний облік ведеться за кожним одержаним векселем.

Бланки векселів є бланками суворої звітності, для їх обліку використовується забалансовий рахунок 08 «Бланки суворого обліку». Аналітичний облік ведеться за видами бланків.

 

4. Для обліку розрахунків з покупцями і замовниками за відвантажену продукцію, роботи, послуги, крім заборгованості, яка забезпечена векселем, а також з учасниками промислово-фінансової групи, призначений активно-пасивний рахунок 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками»: по Дт – продажна вартість реалізованої продукції, товарів, робіт, послуг, яка включає ПДВ, акциз, інші обов’язкові платежі, що підлягають перерахуванню до бюджетів, позабюджетних фондів і включені у вартість реалізації; по Кт – сума платежів, які надійшли на рахунки підприємства в банках, у касу і інші види розрахунків; дебетове сальдо відображає заборгованість покупців і замовників за одержані продукцію, роботи, послуги; кредитове сальдо – заборгованість підприємства перед покупцями і замовниками або 0.

· Відображення надходження виручки за реалізовану продукцію (роботи, послуги):

· Відображення одержання векселя за реалізовану продукцію:

Синтетичний облік по Кт рахунку 36 ведеться у розділі І Ж-О 3 і по Дт – у Відомості 3.1аналітичного обліку з покупцями і замовниками. Підстава для заповнення Відомості 3.1 – Товарно-транспортні накладні, Рахунки-фактури, квитанції. Кредитові обороти з Ж-О 3 в кінці місяця переносять у Головну книгу. Дебетові обороти в Головну книгу будуть занесені при рознесенні сум інших Ж-О з Кт відповідних рахунків.

Аналітичний облік ведеться за кожним документом, покупцем або замовником.

 

5. Для обліку розрахунків за поточною дебіторською заборгованістю з різними дебіторами за авансами виданими, підзвітними сумами, нарахованими доходами, за претензіями, за відшкодуванням завданих збитків, за позиками членам кредитних спілок і за іншими операціями призначений активно-пасивний рахунок 37 «Розрахунки з різними дебіторами»: по Дт – виникнення заборгованості; по Кт – погашення (списання) заборгованості; дебетове сальдо показує заборгованість підприємству, кредитове сальдо – заборгованість підприємства або 0.

По Дт 371 «Розрахунки за виданими авансами» – суми виданих авансів іншим підприємствам; по Кт 371 – зарахування сум виданих авансів при розрахунках за матеріали, роботи, послуги.

По Дт 372 «Розрахунки з підзвітними особами» – видача коштів підзвітній особі, по Кт 372 – списання затверджених сум на відповідні рахунки; дебетове сальдо показує невикористані суми авансів, кредитове сальдо – заборгованість підзвітним особам.

По Дт 373 «Розрахунки за нарахованими доходами» – виникнення (збільшення)заборгованості у вигляді дивідендів як результат придбання підприємством акцій або боргових зобов’язань інших підприємств; по Кт – погашення (списання) заборгованості у вигляді дивідендів.

По Дт 374«Розрахунки за претензіями» – виникнення (збільшення)заборгованості за претензіями, які пред’явлені постачальникам, транспортним організаціям, розрахунки за пред’явленими і визнаними штрафами, пенею, неустойками; по Кт 374 погашення (списання) суми одержаних платежів по пред’явлених претензіях.

По Дт 375«Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків» – виникнення (збільшення)заборгованості по розрахункам за відшкодуванням завданих збитків у результаті нестач і втрат від псування, якщо винуватця виявлено; по Кт 375 – погашення винною особою завданих збитків.

По Дт 376 «Розрахунки за позиками членам кредитних спілок»– виникнення (збільшення) заборгованості по виданих позиках; по Кт 376 – повернення (зменшення) заборгованості по виданих позиках.

По Дт 377«Розрахунки з іншими дебіторами»– виникнення (збільшення) заборгованості за операціями, пов’язаними із здійсненням спільної діяльності, розрахунки за продані в кредит товари, видані на індивідуальні потреби позики, внесками в статутний і пайовий капітал, розрахунки з батьками за утримання дітей в дитячих закладах; по Кт 377 погашення (списання) заборгованості за операціями.

По Дт 378 «Розрахунки з державними цільовими фондами» – виникнення (збільшення) заборгованості по листам; по Кт 378 – погашення (списання) заборгованості по листам.

Синтетичний облік по Кт рахунку 37 ведеться у розділі І Ж-О 3 і по Дт – Відомості 3.2аналітичного обліку з різними дебіторами.Кредитові обороти з Ж-О 3 у кінці місяця переносять у Головну книгу. Дебетові обороти в Головну книгу будуть занесені при рознесенні сум інших Ж-О з Кт відповідних рахунків. Аналітичний облік ведеться за окремими субрахунками рахунку 37.

 

6. Підзвітні особи – працівники підприємства, які отримали грошові кошти в підзвіт для майбутніх витрат згідно з наказом керівника. Список підзвітних осіб – перелік осіб, яким згідно наказу керівника дозволено брати готівку під звіт на придбання засобів, проведення розрахунків і на витрати, пов’язані із службовим відрядженням.

Направлення працівника підприємства у відрядження здійснюється керівником і оформляється наказом із зазначенням пункту призначення, назви підприємства по відрядженню, терміну і мети. Відрядженому працівнику видається Посвідчення про відрядження.

Термін відрядження визначається керівником, але не може перевищувати в межах України , за кордон

Фактичний час перебування у відрядженні визначається за відмітками в Посвідченні про відрядження щодо вибуття з місця постійної роботи і прибуття до місця постійної роботи. Якщо працівника відряджено до різних населених пунктів, то відмітки про день прибуття і день вибуття проставляються у кожному пункті. День вибуття у відрядження – день відправлення транспортного засобу з місця постійної роботи. День прибуття із відрядження – день прибуття транспортного засобу до місця постійної роботи. На працівника, який перебуває у відрядженні, поширюється режим робочого часу того підприємства, до якого він відряджений. За відрядженим працівником зберігається: місце роботи (посада), середній заробіток за час відрядження. За час затримки в місці перебування у відрядженні без поважних причин працівникам не виплачується зарплата, не відшкодовуються добові витрати, витрати на наймання житлового приміщення.

Добові – витрати на особисті потреби працівника під час відрядження, які виплачуються за кожний день перебування у відрядженні (включно день вибуття і прибуття). Визначення кількості днів відрядження для виплати добових проводиться з урахуванням дня вибуття у відрядження й дня прибуття до місця постійної роботи, що зараховуються як 2 дні.При відрядженні працівника терміном на 1 день або в таку місцевість, звідки працівник має змогу щоденно повертатися до місця постійного проживання, добові відшкодовуються як за повну добу. Якщо відсутні відмітки в Посвідченні про відрядження, то добові не виплачуються.

Видача наявних грошей під звіт оформляється Видатковим касовим ордеромна основіНаказу керівника, заяви працівника. Підприємство, за наявності підтверджуючих документів в оригіналі, відшкодовує витрати відрядженим працівникам на наймання житлового приміщення в розмірі фактичних витрат з урахуванням побутових послуг, що надаються в готелях. Витрати на проїзд до місця відрядження і назад відшкодовуються в розмірі вартості проїзду транспортом загального користування (крім таксі) з урахуванням усіх витрат, пов’язаних із придбанням проїзних квитків і користуванням постільними речами в поїздах, страхових платежів.

Добові відшкодовуються на підставі відміток у Посвідченні про відрядження. Невитрачена готівка, видана під звіт на витрати по відрядженню, повинна бути повернена в касу підприємства разом з авансовим звітом, в якому працівник зазначає фактичні витрати з відрядження, виходячи з діючих норм:

· по закінченні відрядження –

· при використанні корпоративних пластикових карток –

· з дозволу керівника з поважних причин –

· видана на закупівлю с/г продукції, заготівлю вторинної сировини –

· інші виробничі (господарські) потреби –

Не витрачена і не повернена у встановлені строки готівка включається до суми фактичного залишку каси на кінець дня і співвідноситься зі встановленим лімітом залишку готівки в касі.

Звіти про витрачання авансів на відрядження чи придбання цінностей із прикладеними до них документами (проїзні білети, квитанції, чеки, накладні) затверджує керівник.

 

7. Згідно з П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», величина резерву сумнівних боргів – сума добутків поточної дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи, послуги відповідної групи та коефіцієнта сумнівності відповідної групи. Величина резерву сумнівних боргів визначається виходячи з платоспроможності окремих дебіторів або на основі класифікації дебіторської заборгованості, яка здійснюється групуванням за строками непогашення із встановленням коефіцієнта сумнівності для кожної групи. Сумнівний борг – поточна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги, щодо якої існує невпевненість її погашення боржником. Безнадійна дебіторська заборгованістьзгідно з ПКУ – заборгованість щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позовної давності. Для обліку резервів за сумнівною дебіторською заборгованістю, щодо якої є ризик неповернення, призначений пасивний рахунок 38 «Резерв сумнівних боргів», який уточнює оцінку поточної дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи за звітний період: по Дт – списання сумнівної заборгованості, зменшення нарахованих резервів; по Кт – створення резерву сумнівних боргів з рахунками обліку витрат; сальдо кредитове або 0.

У підсумок валюти активу ББ включається чиста реалізаційна вартість дебіторської заборгованості = поточна дебіторська заборгованість – резерв сумнівних боргів.

Синтетичний облік по Кт рахунку 38 ведеться у розділі І Ж-О 3 і по Дт – одна з форм Відомостейаналітичного обліку до Ж-О 3. Кредитові обороти з Ж-О 3 в кінці місяця переносять у Головну книгу. Дебетові обороти в Головну книгу будуть занесені при рознесенні сум інших Ж-О з Кт відповідних рахунків.

Аналітичний облік ведеться у розрізі боржників чи за строками непогашення дебіторської заборгованості.

 

 


Читайте також:

  1. IX. Відомості про військовий облік
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  4. Автоматизовані форми та системи обліку.
  5. Актив і пасив балансу складаються також з певних розділів.
  6. Активи, що реалізуються повільно (А3) – це статті 2-го розділу активу балансу, які включають запаси та інші оборотні активи (рядки 100 до 140 включно, а також рядок 250).
  7. Акції та їх облік
  8. Акції та їх облік
  9. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  10. Аналіз бойових дій пожежних підрозділів
  11. Аналіз дебіторської заборгованості
  12. Аналіз дебіторської і кредиторської заборгованості




Переглядів: 1807

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Операції по відображенню результатів інвентаризації. | Розділ 4. Облік основних засобів і нематеріальних активів.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.