Аналіз дебіторської заборгованості здійснюється в такій послідовності:
1) Оцінюється вартість дебіторської заборгованості і її динаміка, питома вага в загальному обсязі оборотних активів і т.д.
2) Аналізується структура дебіторської заборгованості у розрізі її видів (довгострокова; за товари, роботи, послуги; за розрахунками; інша поточна) виявляються причини змін та оцінюються наслідки.
3) Аналізується дебіторська заборгованість за строками непогашення (до 12 місяців; від 12 до 18 місяців; від 18 до 36 місяців).
4) Проводиться коефіцієнтний аналіз стану дебіторської заборгованості:
Коефіцієнт відволікання оборотних активів у дебіторську заборгованість, що визначається діленням суми дебіторської заборгованості (ДЗ) на загальний обсяг оборотних активів підприємства (ОА): Квід. = ДЗ / ОА . Якщо із року в рік цей коефіцієнт скорочується то це є позитивним в роботі підприємства.
Середній період інкасації дебіторської заборгованості- це відношення середнього розміру дебіторської заборгованості до суми виручки від реалізації продукції. Скорочення показника свідчитиме про позитивні зміни в роботі підприємства.
Коефіцієнт оборотноті дебіторської заборгованості показує у скільки разів виручка від реалізації продукції перевищує середню дебіторську заборгованість: . Позитивна тенденція - до зростання.
Період погашення дебіторської заборгованості характеризує середню кількість днів, протягом яких підприємство отримає плату від своїх дебіторів: . Позитивно оцінюється зниження даного показника.
де ЧД- чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);