В) Інструкції до самостійної навчально-дослідницької роботи
1. Використовуючи мікропрепарати та ілюстративний матеріал, вивчити і замалювати сколекси, гермафродитні та зрілі членики бичачого і свинячого ціп’яків, відмітивши діагностичні відмінності. На малюнках позначити особливості будови гермафродитних члеників: канал видільної системи, сім’явипорскувальний канал, статевий горбик, цирус, піхву, тільце Меліса, жовтівник, нервовий стовбур, матку, оотип, сім’яники, яєчник, що має дві долі у бичачому на відміну від свинячого ціп’яка, у якого яєчник, крім двох долей основних, має третю – додаткову, а на малюнках зрілих проглотид відмітити різну кількість відгалуджень від головного стовбура матки з кожного боку: в бичачого – 17- 35, в свинячого – 7-12.
2. Розглянути під мікроскопом тотальний мікропрепарат карликового ціп’яка, замалювати його і описати будову. Звернути увагу на особливості будови сколекса (чотири присоска і втяжний хоботок з віночком гачків), тіла, яке складається з близько 200 члеників; зрілі проглотиди містять матку мішкоподібної форми.
3. Схематично замалювати життєві цикли вказаних паразитів, відзначити в них остаточних і проміжних хазяїв, стадії розвитку і умови, в яких вони розвиваються.
4. За вказаною формою заповнити таблицю:
Таблиця № 8
Порівняльна характеристика цестод
Назва паразита укр. і лат. мовами
Захворювання і його географія
Шляхи зараження людини
Інвазійна стадія для людини
Головний хазяїн, і локалізація паразита в ньому
Проміж. хазяїн і локалізація паразита в ньому
Діагности-ка інвазії
Профілакти-
ка інвазії
VI. Система навчаючих завдань
А. Тести
Завдання 1 (І рівня складності)
Хворий М. протягом трьох років безрезультатно лікувався з приводу значного зниження кислотності шлункового соку. Його пригнічувала поява на білизні, постелі повзаючих члеників, відчуття повзання по тілу цих члеників. Але з помилкової сором’язливості він цього не говорив лікарю і поступово впадав в депресію. Володіючи такою інформацією, поставте найвірогідніший діагноз: