Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема: Біосфера як система, що забезпечує існування людини. Екологія людини

І. Актуальність теми. Біосфера розглядається як система, що може забезпечити необмежене тривале існування людини на нашій планеті при умові переходу її у вищу стадію розвитку - ноосферу, в якій відносини людини з природою керуються людським розумом і орієнтовані на стійке збереження біосфери і людської цивілізації. Слід підкреслити, що у вік науково-технічного прогресу біосфера може сприяти збереженню здоров’я людини у тому випадку, якщо сама людина буде сприяти не тільки охороні, але і оздоровленню природного середовища. Отже, і охорона, і оздоровлення природи не можуть розглядатись уособлено від охорони життя і здоров’я населення. При вивченні даної теми майбутні лікарі мають можливість усвідомити, що для значного покращення здоров’я населення, попередження і ліквідації хвороб більш важливе значення має не стільки будівництво нових хороших лікарень, пошук цінних високоефективних ліків, оскільки забезпечення людей чистим повітрям, водою, екологічно чистою їжею, а також утилізацією промислових та інших відходів.

У сучасної екології багато проблем спільних з медициною і, перш за все, тому, що наслідки активної господарської діяльності людини в більшості випадків погіршують якість природного середовища, від якого залежать процеси життєдіяльності організму і стан здоров’я людей. Потрібно відмітити, що не менше 20 % захворювань виникає внаслідок порушення екологічної ситуації і природних процесів в біосфері. Між здоров'ям людини і впливом на неї екологічних чинників (біотичних, абіотичних та антропогенних) існує тісний зв'язок. Вивчення процесів, що відбуваються в екосистемах, сприяє розу­мінню шляхів міграції біотичних компонентів, хімічних сполук ан­тропогенного походження, здатних впливати на здоров'я людини.

Для сучасного лікаря екологічні знання мають велике значен­ня ще й тому, що дають змогу зрозуміти механізми адаптації лю­дини до умов навколишнього середовища, які змінюються. Крім того, широкий арсенал оздоровчих заходів значною мірою похо­дить від елементів живої природи. Знати та раціонально вико­ристовувати їх необхідно для забезпечення ефективної лікуваль­ної і профілактичної роботи.

На даному занятті також вивчаються отруйні організми. Здатність утворювати та концентрувати ре­човини з отруйними для інших організмів вла­стивостями мають представники багатьох видів. Отрути біологічного походження явля­ють собою окремі хімічні сполуки або суміші хімічних сполук, які, потрапляючи в інший організм навіть у невеликій кількості, можуть зумовлювати порушення його фізіологічних функцій, викликати у нього хворобливий стан і навіть призводити до його загибелі. Біологічно активні сполуки, що входять до складу отрут, мають різну хімічну природу. Серед них зустрічаються, наприклад, поліпеп­тиди, алкалоїди, стероїди тощо, яких немає в організмі жертви. Крім того, отрути можуть містити у дуже великій кількості деякі речови­ни, що зустрічаються також і в організмі жер­тви, але в нормі їх рівень значно менший.

Організми різних видів виробляють отру­ти, що відрізняються за своїм якісним та кількісним складом. Деякі отрути біологічно­го походження в малих дозах мають на людину лікувальний вплив. Цим пояснюється інтерес дослідників до отруйних організмів як потенційного джерела лікарських засобів.

Матеріал, що вивчається в даній темі органічно зв’язаний з санітарно-профілактичними науками, епідеміологією, та іншими клінічними дисциплінами.


Читайте також:

  1. II. МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
  2. IV. НС у природному середовищі та інших сферах життєдіяльності людини
  3. V Такі негативні особистісні утворення, як самовпевненість і нерозвиненість автономії та ініціативи, обумовлюють неадаптивне старіння людини.
  4. V. Екологія
  5. А. Це наявність в однієї людини кількох ліній клітин з різним набором хромосом.
  6. Автономне існування людини в екстремальних умовах
  7. Адвокатура — неодмінний складовий елемент механізму забезпечення прав людини.
  8. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.
  9. Актуальність безпеки життєдіяльності. Сталий розвиток людини
  10. Актуальність безпеки життєдіяльності. Сталий розвиток людини
  11. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.
  12. Акустичні поля людини




Переглядів: 1090

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | IV. Зміст навчання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.