Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Кейнсіанські теорії економічного зростання

Кейнсіанська теорія економічного зростання зародилася в 40-х роках ХХ століття. Її засновниками стали англійський вчений Рой Форбс Харрод та американець польського походження Овсій Девід Домар. Вони незалежно один від одного створили моделі економічної динаміки і зростання, які в силу своєї методологічної спорідненості і однакових висновків прийнято об’єднувати в єдину модель – модель Харрода-Домара.

У своїх працях («Торговий цикл» (1936), «Нариси теорії динаміки» (1939), «До теорії економічної динаміки» (1948) ) Р.Харрод та («Нарощування капіталу, норма зростання, і зайнятість» (1946), «Нагромадження капіталу і кінець процвітання» (1947), «Нариси з теорії економічного зростання» (1957) ) О.Домар в першу чергу подолали такі обмеження кейнсіанської теорії, як її статичність, розгляд економічних процесів лише стосовного короткого періоду і фази депресії, негативне ставлення до заощаджень.

Методологія Р. Харрода і О. Домара була близькою до методології Дж. М. Кейнса. Вона передбачала: дослідження агрегованих макроекономічних показників (сукупний попит, сукупний доход, сукупні заощадження, сукупні інвестиції); розуміння пріоритетності проблеми забезпечення ефективного сукупного попиту; визнання нездатності зрілої ринкової економіки до саморегулювання та обґрунтування необхідності державного регулювання. Та послідовники Кейнса пішли далі свого учителя і поставили собі за мету дослідити чинники, що забезпечують динамічну рівновагу ринкової економіки та економічне зростання.

Кейнсіанські моделі зростання використовують в основному той же логічний інструментарій, що і відомі нам кейнсіанські моделі короткострокової рівноваги. Але тепер аналіз з боку попиту необхідно поєднати з факторами, що визначають динаміку пропозиції, і з'ясувати умови динамічної рівноваги попиту та пропозиції в економіці. Стратегічною змінною, за допомогою якої можна керувати економічним зростанням, є інвестиції.

Найбільш простою кейнсіанською моделлю зростання є модель Є.Домара, запропонована наприкінці 40- х років. Технологія виробництва представлена в ній виробничою функцією Леонтьєва з постійною граничною продуктивністю капіталу (за умови, що праця не є дефіцитним ресурсом). Модель Домара виходить з того, що на ринку праці існує надлишкова пропозиція, що обумовлює сталість рівня цін. Вибуття капіталу відсутнє, відношення K/Y і норма заощаджень - постійні. Випуск залежить фактично від одного ресурсу - капіталу. Для простоти можна прийняти також інвестиційний лаг рівним нулю.

Фактором збільшення попиту та пропозиції в економіці служить приріст інвестицій. Якщо на даний час інвестиції зросли на ΔI, то, відповідно з ефектом мультиплікатора, сукупний попит зросте на

, (12.1)

де т - мультиплікатор витрат , с’ - гранична схильність до споживання , s’ - гранична схильність до заощадження.

Збільшення сукупної пропозиції складе , де α - гранична продуктивність капіталу (за умовою - постійна). Приріст капіталу ΔК забезпечується відповідним обсягом інвестицій I, тому можна записати: . Рівноважне економічне зростання буде досягнуто за умови рівності попиту і пропозиції: або , тобто темп приросту інвестицій має дорівнювати добутку граничної продуктивності капіталу і граничної схильності до заощадження. Величина α задається технологією виробництва і, відповідно до прийнятих передумов, постійна, а значить збільшити темпи приросту інвестицій може лише зростання норми заощаджень s’ (але для розглянутого періоду вона береться постійною).

Оскільки в умовах рівноваги інвестиції дорівнюють заощадженням, I = S, a S = s’Y при s’ = const, рівень доходу є величиною, пропорційною рівню інвестицій, і тоді .

Таким чином, відповідно до теорії Е.Домара, існує рівноважний темп приросту реального доходу в економіці, за якого повністю використовуються наявні виробничі потужності. Він прямо пропорційний нормі заощаджень та граничній продуктивності капіталу, або прирістній капіталовіддачі, . Інвестиції і дохід зростають з однаковим постійним у часі темпом.

Така динамічна рівновага може виявитися нестійкою, як тільки темп зростання планових інвестицій приватного сектора відхиляється від рівня, заданого моделлю.

Модель Е. Домара не претендувала на роль теорії росту. Це була спроба розширити умови короткострокового кейнсіанського рівноваги на більш тривалий період і з'ясувати, якими будуть ці умови для системи, що розвивається.

Р.Ф. Харрод побудував спеціальну модель економічного зростання (1939 р.), включивши в неї ендогенну функцію інвестицій (на відміну від екзогенно заданих інвестицій у Домара) на основі принципу акселератора та очікувань підприємців.

Згідно з принципом акселератора, будь-яке зростання (скорочення) доходу викликає зростання (скорочення) капіталовкладень, пропорційне зміні доходу: , де v - акселератор.

Підприємці планують обсяг власного виробництва, виходячи з ситуації, що склалася в економіці в попередній період: якщо їх минулі прогнози щодо попиту виявилися вірними і попит повністю зрівноважив пропозицію, то в цьому періоді підприємці залишать темпи зростання обсягу випуску незмінними; якщо попит в економіці був вищий за пропозицію, вони збільшать темпи розширення виробництва; якщо пропозиція перевищувала попит в попередньому періоді, вони знизять темпи зростання. Формалізувати це можна таким чином:

, (12.2)

де α = 1 , якщо попит у попередньому періоді ( t -1) був рівний пропозиції ; α > 1 , якщо попит перевищив пропозицію і α < 1 , якщо попит був нижчий за пропозицію. Звідси отримаємо обсяг пропозиції в економіці:

(12.3)

Для визначення сукупного попиту використовується модель акселератора (а також умову рівності I = S):

(12.4)

Рівноважний економічне зростання пропонує рівність сукупного попиту та пропозиції:

(12.5)

Після невеликого перетворення отримаємо:

(12.6)

Припустимо, що в попередньому періоді попит був рівний пропозиції, тобто α = 1. Тоді, відповідно до прийнятих умов поведінки, підприємці і в поточному періоді збережуть темпи зростання виробництва такими ж, як і в попередньому періоді, тобто

(12.7)

Тоді попередній вираз можна представити таким чином:

(12.8)

звідси рівноважний темп приросту обсягу випуску складе:

. (12.9)

Харрод назвав вираз «гарантованим» темпом зростання: підтримуючи його, підприємці будуть повністю задоволені своїми рішеннями, оскільки попит буде дорівнювати пропозиції, і їхні очікування будуть збуватися. Такий темп росту забезпечує повне використання виробничих потужностей ( капіталу), але повна зайнятість при цьому не завжди досягається.

Аналіз співвідношень між гарантованим і фактичним темпами зростання дозволив зробити наступний висновок: якщо фактично запланований підприємцями темп зростання пропозиції відрізняється від гарантованого темпу зростання (перевищує або не досягає його), то система поступово віддаляється від стану рівноваги.

Крім гарантованого темпу зростання Харрод вводить поняття «природного» темпу зростання. Це максимальний темп, що допускається зростанням активного населення і технічним прогресом.

За такого темпу досягається повна зайнятість факторів - праці і капіталу.

Якщо гарантований темп зростання, що задовольняє підприємців, вище природного, то внаслідок нестачі трудових ресурсів фактичний темп виявиться нижче гарантованого: виробники будуть розчаровуватися в своїх очікуваннях, знизять обсяг випуску та інвестиції, в результаті чого система буде перебувати в стані депресії.

Якщо гарантований темп зростання менше природного, то фактичний темп може перевищити гарантований, оскільки існуючий надлишок трудових ресурсів дає можливість збільшити інвестиції. Економічна система буде переживати бум. Фактичний темп зростання може також дорівнювати гарантованому, і тоді економіка буде розвиватися в умовах динамічної рівноваги, що цілком задовольняють підприємців, але за наявності вимушеного безробіття.

Ідеальний розвиток економічної системи досягається в умовах рівності гарантованого, природного і фактичного темпів зростання в умовах повної зайнятості ресурсів.

Але оскільки будь-яке відхилення інвестицій від умов гарантованого темпу зростання, як відомо, виводить систему з рівноваги і супроводжується все більш зростаючою розбіжністю між попитом і пропозицією, динамічна рівновага в моделі Харрода також виявляється нестійкою.

Часто обидві моделі об'єднують в одну модель Харрода - Домара. Обидві моделі приводять до висновку, що за даних технічних умов виробництва темп економічного зростання визначається величиною граничної схильності до заощадження, а динамічна рівновага може існувати в умовах неповної зайнятості.

Обмеженість даних моделей задана вже передумовами їх аналізу.

Наприклад, використовувана в них виробнича функція Леонтьєва характеризується відсутністю взаємозамінності факторів виробництва - праці і капіталу, що в сучасних умовах не завжди відповідає дійсності.

Моделі Домара і Харрода непогано описували реальні процеси економічного зростання 1920-1950 - х рр., Але для більш пізніх спостережень (50-ті - 70-і рр.) найбільш успішно використовувалася неокласична модель Р. Солоу.

Особливість кейнсіанської теорії економічного зростання полягає в тому, що її прихильники доходять до висновку про необхідність державного регулювання процесу нагромадження капіталу з метою підтримання в довгостроковому періоді стійких темпів зростання економіки. При цьому головним об’єктом державного регулювання мають бути інвестиції.


Читайте також:

  1. X Впровадження Зростання Зрілість Спад Час
  2. А .Маршалл - основоположник неокласичної теорії.
  3. Абстрактно-логічні прийоми економічного дослідження.
  4. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  5. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.
  6. Алгоритм розробки техніко-економічного обґрунтування будівництва нового та реконструкції діючих підприємств харчування.
  7. Альтернативні теорії вартості
  8. Альтернативні теорії вартості
  9. Альтернативні теорії вартості
  10. Альтернативні теорії вартості
  11. Альтернативні теорії вартості
  12. Альтернативні теорії капіталу




Переглядів: 722

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Фактори економічного зростання | Неокласична модель

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.