1. Визначення кількості молочної кислоти.У хімічну склянку налити 10 мл кисломолочного продукту і відтитрувати його 0,1 н NaOH за наявності фенолфталеїну до появи рожевого забарвлення. Визначити відсотковий вміст молочної кислоти та кислотність продукту в градусах Тернера. Обчислення виконувати, враховуючи, що 1 мл 0,1 н NaOH відповідає 0,009 г молочної кислоти, а 1 мл 0,1 н NaOH, що йде на титрування 100 мл продукту, відповідає 1° Тернера. Оцініть якість кисломолочного продукту.
Кислотність солодкого молока 15-18°Т. Кислотність промислових кисломолочних продуктів коливається в межах 65-130°Т. Більший вміст молочної кислоти негативно впливає на смакові показники продукту.
2. Якісна реакція на молочну кислоту. У фарфорову чашку внести 5-10 крапель кисломолочного продукту або його сироватки і додати краплями фенольний реактив, який складається з суміші 5%-х розчинів карболової кислоти і хлорного заліза (1:2), розведених подвійною кількості води. За наявності молочної кислоти простежується зміна забарвлення аметисто-синього у солом’яно-жовте за рахунок утвореного молочнокислого заліза.
3. Мікроскопування молочнокислих бактерій.З кисломолочного продукту на предметному склі виготовити мазок, висушити і зафіксувати протягом 5-10 хв у суміші Нікіфорова (96%-й етиловий спирт і ефір,1:1) для усунення жиру. Це полегшує фарбування та мікроскопування бактерій. фіксований препарат зафарбувати метиленовою синькою (5 хв) і мікроскопувати в імпресійній системі.
Питання для самоперевірки
1. Які існують типи бродіння молочнокислих продуктів?
2. Які види мікроорганізмів здійснюють перший тип бродіння?
3. Види мікроорганізмів, що здійснюють другий тип бродіння.
4. Показники якості молочнокислих продуктів.
5. При якій температурі розвиваються гомоферментативні термофільні бактерії, а при якій призупиняють свій ріст?
6. Представник бета-бактерій, що зброджують його штами.