Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Валютний ринок та його види.

Обмін (торгівля) валютами відбувається на валютному ринку (ВР). Валютний ринок — це ринок, на якому зіштовхуються попит та пропозиція іноземних валют, що оцінюються в національній валюті. Цей ринок є: 1) нематеріальний; 2) не має конкретного місця знаходження; 3) є міжбанківським ринком (банківські депозити); 4) завдяки процесу телекомунікації та інформатики є глобальним, тобто розгорнутим в масштабі всього світу. Сучасний валютний ринок являє собою суму телефонних і телетайпних контактів між учасниками торгівлі іноземною валютою. Термінал комп'ютера показує поточні котировки курсів усіх основних валют з датою здійснення операцій. Знайшовши підхожий курс, банк-покупець по телефону укладає угоду. Звичайно угода укладається за усною домовленістю. При необхідності документи, що підтверджують угоду, відсилаються пізніше.

На валютному ринку вирішальним чинником є швидкість отримання необхідної інформації, оскільки курси змінюються протягом лічених секунд. За допомогою супутникового та моніторного зв'язку, що охоплює весь світ, відбувається обмін інформацією між банками-учасниками цієї системи про валютні курси, обсяги своєї пропозиції валюти, умови купівлі-продажу, платіжний баланс провідних країн тощо.

За характером операцій валютний ринок поділяється на строковий та ринок "спот". "Спот" - це валютні операції з негайною поставкою. Вони становлять до 90% валютних операцій. Це операції за курсом (спотовий валютний курс), зафіксованим в момент їх укладання. Строкові валютні угоди (форвардні, ф'ючерські) — це угоди, за яких домовляються про поставки обумовленої суми іноземної валюти після закінчення угоди за курсом, заздалегідь зафіксованим в момент її укладання. Форвардні операції використовуються для страхування валютного ризику зарубіжних капіталовкладень. Ці операції банки укладають лише з фірмами, що мають гарну репутацію, головним чином з ТНК.

В залежності від обсягу, характеру валютних операцій та кількості використовуваних валют розрізняють такі види ринків:

· світові (Лондон, Нью-Йорк, Франкфурт-на-Майні, Париж, Цюрих, Токіо, Сянган, Сінгапур, Бахрейн);

· регіональні (місцеві).

В міжнародній валютній термінології розрізняють:

· валютні ринки: продаж і купівля валюти в країні її походження;

· євроринок: операції по закупівлі і продажу валюти поза країною її походження.

Наприклад, якщо банк у Франції бере кредит в доларах у США, то це — операція на Міжнародному валютному ринку, а якщо кредит в долларах США — у банку в Лондоні або в Гамбургу (ФРН), то контракт укладається на ринку євровалют. Євродолар або німецька євромарка — це однойменні валюти на рахунках банків, котрі знаходяться не в США і ФРН, тобто не "на батьківщині" цих валют, а в інших країнах. Отже, долар в пасиві банку Франції є євродоларом, німецька марка в пасиві банку Великобританії — євромарка. Банки, які проводять ці операції, є євробанками в тій частині своєї діяльності в іноземній валюті, котру вони проводять на своїй території. На євроринку відбувається швидке переміщення грошей з однієї країни в іншу в залежності від величини відсоткової ставки та співвідношення валютних курсів.

Євроринки набули розмірів світового масштабу. Вони охоплюють всі великі міжнародні банки, фінансові центри всього світу і всі конвертовані валюти. Оскільки євроринки — це ринки, на котрих здійснюються операції по кредитах і позиках, виражених у валютах, що відрізняються від валют країн знаходження банків, які виконують ці операції, то останні ухиляються від валютного регулювання і від податкового законодавства даної країни. Ухилення від регламентації і спонукає в значній мірі великі міжнародні банки всебічно сприяти розвитку євроринків.

З моменту появи євроринків в кінці 50-х років, вони стали предметом наукових суперечок. Одні вважають, що євроринки породили надлишки коштів міжнародної ліквідності і тим самим розповсюдження інфляції, що вони відповідальні за кризу заборгованості слабко розвинутих країн на початку 80-х років і т. ін. Інші — відзначають позитивну роль євроринків у розвитку світової еко номіки і підвищенні степені свободи при проведенні національної валютно-фінансової політики. Ці дві точки зору, по суті, відображають зміст процесів фінансової інтеграції за законами ринку, котрий може мати і має, поряд з позитивним впливом на світогосподарські процеси, негативні і саморуйнуючі наслідки, якщо цей ринок не буде знаходитись під певним міжнародним контролем.

Особливе місце займає ринок євродоларів. Його утворення викликане тим, що в ході розвитку світової системи склались особливі обставини формування пропозиції та попиту на долар поза США. Початок ринку євродоларів було покладено доларами СРСР, вкладеними в 50-ті роки в Євробанк — філію Держбанку СРСР і в Британський Московський народний банк. Євробанк розміщував ці доларові суми у французьких та британських банках. Отже, своїм походженням і назвою євродолари зобов'язані доларам Євро-банку. У формуванні ринку євродоларів беруть участь доходи від торгівлі наркотиками, котра ведеться в основному в американських доларах, нафтодолари, ліквідні кошти ТНК, гроші мафіозних груп різних країн тощо. З 1959 по 1971 p., а потім у 80-ті роки, платіжний баланс США з ряду причин мав від'ємне сальдо, а платіжний баланс європейських країн та Японії — позитивне сальдо, внаслідок чого кількість доларів, що знаходились в руках іноземців, стрімко зростала, розширюючи ринок євродоларів. Неабияким чинником розширення ринку євродоларів є роль долара як провідної резервної валюти, котра "так само добра, як і золото".

Виникнувши з потреб зовнішньої торгівлі, валютні ринки нині розвиваються в значній мірі незалежно від міжнародної торгівлі. Обсяг операцій на них не співставили з обсягом світового обміну товарами та послугами. В міру інтеграції західної економіки відмінялись обмеження зарубіжних інвестицій, внаслідок чого зростав обсяг валютних операцій, пов'язаних з міжнародним рухом капіталів, переведенням їх з однієї валюти в іншу. Ринок іноземних валют у даний час є найбільшим фінансовим ринком у світі. В 1995 р. щоденний обсяг операцій на валютних ринках становив близько 1,2 трлн. дол. За рахунком фахівців обсяг торгівлі іноземною валютою щорічно зростає приблизно на 10%1 і якщо ця тенденція буде зберігатися, то у 2001 р. загальний щоденний обсяг операцій з іноземною валютою досягне 2,14 трлн. дол.

 


Читайте також:

  1. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  2. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  3. Акціонерне товариство, як форма організацій бізнесу. Акції, їх суть і види.
  4. Акціонерне товариство: поняття і види.
  5. Аудит: поняття, завдання, предмет та об’єкти. Класифікація аудиту. Ринок аудиторських послуг
  6. Бар’єри капітальних витрат або обсяги первісних інвестицій, що необхідні для входу на товарний ринок
  7. Бенчмаркінг та його види.
  8. Біржовий ринок акцій
  9. Біржовий ринок облігацій
  10. Валюта та валютний курс
  11. ВАЛЮТА, ВАЛЮТНИЙ КУРС, ВАЛЮТНІ ЦІННОСТІ.
  12. Валютний кліринг: світовий досвід та його значення




Переглядів: 1053

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сучасні світові (міжнародні) гроші | Валютний курс

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.