Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Види податків, податкові ставки, податкові шкали.

Класифікація податків здійснюється за кількома ознаками:

– за рівнем бюджетної системи (загальнодержавні та місцеві);

– за суб'єктом оподаткування (юридичні та фізичні особи);

– за способом стягнення (прямі та непрямі);

– за економічним змістом об'єкта оподаткування (на доходи, на споживання, на майно);

– за системою ціноутворення (податки, які відносять на собівартість, та податки, які сплачують з прибутку).

Основними податками, що сплачуються на території України є:

Податок на прибуток підприємств (ІІІ розділ ПКУ). Платниками податку є юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами. Базою оподаткування є прибуток, визначений як різниця доходів та витрат. Ставка податку на прибуток станом на 2014 рік складає у загальному випадку 18%.

Податок на доходи фізичних осіб (IV розділ ПКУ). Платниками податку є фізичні особи резиденти та нерезиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні. Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід. Ставки податку коливаються від 1% до 30% в залежності від джерела походження доходу.

Податок на додану вартість (V розділ ПКУ). Платниками податку є особи, що здійснюють господарську діяльність на території України, та зареєстровані як платники податку. Базою оподаткування є договірна реалізаційна вартість продукції, робіт та послуг. Ставки податку складають 0% у випадку безмитної торгівлі та 20% у інших випадках. Деякі операції звільняються від оподаткування, переважно це стосується банківської сфери.

Акцизний податок (VІ розділ ПКУ). Платниками податку є особи, які виробляють або ввозять підакцизні товари (продукцію) на митну територію України. Базою оподаткування є вартість реалізованого товару (продукції) без податку на додану вартість або певні фізичні одиниці виміру. Ставки податку можуть бути адвалорними (у відсотках) або специфічними (грн./од.). До підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли.

Збір за першу реєстрацію транспортного засобу (VII розділ ПКУ). Платниками є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію. Базою оподаткування є об’єм або потужність двигуна, довжина судна, злітна маса. Ставки податку є специфічними.

Екологічний податок (VIII розділ ПКУ). Платниками податку є суб’єкти підприємницької діяльності, що забруднюють зовнішнє середовище. Базою оподаткування є обсяги викидів з урахуванням забруднюючої речовини. Ставки є специфічними. Передбачені спеціальні підвищуючи коефіцієнти, значення яких залежить категорії відходів, місця їх утилізації тощо.

Мито (Митний кодекс України). Платниками мита особи, які ввозять товари на митну територію України чи вивозять товари з митної території України. Базою оподаткування є митна вартість товарів або фізичні одиниці виміру. Ставки податку можуть бути адвалорними (у відсотках) або специфічними (грн./од.). Товари, що перетинають державний кордон, класифікуються відповідно до УКТ ЗЕД, тож ставки встановлюються для кожного окремо узятого виду товару.

Окремо слід відзначити місцеві податки та збори, до яких згідно ПКУ відносяться: податок на нерухоме майно, збір за місця для паркування транспортних засобів, збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності та туристичний збір.

Основу податкової системи України формують податки, що складають ядро податкових систем розвинутих західноєвропейських країн: податок на доходи фізичних осіб, податок на прибуток підприємств, податок на додану вартість, акцизний збір та мито.

Податкова шкала визначає залежність податкової ставки від обсягу бази оподаткування. Розрізняють прогресивну, пропорційну і регресивну податкові шкали. За прогресивної шкали податкова ставка зростає по мірі зростання бази оподаткування. За пропорційної шкали податкова ставка постійна і не залежить від обсягу бази оподаткування. За регресивної шкали податкова ставка зменшується по мірі зростання обсягу бази оподаткування.

 


Читайте також:

  1. В податковій системі
  2. В податковій системі
  3. Види податків, що діють в Україні
  4. Види податків, що сплачують підприємства
  5. Види податків, які сплачують комерційні банки
  6. ВИДИ ПОДАТКІВ, ЯКІ СПЛАЧУЮТЬ КОМЕРЦІЙНІ БАНКИ
  7. Виправлення помилок в податковій декларації з податку на прибуток
  8. Годинні тарифні ставки, передбачені для робочих різних розрядів
  9. Документи, адресовані контролюючим органом платнику податків,
  10. Звітність з основних видів податків, зборів та внесків
  11. Змішані податки та збори в податковій системі України




Переглядів: 1119

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Податкове регулювання. | Грошово-кредитне регулювання.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.