Тема 3.2 Відновлення деталей пластичним деформуванням
Відновлення деталей обробкою тиском
ОМТ застосовують для відновлення деталей широкої номенклатури (зірочки, поршневі пальці, шестерні і т.д.). Для цього використовують роздачу, обтиснення, осаджування, вдавлення, накатку, вальцювання і правлення.
Основними факторами, що визначають технологічний процес відновлення, є хімічний склад і структура металу, форма і розміри, а також величина і характер зношування.
Відновлення деталей тиском може здійснюватися з нагріванням і без нагрівання. Відновлення без нагрівання застосовується:
· для деталей з маловуглецевих сталей ≤0,3% С, кольорових металів і сплавів, що мають високі показники пластичності;
· якщо матеріал деталі з підвищенням температури набуває крихкості;
· якщо форма і розміри деталі сприяють швидкому охолодженню, наприклад, деталі з листових матеріалів;
· якщо деталь при деформуванні піддається головним чином, розтягуючим зусиллям, які перевищують границю текучості матеріалу при нагріванні.
При відновленні деталей у холодному чи недостатньо нагрітому стані виникає наклеп, у результаті внутрішніх напружень І, ІІ та ІІІ роду, для усунення яких необхідно застосовувати відпуск або відпал.
При використанні високого нагрівання відбувається зростання зерна, що знижує механічні властивості металу. Високе і тривале нагрівання деталі супроводжується окислюванням і знезвуглецьовуванням зовнішнього шару. Тому бажано застосовувати нагрівання в нейтральному середовищі. Рекомендується також застосовувати місцеве нагрівання (найкраще СВЧ).