Під відновленням деталей зварюванням розуміють способи одержання нероз'ємних з'єднань за допомогою отримання міжатомних зв'язків між з'єднуваними частинами при їх нагріванні або пластичному деформуванні.
Якщо один із з'єднуваних виробів за своїми розмірами значно менший за інший, застосовують термін «приварювання», припускаючи, що менша частина деталі приварюється до більшої.
Відновлення деталей наплавленням - це процес нанесення за допомогою зварювання шару металу на спрацьовану поверхню виробу.
Міцне зварне з'єднання матеріалів ґрунтується на атомній взаємодії.
З'єднання відбувається внаслідок утворення атомно-молекулярних зв'язків між поверхнями, які наближені на відстань близько 10-8см . тобто відстань, що відповідає величині атомного радіусу.
Основним видом зварювання є дугове зварювання. Основоположниками дугового зварювання були російські вчені та інженери В.В.Петров (1761-1834). М.М.Бенардос (1842-1905) і М.Г.Слав'янов (1854-1897).
На сучасному етапі розвитку зварювального виробництва різко збільшився діапазон зварювальних товщин, використовуваних матеріалів, видів зварювання. Сьогодні зварюють матеріали товщиною від кількох мікрометрів до кількох метрів. Зварювання здійснюють в умовах високих температур, радіації, під водою, у вакуумі, в умовах невагомості. Останнім часом освоєні нові види зварювання: електронно-променеве, лазерне, дифузійне, ультразвукове, електромагнітне, зварювання вибухом - та ін.