Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ПОМІЧНІ ПОДІЇ І Т.Д.)

Зазначенийперсик функційnet вичерпнимі може бути доповненийзалежно від конкретних економічнихумов діяль-носії біржі (див. таблицю).

Функції токарної біржі можна класифікуватина три категорії — обов'язкові, довільно-обов'язкові й довільні 18, с. И].

Відповідно, дообов'язкових належать функції, які дик­тує законодавство й які і природнимидля товарної біржі, як основноїланки ринкової інфраструктури- створення рівно­правногой справедливого торгівельногопростору, що відоб­ражає інтереси фінансового ринку в цілому.

Довільио-обов'язкові включають 11 функції,які не роз­глядаються як обов'язкові в законодавчому порядку, але є не­обхідними для ефективного функціонування біржі, як ринко­вої інфраструктури. До таких функцій належать:усунення не-доліківринку, стимулювання розвитку ринку шляхом зни­ження вартості біржової торгівлі, забезпечення ліквідності ринків, навчання учасників ринку, розширення кола фінансо-них Інструментівна біржі.

До категорії довільних біржових функцій належать по­слуги фінансовому ринку в цілому, які біржова організація може ефективно надавати поряд з основною, торгівельною діяльністю біржі в результаті переваг централізації функційі наявності необхідних навичок і ноу-хау. До таких функцій на­лежать забезпечення клірингу й розрахунків, надання депо m тарних послуг, поширення інформаціїіі т.д.

Залежно від узятих на себефункцій товарна біржа має певніправа іі обов'язки, сукупність яких становить право-суб'єктиість товарної біржі як суб'єкта господарськогоправа. ()Гк яі цих прав й обов'язків визначається, насамперед, цілями п завданнямитоварної біржі як особливогосуб'єкта господа­рювання, наділеного відповідною компетеншю в сфері госпо­дарювання.


       
   
 
 


З урахувавшицього, необхідно вказати шіснуючу відміимісі і, між поняттям «компетенція»й «право-

і \-м і кпік п.». Відповідно мі,і м їм і ні г и цією товарної біржі\н> аушгіепсясукупнії п. орав Й обов'язків,які безпосередньо закріплені за організацієючинним законодавством- ГК Ук­раїни й Законом. Господарська компетенція маї пиловий ха­рактер, оскільки вона пов'язаназ товарною біржею, як ш-нинм видом госиода|кької організації. До складу компем ним вхо­дять: коло питань, які може вирішувати товарна біржа; обов'язки, які покладають на товарну біржу; форми відповідальності за порушенняпокладених законом обов'язків, способи захисту порушених прав. У свою чергу гос­подарська правоздатність — це здатність товарної біржі мати права й обов'язки, які безпосередньозаконом не встановлені, але необхідні для виконання покладених на неї функцій і за­вдань. Господарська правоздатність товарної біржі виникає за вдяки закріпленому в законі дозволумати права й обов'язки, якщо вони не суперечать основним нормамзаконодавства, правам і законним інтересам інших осіб. Правоздатність на відміну від компетенції, мій індивідуальний характер, оскільки пов'язана із завданнями и функціямиконкретної то­варної біржі.

Товарна біржа, як і будь-який суб'єкт господарювання. має загальні нрава й обов'язки, закріп .ієні інормативно-пра­вових актах загального характеруГК України, Законах Ук­раїни «Про власність», «Про захист економічної конкуренції»й ін. Так, згідно ч. І ст. 19 ГК України суб'єкти господарюван­ня мають право без обмежень самостійноиіііснювати і-осио-дарську діяльним., що не суперечитьзаконодавству. Дане по­ложення ионной) мірою належить й до товарної біржі, що, як і будь-який суб'єктгосподарювання реалізуєце право, а також маї прано на аахксі своЬ Інтересів.

(єре і eraіі.іїйх обов'язківможна назватиобов'язок то­варної біржі як платника подаїків. передбаченого податковим законодавством. Крім цього згідно ст.54 ГК України товарна

--------- S9


Біржове право


РозіНл 2. Правовий статус товарної біржі


 


біржа, як суб'єкі господарювання, що здійсню некомерційнудіяльність, зобов'язана забезпечити належні й безпечні умови

праці й інші соціальні гарантії, передбачені законом;для працівниківбіржі.

Як особливий суб'єкт господарюваннятоварна біржа її.і лі їж тьсяспеціальною компетенцією, обумовленою цілями й завданнями пм і організації. Так, згідно ГК України (сг. 280) і Закону (ст. 3;4) товарна біржа наділяється наступнимиира-нами:

—установлювати відповідно Закону й чинного законо­
давства України власні правила біржової торгівлі й
біржового арбітражу, які єобов'язковими для всіх
учасників торгів;

—створювати підрозділи біржі й затверджувати поло­
ження про них,

—розробляти з урахуванням державних стандартів
власні стандартий типові контракти;

зупинятина якийсь час біржову торгівлю, якщо ціни
біржових угод протягомдня піднімаються більше ні.к на
визначений біржовимкомітетом (радою біржі) розмір;

—установлювати вступні й періодичні внески для членів
біржі, платуза послуги, які надаються біржею;

—установлювати інші грошові збори;

—установлювати й стягувати відповідно уставу біржі
плату за реєстрацію угод на біржі, штрафи та інші
санкції запорушення уставу біржі й біржових правил;

створюватиарбітражні комісії для вирішення опорів у
торгівельних угодах;

—укладати міжбіржові угоди з іншими біржами, мати
своїх представників на
них. у тому числі набіржах.
розташованих:іа межами України;

—вносити в державні органи пропозиції з питань, які
стосуються біржової діяльності;

—видана ги біржові бюлетені, ДОВІДНИКИі а інші інфор­
маційні й рекламні видання;


здійснювати Іншіпрана, передбачені уставом біржі.
При цьому біржа наділяється також і псиними обов'яз­
ками:

—створення умов для проведення біржової торгівлі;

—регулювання біржових операцій;

регулюванняцін на підставі співвідношення попиту та
пропозищ]на товари, які допускаються дообігу на
біржі;

—надання членам і відвідувачам біржі організаційнихй
інших послуг;

—збір, обробка й поширення інформації,пов'язаної і
кон'юнктурою ринку.

Варто підкреслити,що перелік прав й обов'язків товар­ної біржі, передбачений законодавством, нес вичерпним і відповідно може бути розширенийу т.ч. і підзаконними іі ло­кальними норма і инно -правовими актами, за умови, якщо це відповідаєцілям і завданням товарної біржі як суб'єкта госпо­дарювання.

Прикладом гакогопідходу є наділення товарної біржі оравамиподатковою агента.Так, відповідно до листа ДПАУ від 2 березня 2004 р. № 1547/17 — 3116 дані деякі роз'яснення апитань оподатковування серед платників податків відповідно до Закону України «Про податок з доходів фізич­них осіб». Зокрема, при укладенні на товарній біржі угоди купівлі — продажу рухомого майна, що належить продавцеві — фізичнійособі, податковим агентом такого платника — фізичної особин частині оподатковування доходів, отриманих ним відтакого продажу, єтоварна біржа.

5. Майнова основа діяльності товарної біржі

Правовий режиммайна можна визначити як установле­нии правовими засобамипорядок й умови придбання(при своєння) майна, здійсненнясуб'єктами господарювання прав


luf)тоне прано


I'o.iOvi '2. Ирашншн статуї товарної біржі


 


на володіння, користування, розпорядженняним, реалізація функційуправління млином, а також ЙОГО правовоїохорони (5, с 417|. Правовийрежим майна товарноїбіржі як суб'єкта і ос подарювання визнач.м іьсм і.ні її.ними положеннями розділуЗ ГК України й (юзділом 5 Закону.

відповідно до законодавства, товарна біржа, як юридич на особа, має відособлене майно, що належить на оравівлас­ної її. Товарна біржа як суб'єкт господарювання,щоздіііенкх: господарськудіяльність на основі права власності, за своїм розсудом, одноосібно або разом з іншими суб'єктами володіє, користується й розпоряджається приналежній біржі майном, у тому числі має право надавати це майно іншим суб'єктам для використання його на основі різних форм правового ре­жиму майна.

Майнові права товарної біржі визначаються й таким нормативно-правовим актом як Закон України «Про власність», що встановлює загальні права й обов'язки товар­ної біржі як власника. Окремі положення щодо майна токар ної біржі й гарантій майнових прав визначаються спеціаль­ними положеннями законодавства. Так, згідно ст.13 Закону майно товарної біржі складається з фондів, які утворюються біржею, і вартість яких відображаєтьсяна балансі біржі Біржі може належати інше майно, придбане на підставах, не заборонених законом.

• Джерелами формуваннямайна товарної біржі є пайові, вступні іі періодичні внески йогівтоварної біржі, надходжен­ня від послуг, наданих біржею учасникам біржової торгівлі, штрафів за порушення уставу товарноїбіржі іі правилбіржо­вої іорі ів.іі, а також інші грошові надходження, які весуперічан. минному законодавству. Головнимпринципом визначення МОЖЛИВОСТІ викорис і ому вати те або інше джерело для фор­мування майна товарноїбіржі < відсутність протиріччя вимо­гам законодавства.У всіх інших випадках використанії;! над ходжень із даного джерелаі правомірним


Порядок використання майнатоварної біржі визна­чається загальним! зборами членів товарної біржіАналіз прахпіки показу*. що, ревлізуючисвої право власника,товар­на біржа СамОСТІЙНОниш.п.к розмір ВСТУПНИЙі періодичні

внески для членів товарної біржі. Якщо в одних випадкахце чисто символічнаплата, то вінших випадках розмірвступно­го внеску може становити кілька десятків тисяч доларів США. Розмір оплати за послуги, надані товарною біржею, багато в чому визначається загальними умовами конкуренції на біржо­вому ринкуіі в основному,регулюється економічними потре­бами учасниківбіржової торгівлі.

Держава гарантує захист майнових прав товарної біржі. Вилучення майна не допускається, крім випадків установле­них законом.Збитки, заподіяні товарній біржі внаслідок неза­конного втручання в діяльність державними органами, відшкодовуються у встановленому порядку.


Читайте також:

  1. V. НАЙБІЛЬШ ВАЖЛИВІ ПОДІЇ І ДАТИ
  2. Безумовною є інформація про події, що реально відбуваються у матеріальному світі.
  3. Визначення збитків від негативної події.
  4. Визначення імовірність події.
  5. Випадкові події
  6. Випадкові події і величини, їх числові характеристики
  7. Виявлення, фіксація, вилучення речових доказів із місця події.
  8. Відповідно до ст. 69 ЦПК перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
  9. Відтворення обстановки і обставин події.
  10. Воєнно-політичні події 1649 – 1653 рр. Утворення Української гетьманської держави.
  11. Вплив лютневої революції в Росії на події в Україні.
  12. Встановлення факту віднесення аварійної події до рангу НС, визначення виду та рівня НС проводиться у такій послідовності.




Переглядів: 421

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Порядок створення й реєстрації товарної біржі | Розділ 2. Правовий статус товарної біржі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.